Līdz šim Grundzālē tukši solījumi 19

Iedzīvotāju ikdiena - pastāvīgs putekļu mākonis, vibrācijas vairāku kilometru rādiusā un akas bez ūdens

Iedzīvotāju, kuru mājas atrodas ceļa posmā no Grundzāles centra uz Vizlas pusi, ikdiena pārvērtusies murgā. Trešo gadu viņi no agra rīta līdz vēlam vakaram spiesti dzīvot putekļu mākonī, samierināties ar to, ka akās pazeminās ūdens līmenis, bet vairākās tā vispār nav, kā arī paciest vibrācijas, kas rodas spridzināšanas darbu rezultātā. Visas nebūšanas Grundzāles pagastā sākās, kad aptuveni divus hektārus lielās dolomīta atradnes "Dzeņi" tika iznomātas SIA "Rumbulas autodaļas"."Rumbulas autodaļām" par dolomīta iegūšanu atradnēs "Dzeņi" izsniegta licence uz deviņiem gadiem. Derīgos izrakteņus ar spridzināšanas metodi atradnēs iegūst trešo sezonu. Pērn iedzīvotāji pauda neapmierinātību par novēroto piesārņojumu netālu esošajā Palsas upē un aptuveni trīs kilometrus garo ceļa posmu, pa kuru diendienā no atradnēm un uz tām braukā smagā tehnika, tādējādi bojājot ceļa segumu.

Kā stāsta Grundzāles pagasta pārvaldes vadītāja Alda Zvejniece, "Rumbulas autodaļu" valdes priekšsēdētājs Vladislavs Šlēgelmilhs vairākkārt solījis situāciju uzlabot, laistot ceļu no Grundzāles līdz atradnēm, taču vārdi nav vainagojušies darbiem. Katru atgādinājumu par solīto viņš uztvēris ar smaidu.

Aci pret aciCilvēkiem, kuri dzīvo pat vairāku kilometru rādiusā no atradnēm, pasliktinājusies veselība, dzīves kvalitāte, kā arī attieksme pret šo uzņēmējdarbību. Cerībā, ka tomēr izdosies atrast kopīgu valodu un kaut ko mainīt uz labu, A. Zvejniece uz sarunu klātienē lūdza V. Šlēgelmilhu.

Uz tikšanos ieradās arī vairāk nekā desmit Grundzāles pagasta iedzīvotāji, kurus vistiešāk skar "Dzeņu" atradnēs notiekošais.

Pēc teju stundas nokavēšanās ieradās "Rumbulas autodaļu" valdes priekšsēdētājs. Viņš noskatījās Grundzāles pagasta pārvaldes vadītājas sagatavoto prezentāciju "Cik zaļa dzīve mūsu mīļajā Grundzālē", kurā atspoguļota cilvēku ikdiena, ko izmainījusi darbība atradnēs. Fotogrāfijas ar smagajām mašīnām, putekļiem un netīro Palsu uzņemtas pagājušajā otrdienā un trešdienā.

Savukārt iedzīvotāji uzņēmējam adresēja tādu saukli kā - "Mēs jums ļaujam nodarboties ar uzņēmējdarbību, bet atļaujiet arī mums pabarot savus bērnus". Lai arī viņš sākotnēji runāja aplinkus un jau vairākkārt izteica iepriekš dzirdētus teikumus un solījumus, noslēgumā vienojās par konkrētiem risinājumiem.

Iesaistās novada domes pārstāvjiLai saruna būtu konstruktīvāka, tikšanos apmeklēja arī Smiltenes novada domes deputāts Gints Kukainis un jurists Māris Rungulis. G. Kukainis informē, ka panāktas vienošanās par trīs būtiskām lietām.

"Vladislavs Šlēgelmilhs solīja palīdzēt tiem cilvēkiem, kuriem karjeras izstrādes laikā akās samazinājies ūdens līmenis. Divu nedēļu laikā viņš konkrētajās vietās solīja veikt dziļurbumu līdz 19 metru dziļumam. Vienīgi iedzīvotājiem pašiem tas būs jāaprīko.

Savukārt mēneša laikā uzņēmējs solīja uztaisīt ceļu, pa kuru turpmāk organizēt smago automašīnu plūsmu no atradnēm. Tas vedīs gar Palsmanes kapiem uz Aumeistaru krustojumu," stāsta Smiltenes novada domes deputāts.

Vēl V. Šlēgelmilhs nolēmis rast risinājumu, lai ar darbību derīgo izrakteņu atradnēs nepiesārņotu Palsu. Rīkoties sola arī Smiltenes novada dome. Tiklīdz Grundzāles pagastam cauri tekošajā Palsā tiks konstatēts piesārņojums, pašvaldība ņems ūdens paraugus un vedīs veikt analīzes.

Pēc "Rumbulas autodaļu" valdes priekšsēdētāja iniciatīvas, nākamā tikšanās Grundzālē paredzēta 8. augustā, kad klātesošie cer runāt jau par padarītajiem darbiem.

Komentāri 19

koo foo!

Nu jā, kukaiņu eksperts visu nokārtojis čikiniekā! Tā pat kā ar atkritumiem!

pirms 10 gadiem, 2011.07.11 18:26

neskauž

Tu gan esi muļķis koo foo, Gints ir foršs cilvēks!!!

pirms 10 gadiem, 2011.07.11 22:21

santav

ja tagad smagie ies gar mūsu māju , tad sauksim "bez tabū",mēs arī esam cilvēki un mums pilna māja ar maziem bērniem, kuri šad tad vēlas arī uzbraukt uz ceļa ar divriteni ,un mēs arī negribam putekļus rīt Ja negrib skandālu lai uzlej asfaltu .Un vispār ja sasauca sapulci vajadzēja informēt visus iespējamā maršruta apdzīvotājus.

pirms 10 gadiem, 2011.07.11 23:01

santav

aizmirsu piebilst , dažu sprādzienu laikā māja pilnīgi jūtami novibrē, kaut gan it kā esam pietiekoši tālu .

pirms 10 gadiem, 2011.07.11 23:03

ak vai

Tiešām bija nepieciešams pieaicināt visus iedzīvotājus, kurus skars šis jaunais maršruts. Vai tiešām nebija lētāk uzliet asfaltu tam mazajam posmam nekā tagad gandēt ceļu tik daudzu kilometru garumā? Kaut gar kapsētu, bet ir jau vēl tur pa ceļam arī dzīvi iedzīvotāji.

pirms 10 gadiem, 2011.07.12 16:43

.

Sapulce darba dienā, darba laikā... Diezgan neiespējami apmeklēt viņu..

pirms 10 gadiem, 2011.07.12 19:41

G

Caur mežu pa taisno taču var uztaisīt ceļu uz Aumeisteru krustu. Tur jau aiz meža divi ceļi ir - viens iziet uz šosejas pļavās, otrs netālu no Zeibotu mājām. Protams, sanāks drusku dārgāk, bet vai naudas trūkst?

pirms 10 gadiem, 2011.07.12 21:36

.................

Tad jau Palsmanes kapi būs vienā putekļu mākonī. Necieņa pret mirušajiem, troksnis neļaus mierīgi gulēt.Tas jau nav atrisinājums.3km posmā jālej asfalts.

pirms 10 gadiem, 2011.07.12 22:48

ak

Grundzālē visu dara otrādi,vispirms atļauj karjeras tad domā par cilvēkiem,tagad pat mirušiem iesim pāri.
Kauns un negods!
Vajag izsludināt jaunu sapulci ,bet lai cilvēki arī zinātu nevis visu kā parasti pa kluso!

pirms 10 gadiem, 2011.07.12 23:02

jurka

taisam tās raktuves ciet.
12,07,spridzināja māja lidz pamatiem drebēja .nez vai uzņēmējs arī mājas būvēs ?

pirms 10 gadiem, 2011.07.12 23:06

Dusmiigs

Atcer'esimies, kuras personas vald'i'sanas laik'a tika pie'lauta 's'i nej'edz'iba. Piemin'esim vin'u un v'el'esim mier'igu pensijas laiku. Sirdsapzi'na vi'nam vienm'er ir saldi dus'ejusi.

pirms 10 gadiem, 2011.07.13 07:35

Aborigēns

Dzīvoju vienā no 11 viensētām šajā ceļa posmā. Jaunieceltais prezidents aicina tautiešus atgriezties, bet vispirms lai nodrošina vēl neaizbraukušajiem cilvēcīgus apstākļus laukos. Mēs negaidīsim mēnesi, bet pieprasīsim licenzes anulēšanu, ja netiks pārtraukta mūsu nīdēšana. Ja nemaldos, V.Šlēgelmilhs bija deputātu kandidāts 10.Saeimas vēlēšanām no ZZS saraksta. Kādi tur zaļie un kādi tur zemnieki.

pirms 10 gadiem, 2011.07.13 14:48

kapracis

Kurā brīdī un, ar kā svētību tika izmainīts projekts dolomīta ieguvei. Cik atceros, tad pirmais variants bija dolomītu iegūt rokot un drupinot nevis ar spridzināšanu. Velti skrieties ar vējdzirnavām, pār pasauli valda nauda, cilvēkam ir nulles vērtība. Naudas maisiem vienmēr vara un taisnība.

pirms 10 gadiem, 2011.07.14 22:27

Spītīgais

Nekā nebija, dabūs tas Šlēgelmilhs pa asti. Ir tikai no citas puses jāpieiet, kā arī notiks.

pirms 10 gadiem, 2011.07.15 10:09

no malas

Likums jāmaina, kas dzīvo pie grants ceļa tam ceļš pieder, nevis visiem kas iedomājhjas te braukt. un tad tas var arī asfaltu uz sava ceļa likt par savu naudu protams, citi dabīgi braukt tur nedrīkstēs, jeb par maksu.
Labi ka spridzina, pneimatisko āmuru klausītos cauru diennakt 4km rādiusā.
Man jaunedēļ ieurbs aku kurā jau pirms karjera divus gadus nebija ūdens, vot tā.

pirms 10 gadiem, 2011.07.22 14:53

marija

Man vizlā divām govīm piens beidzās un vīr jau nedēļu dropē, domāju ka vainīgas tās raktuves.

pirms 10 gadiem, 2011.07.22 14:56

neskartais

Tas labi ka jautājums pacelts, tikai saprotat, ka tas ceļs pider valstij, ne tam uzņēmējam, kuram braukt tur ir tādas pašas tiesības, kā jums "skartajiem" un ja parādās intensīvāka satiksme valsts te reaģēs ātrāk, nevis viena no privātpersonām asfaltēs valsts vietā ceļu ??????

pirms 10 gadiem, 2011.07.23 12:29

skartaisneskartajam

Mēs saprotam, ka visiem ir tiesības braukt pa šo ceļu. Bet ne jau par to ir runa. Runa ir par to, ka upē ir netīrs ūdens un iedzīvotāji paliek bez ūdens akās. Tātad ražošana nav pārdomāta un sakārtota. Tā ir pavirša un vienaldzīga attieksme pret līdzcilvēkiem. Jebkurš iedzīvotājs, kura dzīves kvalitāte reāli tiek bojāta kāda cita cilvēka biznesa attīstīšanas pēc, būtu neapmierināts. Un te pilnīgi nemaz nav vietas ironijai.

pirms 10 gadiem, 2011.07.23 16:34

Novados