Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Palsmanē uz “darbu” iet pat gadu vecie 1

"Es Palsmanē tagad dzīvoju," uz "Ziemeļlatvijas" izbrīnīto vaicājumu, kas darāms šai pusē, atteic nejauši pie pagasta bērnudārza sastaptais uzņēmējs Andris Vilkasts no Smiltenes. Viņš tikko atvedis uz "dārziņu" savu trīs gadus veco dēlu Kristiānu.

 

Vilkastu ģimene uz dzīvi Palsmanes pagasta lauku mājās "Aizpurvi" pārcēlās no Smiltenes dzīvokļa. "Aizpurvos" agrāk dzīvoja Andra sievas Lāsmas vecvecāki. "Jauka vieta, - klusa, skaista, kur sestdienās un svētdienās relaksēties no intensīva nedēļas darba," priecājas Andris.

 

 Kopā ar sievu viņš strādā Silvā, kur pašam pieder uzņēmums "Agro - Smiltene".Palsmanes pagastu arī vietējās jaunās ģimenes atzīst par labu dzīves vietu. Ciematā ir bērnudārzs, pamatskola, kultūras nams, pasts, veikali. Lielākie darba devēji ir speciālā internātpamatskola un lauksaimniecības uzņēmums SIA "Palsmane".

Pagasta bērnudārzs šogad pirmo reizi uzņēmis audzēkņus no viena gada vecuma. Grupiņā ir jau 12 mazuļi - gan vietējie, gan no Grundzāles. "Nācām pretī jaunajām māmiņām, kuras šajos ekonomiskajos apstākļos ātrāk grib atgriezties darbā," stāsta bērnudārza metodiķe Birute Mežale.

 

Sākumā kolektīvs baidījies, kā mazie iedzīvosies, bet nu jau viss esot labi. Audzinātājām Laurai Līdaciņai un Vizbulītei Kauliņai viņi pieķērušies gandrīz kā mammām. Pavisam iestādē ir 63 audzēkņi.

Šajā mācību gadā līdz 106 skolēniem "izaugusi" Palsmanes pamatskola, jo tagad tajā mācās arī slēgtās Birzuļu skolas bijušie audzēkņi no Bilskas pagasta. Skolā 24. novembrī pulksten 18.00 sāksies vecāku diena. Mammām un tētiem būs iespēja tikties ar mācību priekšmetu skolotājiem un dzirdēt psiholoģes Daces Gailītes lekciju.

Pēdējos lauku darbus pirms ziemas steidz paveikt SIA "Palsmane". Saimniecības mehanizatori iestrādā augsnē kūtsmēslus un ar zemi. Lauku brigādes sievas šķiro šoruden ar lielām grūtībām novāktos kartupeļus. Zeme bija tik mitra, ka kombains visur netika virsū un nācās tupeņus lasīt grozos.

 

"Kopumā cīnāmies ar to pašu, ar ko citi lauksaimnieki, - nodokļi lieli, cenas mūsu produkcijai zemas, bankas procenti paņemtajiem kredītiem milzīgi. Izdzīvošana ir problemātiska," atzīst SIA "Palsmane" agronome Mārīte Stāvause.

Uzņēmums dod darbu vidēji 60 cilvēkiem. Tā galvenais balsts ir vairāk nekā 200 slaucamu govju lielais ganāmpulks. Pienu SIA "Palsmane" pārdod akciju sabiedrībai "Trikātas siers" un divas reizes nedēļā svaigpienu tirgo arī savā vietējā veikaliņā. Noiets esot labs, jo zemās piena iepirkuma cenas dēļ Palsmanes pusē govju palicis maz.

Komentāri 1

Novados