Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Novados sākuši strādāt lauku attīstības speciālisti

Pirmos mēnešus savā darbā aizvadījuši Smiltenes novada domes algotie lauku attīstības speciālisti. Lauciniekiem ir iespēja reizi nedēļā sava pagasta pārvaldē saņemt speciālista konsultācijas.

 

"Šobrīd ir divi aktuālākie jautājumi, kuros varam palīdzēt. No 7. decembra lauksaimnieki var iesniegt pieteikumus Lauku atbalsta dienestā atbalstam lauku saimniecību modernizācijas projektiem. No 14. decembra sāksies iesniegumu pieņemšana lauksaimniecībā neizmantotās zemes pirmreizējai apmežošanai," informē lauku attīstības speciāliste, Blomes pagasta zemnieku saimniecības "Vecvindas" saimniece Gunta Mangale.

Pirmdienās viņa pieņem apmeklētājus Blomes pagasta pārvaldē, ceturtdienās - Launkalnes pagasta pārvaldē, abās vietās no pulksten 9.00 līdz 15.00.

G. Mangale secina, ka abos pagastos darba apjoms atšķiras. Ja Blomes pagastā ir gandrīz 50 zemnieku saimniecību un 80 reģistrētu saimnieciskās darbības veicēju, tad Launkalnes pagastā - daudz mazāk. Skaits vēl tiek precizēts.

 

G. Mangale aicina launkalniešus aktīvāk izmantot lauku speciālista palīdzību, jo viņa darba pienākumi lauksaimniekiem ir noderīgi.

"Galvenais ir informēt par atbalsta saņemšanas iespējām dažādos Eiropas Savienības projektos un atbalsta pasākumos. Otrkārt, palīdzam pieteikties platību maksājumiem un maksājumiem par kautajiem lopiem un precizējam maksājumu iesniegumus.

 

Treškārt, informējam, kas notiek mūsu novada biedrībā "Abulas lauku partnerība" un citās partnerībās, - kādas ir to aktivitātes, izsludinātie projektu konkursi un pieteikšanās termiņi," skaidro G. Mangale.

 

Viņa arī palīdz lauksaimniekiem arī sagatavot iesniegumu Valsts ieņēmumu dienestam akcīzes nodokļa kompensācijas saņemšanai par izlietoto dīzeļdegvielu.

Launkalnes pagasta zemnieku saimniecības "Lejas Kleperi" saimnieks Raimonds Klepers atzīst, ka viņu pagastā gan ir maz zemnieku. Arī z/s "Lejas Kleperi" konsultantu palīdzību izmantojusi maz, tikai saistībā ar Eiropas projektiem. Tagad par tiem pat netiekot domāts.

 

"Savu zemnieku saimniecību gandrīz grasījāmies izslēgt no reģistra, jo neesam pelnoša. Knapi sevi uzturam. Zeme mūsu pagastā ir nabadzīga," saka R. Klepers.

Lielāks darba apjoms speciālistiem ir pagastos, kur zemes ir auglīgas un lauksaimniecība attīstījusies, piemēram, Blomes pagastā, kur vēl joprojām ir daudz klientu.

Bilskas un Grundzāles pagastos lauku attīstības speciālista pienākumus veic Dzintra Ķikase, Brantu un Smiltenes pagastā - Laima Āboltiņa, Variņu un Palsmanes pagastā - Inguna Gailīte.

Savus lauku attīstības speciālistus algo arī kaimiņu novadu domes.

Novados