Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lopkopji raugās, lai govis biežāk uzturētos ēnā

Karstais laiks nomāc ne tikai cilvēkus, bet arī mājdzīvniekus. Kaut vasaru uzskata par lielā piena laiku, šovasar vairāki lopkopji atzīst, ka lielā karstuma dēļ govis pienu dod mazāk.

Arī Valkā praktizējošā veterinārārste apliecina, ka pārlieku liels karstums slikti ietekmē govju veselību. "Govis mazāk ēd zāli, īpaši grūti augsto temperatūru pārdzīvot tām gotiņām, kurām sākušās dzemdības. Var rasties arī tesmeņa tūska. Ieteicams govis ganīt tur, kur tās var nokļūt ēnā, dzīvniekiem jānodrošina pastāvīga piekļūšana dzeramajam ūdenim. Karstā laikā govs dienā var izdzert 100 litru ūdens," saka V. Lāce. Pie viņa vēl neviens saimnieks nav vērsies pēc palīdzības saistībā ar govju pārkaršanu, daži tikai konsultējušies, kā rīkoties svelmainajās dienās.

Lielākoties arī lopkopji ievēro minētos veterinārārstes norādījumus. Ērģemes pagasta zemnieku saimniecībā "Lejiņas" ganības ierīkotas tā, lai piena devējas jebkurā brīdī var nokļūt ēnā un padzerties. Kad iebraucu saimniecībā, brūnaļas un melnraibās govis ir jau iekārtojušās kuplu ozolu zaru paēnā. Saimnieki Vera un Māris Bettes ik pēc brīža atstāj ikdienas darbus un dodas apraudzīt, kā klājas ganāmpulkam.

"Cīnāmies. Raugāmies, lai govis biežāk uzturas ēnā. Citu problēmu nav. Zāle arī ir pietiekami labi augusi, visu vajadzīgo siena daudzumu ziemai jau esam sarūpējuši," stāsta Māris.

"Lejiņu" saimnieki tur 22 govis. V. Bette atzīst, ka izslaukums pa karstajām dienā ir nedaudz sarucis, jo piena devējas svelmē nespēj tik daudz apēst zāli kā vēsākā laikā.

"Cenšamies papildus piebarot dzīvniekus ar zaļbarību un biešu lapām. Kopumā šo gadu varam saukt par veiksmīgu. Par dažām govīm esam palielinājuši arī ganāmpulku. Vispār kopumā ar izslaukumu esam apmierināti, varam iztikt," apliecina V. Bette.

Saimnieki uzmana, lai govis vairāk turētos kopā, jo tad tās vieglāk tiek galā ar dunduru uzlidojumiem. Lopkopji laikus esot sagatavojušies arī odu uzbrukumiem, ieziežot piena devējas ar speciālu ziedi. Drīz vien ganības jāatstāj, jo saimnieci gaida dārzs, bet Mārim vīra darbi pie saimniecības ēkām. "Mums jau arī pašiem grūti tādā karstumā. Vairāk jākustas, jo tad svelmi tā nejūt. Ja sēdēsim mājās, tad gan šķitīs, ka karstums nav paciešams," smej Vera.

Šīs nedēļas sākumā nedaudz uzlija un laiks kļuva mazliet vēsāks. Zemnieki cer, ka tik liela karstuma vairs nebūs.

Novados