Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Liegumā pārkāpj noteikumus

Dabas liegumam "Sedas purvs" ir apstiprināti individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi. Šis purvs atrodas Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā.

 

Dabas liegumam ir vispārīgie ierobežojumi, kas attiecas uz visu lieguma teritoriju, kas, savukārt, sadalīta zonās. Ir stingrākas un mazāk stingras zonas. Iespējams, daudzi to nezina, un tāpēc tur joprojām tiek izdarīts daudz pārkāpumu.

 

Visā dabas liegumā nedrīkst pārvietoties pa ūdenstecēm un tilpēm ar peldošiem līdzekļiem, kuru dzinēju jauda pārsniedz 0,37 kilovatus, izņemot amatpersonas, kuru pienākumos ir šo teritoriju uzraudzīšana un apsaimniekošana.

 

 

Jaunie noteikumi paredz, ka no 1. aprīļa līdz 30. jūnijam lieguma teritorijas ūdeņos nedrīkst pārvietoties ne ar kādiem peldošiem līdzekļiem, tostarp arī ar airu laivām. Nedrīkst lietot ūdensputnu medību šāviņus, kas satur svinu. Tas attiecas jau uz nākammēnes uzsākamo pīļu medībām.

 

Nedrīkst veikt rūpniecisko zveju. "Sedā ir pamatiedzīvotāji, kuri reklamējas ar licenzcētiem tīkliem un grasās pārdod zivis, tas ir absolūti nelikumīgi. Makšķerēšana ir aizliegta no 1. aprīļa līdz 30. jūnijam. Visbiežāk sastopamie pārkāpumi ir tīklu izmantošana un noteikto termiņu neievērošana," informē Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta dabas aizsardzības daļas vecākā eksperte un vides inspektore Rūta Zepa.

 

Diemžēl ir jau konstatēti gadījumi, ka lieguma teritorijā ārpus ceļiem braukā ar kvadrocikliem un apvidus mašīnām. Tas ir kategoriski aizliegts un attiecas arī uz ziemas periodu, kad ir ledus. Nobraukt no ceļiem nedrīkst ne ar kādiem transporta līdzekļiem, arī ar zirga pajūgu.

 

 

Pārkāpumu patiešām ir daudz. R. Zepa uzskata, ka pie tā vainīga arī Sedas pašvaldība. "Darba grupa pie projekta strādāja trīs gadus. Pašvaldība par to varēja informēt vietējo sabiedrību. Nevar taču vienā dienā pieņemt noteikumus un paģērēt, lai nākamajā tos jau ievērotu," pārliecināta R. Zepa.

 

Lieguma teritorijas zonējams, tostarp arī regulējamā režīma zona ir apskatāma mājas lapā www.zbr.lv un ZBR Strenču birojā. Tur pie R. Zepas ir gūstama arī visa pārējā informācija.Visi mednieku kolektīvi ir iepazīstināti ar jaunpieņemtajiem noteikumiem, tāpēc ar medību klubu dalībniekiem nekādi pārpratumi nevarētu būt.

 

 

Pašlaik liegumā notikuši 15 inspektores reidi. Divu mēnešu laikā izņemti nelikumīgi ielikti padsmit tīkli ar apmēram kilometru kopgarumā. Ir uzrakstīti 15 pārbaudes akti. R. Zepa sola, ka turpmāk kontrole par makšķerēšanas noteikumu ievērošanu pastiprināsies.Ministru Kabineta pieņemtie "Dabas lieguma "Sedas purvs" individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi" ir spēkā kopš 26. maija.

Novados