Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mēros “Kastaņu” mājas iedzīvotājus atstās bez siltā ūdens 6

Bilskas pagasta Mēros izveidota jauna siltumtrase, kas savieno Birzuļu tautas namu ar dzīvojamo māju "Kastaņi". Katlumājā tiek pārveidota kurināšanas sistēma - uzstādīti akumulatori, kas uzturēs siltumu nakts stundās. Iedzīvotāji jaunās pārmaiņas uztvēra pozitīvi līdz brīdim, kad no "Ziemeļlatvijas" uzzināja - siltais ūdens pa krānu vairs netecēs vispār.

"Kastaņi" ir vienīgā daudzdzīvokļu māja Mēros. Tajā pavisam ir 18 dzīvokļu, no kuriem 16 - apdzīvoti. Tā kā siltumtrase, kas nodrošināja siltumu gan daudzdzīvokļu mājai, gan blakus esošajam tautas namam, radīja lielus siltuma zudumus, Bilskas pagasta pārvalde nolēma to mainīt. Taču ir kāda būtiska nianse - lai rekonstrukcija izmaksātu lētāk, izlēma atstāt mājas iedzīvotājus bez siltā ūdens. Lai kaut ko iegūtu, esot no kaut ka jāatsakās.

"Esmu šokā. Trūkst vārdu par to, ko nupat pateicāt. Vispār nebūs siltā ūdens? Atceros, ka pavasarī pagasta pārvaldes vadītāja tikās ar mājas iedzīvotājiem, stāstīja, ka kopā ar novada domes pārstāvjiem izpētīs dažādus izcenojumus. Doma bija siltināt trasi vai ielikt jaunu, bet nevienā brīdī netika runāts par to, ka nebūs siltā ūdens," stāsta kāda "Kastaņu" mājas iedzīvotāja.

Sieviete ir privatizējusi dzīvokli un uzskata, ka viņu un kaimiņus par šādām pārmaiņām obligāti bija jābrīdina.

Remontē, lai samazinātu siltuma zudumus "Vecajai siltumtrasei bija lieli siltuma zudumi. Jau agrā pavasarī ar iedzīvotājiem apspriedām dažādus variantus, kā situāciju uzlabot. Nācām ar piedāvājumu par pagasta līdzekļiem izbūvēt atsevišķu apkures sistēmu "Kastaņu" mājai.

Tas nozīmē, ka zem dzīvojamās mājas būtu izbūvēta katlu telpa. Iedzīvotājiem pašiem būtu jāgādā malka un jākurina," stāsta Bilskas pagasta pārvaldes vadītāja Linda Karlsone. "Kastaņu" iedzīvotāji šādu variantu noraidīja. Kompromiss netika rasts. "Diemžēl ar šīs mājas iedzīvotājiem ir grūti par kaut ko vienoties. Nonācām pie secinājuma, ka jāmaina siltumtrase.

Līdzekļi ir ierobežoti, tāpēc no dažām ērtībām nācās atteikties," atklāj L. Karlsone. Viņa uzsver, ka lēmums nav vienpersonisks. Tas pieņemts, apspriežoties ar Smiltenes novada domes amatpersonām. "Viņi ir lietas kursā par notiekošo," piebilst L. Karlsone. Līdzekļi remontdarbiem iekļauti šā gada pašvaldības budžetā. Taču konkrētu summu siltumtrases nomaiņai un remontiem katlumājā pagasta pārvaldes vadītāja nevar nosaukt.

Būs siltāk, taču kā mazgāties?Kāda divu bērnu māmiņa "Kastaņos" dzīvo vairākus gadus. Viņa atzīst, ka nav viegli, bet pagaidām citu variantu neesot. "Iepriekšējās ziemās mums dzīvoklī bija plus astoņi grādi. Drēbes un apavi sāka pelēt. Jaunākajam bērnam draud astma, ja nekas nemainīsies.

Tāpēc ļoti ceram, ka, nomainot siltumtrasi, ziemā būs siltāks dzīvoklis," saka "Ziemeļlatvijas" uzrunātā daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāja. Sievietes dēls piebilst, ka mamma ziemā pildījusi plastmasas pudeles ar karsto ūdeni un likusi viņam pie kājām, lai nesaltu.

Taču sieviete ir nepatīkami pārsteigta izdzirdot, ka turpmāk namam siltais ūdens vairs netiks pieslēgts. "Tas ir briesmīgi, ja nebūs siltā ūdens. Nevaru iedomāties, ko iesāksim. Pa vasaru mazgājāmies siltumnīcā un ezerā. Tagad ūdeni sildām lielajā katlā uz gāzes plīts. Nevaru iedomāties, cik tas izmaksās, ja būs jāsilda visu ziemu. Tas nav reāli. Ne jau visiem ir boilers," sieviete ir nepatīkami pārsteigta.

Apkures sezonu gaida ar bažāmSavukārt viņas kaimiņiene par siltumu dzīvoklī iepriekšējās ziemās nesūdzas. "Pirms vairāk nekā desmit gadiem nomainīju dzīvoklī radiatorus pret lielākiem. Gan istaba, gan virtuve ir silta. Man nav skaidrs, kāpēc vispār bija jāmaina siltumtrase, ja mums atņem silto ūdeni. Dzīvokli esmu privatizējusi, vienmēr godīgi maksāju ikmēneša rēķinus. Tas tiešām ir negodīgi pret iedzīvotājiem," uzskata sieviete.

Uzzinājusi jaunumus, dzīvokļa saimniece apkures sezonu gaida ar bažām. "Kā vispār varēs iztikt? Alga maza, bērns jāskolo. Labi, ka radi uzdāvināja boileru, bet tas ļoti daudz patērē elektrību. Tagad būs grūtības izmazgāt drēbes, jo man ir veco laiku veļasmašīna. Būs speciāli jāsilda ūdens. Ko vēl teiks citi kaimiņi, kad uzzinās, ka nebūs siltā ūdens? Šausmas!" saka "Kastaņu" mājas iedzīvotāja.

Darbus pabeigs šomēnesRemondarbus Mēros veic SIA "Ase". "No tautas nama katlumājas līdz "Kastaņu" dzīvojamai mājai izbūvējām jaunu siltumtrasi, jo iepriekšējā bija nolietojusies. Katlumājā paredzēts uzstādīt siltuma akumulācijas tvertnes, lai nodrošinātu vienmērīgāku siltuma padevi gan dzīvojamai mājai, gan tautas namam. Tiks uzstādīta automātiskā siltuma padeves regulēšana, kas ļaus taupīt siltumu," ieguvumus uzskaita SIA "Ase" valdes priekšsēdētājs Andris Lanka.

Viņš pastāstīja, ka līdz septembra beigām firmas darbinieki pabeigs vēl atlikušos darbus - katlumājā demontēs esošās iekārtas, kā arī izbūvēs jaunas. A. Lanka piebilst, ka remontdarbi neatrisinās pilnībā "Kastaņu" mājas problēmas. "Nevaru apgalvot, ka apkures sezonas laikā visi dzīvokļi būs ļoti silti. Viss atkarīgs no nama iekšējās siltumnoturības un sistēmas sakārtotības," skaidro "Ases" valdes priekšsēdētājs.

Komentāri 6

Arī citos pagastos daudzdzīvokļu mājās nav karstā ūdens jau vismaz 17 gadus, bet katrs atradis variantu kā mazgāties :)

pirms 10 gadiem, 2010.09.07 13:34

:)

tad jau padalies ar piemēriem. man jau tas nešķiet normāli.

pirms 10 gadiem, 2010.09.07 15:42

Aija

Lai Linda pati padzīvo bez siltā ūdens- redzēs, ko teiks!

pirms 10 gadiem, 2010.09.07 16:20

zzz

Nu ja ,kādam liekas ,ka to izlemj Linda.Kad pašiem bija jāiet un jālemj,ko darīt tālāk ar siltumu cik daudz aizgāja?Savu katlu māju Jūs negribējāt,vai jūs paši zināt ko gribat?Un ja parēķina(cik saprotu tad par apkuri būs jāmaksā mazāk )tad varbūt uzliekot boileri un nesildot viņu augu diennakti sanāks lētāk?

pirms 10 gadiem, 2010.09.07 19:48

re ko mums deva novadu izveidoshana, ko smiltene izlemj, ar to mums jasamierinas
neviens jau l.karlsoni nevaino, vinja daudz bilskenieshiem labu dara .

pirms 10 gadiem, 2010.09.07 22:18

Nez kā lauku mājās cilvēki dzīvo, kur nav karstais ūdens un ir aka pagalmā? Uzliekat ūdens boilerus un būs siltais ūdens

pirms 10 gadiem, 2010.09.09 14:43

Novados