Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

No 1. augusta savvaļas ogu, sēņu un ārstniecības augu vākšana un pārdošana kļūs izdevīgāka un ērtāka. 2

Līdz 1. augustam sēņotājiem un ogotājiem par gūtajiem naudas ienākumiem no meža velšu pārdošanas bija jāmaksā 15% liels ienākuma nodoklis un jāveic sarežģītas birokrātiskas procedūras.

Saskaņā ar 16. jūlijā Saeimā pieņemtajiem grozījumiem likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" turpmāk 6% lielu nodokli maksās uzpircējs, ogotāja un sēņotāja vietā nodrošinot arī šo ienākumu deklarēšanu. Nodoklis neattiecas uz pašu patēriņu - par savam patēriņam salasītajām meža veltēm nodokļi nav jāmaksā.

Likuma grozījumus atbalstīja arī Latvijas pārstrādes uzņēmumi, kas iepriekš praktiski nebija spējīgi konkurēt ar Lietuvas un Igaunijas uzņēmumiem, jo iedzīvotāji atteicās kārtot formalitātes un maksāt tik augstu nodokli. Līdz ar to veidojās aplama situācija - kaimiņvalstis pelnīja uz Latvijas resursu rēķina, savukārt pašmāju ražotājiem sēnes un ogas bija jāimportē.

Jaunā kārtība nodrošinās papildus legālu ienākumu iespēju plašam iedzīvotāju lokam pieaugoša bezdarba līmeņa apstākļos un nelegālās tirdzniecības mazināšanos, saruks birokrātiskās procedūras un valsts izdevumi to nodrošināšanai.

Pozitīvais efekts uz valsts un pašvaldību budžetu lēšams vairāku miljonu latu vērtībā, ko veidos: tiešie nodokļu ieņēmumi no ārstniecības augu un meža velšu pirmatnējās realizācijas, citi nodokļu ieņēmumi uzņēmumu finanšu rezultātu uzlabošanās, importa aizvietošanas, jaunu darba vietu veidošanās dēļ, kā arī samazināsies valsts pārvaldes izdevumi birokrātisko procedūru un strīdus situāciju mazināšanās dēļ.

Pakāpeniska šī tirgus segmenta sakārtošana palīdzēs nodrošināt arī augstāku cenu, ko ogu un sēņu iepircēji spētu piedāvāt iedzīvotājiem.

Veikt likuma grozījumus rosināja partija «Jaunlatvija», kuru pavasarī dibināja līdz šim politikā nepazīstami, galvenokārt gados jauni cilvēki, kas šobrīd izstrādā partijas programmatiskajās nostādnes un cenšas rast priekšlikumus Latvijas ekonomikas sildīšanai un uzņēmējdarbības vides sakārtošanai.

Komentāri 2

ups...

vēl jau tik atliek maksāt nodokli par gaisu, ko elpojam...

pirms 11 gadiem, 2009.08.01 16:55

nekādas kļūdas nav. Ja iepriekš 100% no ienākuma tika aplikti ar 15%, tad tagad apliek tikai to daļu, kas paliek pāri atskaitot izdevumu normu 60% apmērā.t.i., 100-60%=40%, to apliekot ar 15% sanāk 6% efektīvā likme.
Iedzīvotājiem nav jājauc galva ar normām un srežģītiem izskaidrojumiem, galvenais - tagad ir 6% un nav jāpilda deklarācija, ja nav luste to darīt kādu citu iemeslu dēļ, piem., med. un izglīt. att.izdevumu atrēķināšanai.

pirms 11 gadiem, 2009.08.03 19:30

Novados