Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pastiprināta uzmanība par lauksaimniecības produktu tirdzniecību Latvijas tirgos 6

Lai novērstu likumpārkāpumus tirdzniecībā, it īpaši vasaras periodā, Valsts ieņēmumu dienests (turpmāk – VID) pievērš pastiprinātu uzmanību situācijai Latvijas tirgos. 

Tas saistīts ar to, ka vasaras periodā gan ārvalstu tirgotāji Latvijas tirgos cenšas realizēt ievērojamu daudzumu augļu un dārzeņu, gan arī Latvijas tirgotāji tirgo no kaimiņvalstīm ievestu preci, taču maldīgi uzdod to par pašu izaudzētu. Tas rada nevienlīdzīgu konkurenci pašmāju zemniekiem, kuri realizē pašu izaudzēto lauksaimniecības produkciju. VID arī aicina iedzīvotājus ziņot par iespējamiem pārkāpumiem nodokļu nomaksas jomā, zvanot uz VID anonīmo diennakts bezmaksas uzticības tālruni 80009070, rakstot uz e-pasta adresi [email protected] vai arī vēršoties VID jebkurā citā klientam ērtā veidā. 

VID vasaras mēnešos pastiprināti veiks kontroles pasākumus Latvijas tirgos, tajā skaitā,  nakts tirdzniecības vietās. Pārbaužu laikā VID inspektori pārbaudīs, vai tirgotājs pēc pieprasījuma var izsniegt stingrās uzskaites kvītis, ja tiek tirgota pašu iegūta vai ražota produkcija, un vai tiek izsniegts elektroniskā kases aparāta čeks, ja tiek tirgota iepirkta lauksaimniecības produkcija, vai tirdzniecības vietā atrodas preču izcelsmes dokumenti, pavaddokumentu reģistrs, ja tirgotājs ir reģistrēts VID pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā, vai tam ir  uzstādīts elektroniskais kases aparāts.

Pārbaužu laikā tiks arī pievērsta uzmanība lauksaimniecības produkcijas tirgotājiem no citām valstīm. Šajos gadījumos iespēju robežās tiks identificētas citu valstu personas un fiksēti citu valstu transportlīdzekļu reģistrācijas numuri, no kuriem tiek veikta tirdzniecība, pārbaudīti preču izcelsmes dokumenti. Informācija tiks nosūtīta izvērtēšanai attiecīgās valsts nodokļu administrācijai.

Ņemot vērā līdzšinējo veiksmīgo sadarbību, VID aicina arī Rīgas pašvaldības policiju pievērst uzmanību, vai nakts tirdzniecības vietās lauksaimniecības produkciju netirgo personas no citām valstīm, un par konstatētajiem gadījumiem informēt VID, kas tālāk rīkosies atbilstoši savai kompetencei. 

VID atgādina, ka fiziskās personas, kas no piemājas saimniecības vai personīgās palīgsaimniecības gūst ienākumu, ja to ienākumi nepārsniedz 2845,74 euro gadā (līdz 2013.gada 31.decembrim - 2000 latus), vai gūst ienākumus no sēņošanas, ogošanas vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšanas, var nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicēji. Maksātāji, kuri gūst ienākumu no piemājas saimniecības, nodrošina uzskaiti, lai noteiktu, kad minētie ienākumi sasniedz 2845,74 euro gadā (līdz 2013.gada 31.decembrim   2000 latus). Uzskaite jāveic par gūto ienākumu (t.i. no viņa gūtajiem ieņēmumiem ir jāatskaita izdevumi, kas radušies no lauksaimnieciskās ražošanas). Tas ir jādara tādēļ, ka gada apliekamajā ienākumā netiek ietverti un ar nodokli netiek aplikti ienākumi, ja tie nepārsniedz 2845,74 euro gadā.          

VID atgādina, ka tirdzniecība tirgos ir atļauta speciāli iekārtotajās, tirgus pārvaldītāja norādītajās tirdzniecības vietās juridiskajām vai fiziskajām personām, kuras reģistrējušas saimniecisko darbību un pārdod preces, un fiziskajām personām, kuras pārdod pašu ražoto lauksaimniecības produkciju.

Attiecībā uz lauksaimniecības produkcijas tirgošanu, ko Latvijā veic citu valstu tirgotāji, VID informē, ka neatkarīgi no tā, vai lauksaimnieciskās produkcijas tirgotājs savā mītnes valstī ir vai nav reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs vai komersants, tam, uzsākot pārdot Latvijā lauksaimniecības produkciju, ir jāreģistrējas kā pievienotās vērtības nodokļa maksātājam. Turklāt pārdodamās produkcijas apjomam nav nozīmes – jāreģistrējas ir, sākot ar pirmo darījumu, neatkarīgi no tā vērtības. 

Ja citas valsts persona ir VID elektroniskās deklarēšanas sistēmas lietotājs, persona var veikt reģistrāciju pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā elektroniski no savas mītnes valsts. Pretējā gadījumā šai personai ir jāierodas kādā no VID Klientu apkalpošanas centriem, kur jāaizpilda iesniegums par reģistrēšanos VID pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā.

Pievienotās vērtības nodokļa likums paredz iespēju reģistrēties VID pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā arī tikai uz noteiktu laika periodu (uz vienu dienu, uz vienu nedēļas nogali, uz vienu nedēļu, uz diviem mēnešiem u.c.). 

Savukārt ārvalstu tirgotāja reģistrēšanās Latvijā kā iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājam ir atkarīga no tā, cik ilgstošu un regulāru saimniecisko darbību tas veic Latvijā.

VID arī turpmāk pastiprināti kontrolēs Latvijas tirgus, lai novērstu likumpārkāpumus, īpaši tirgojot no ārvalstīm ievestus produktus, kā arī lai novērstu likumpārkāpumus ārvalstu lauksaimniecības produkcijas tirgotāju rīcībā. 

Jautājumu vai neskaidrību gadījumā VID aicina ikvienu personu zvanīt uz VID Informatīvo tālruni 1898 (no 3.jūlija – 67120000), konsultēties klātienē jebkurā VID Klientu apkalpošanas centrā vai elektroniski sūtot savu jautājumu uz e-pasta adresi [email protected] (konsultācijas nodokļu jautājumos), vai uzdot jautājumu mājaslapas www.vid.gov.lv sadaļā Kontakti/Uzdot jautājumu VID. 

Komentāri 6

tirgotājs

Vispirms VID varēja sakārtot savu informācijas sistēmu, lai tirgotājiem nav obligāti jāvadā līdz vesela kaudze ar dokumentiem, kuri ir atbilstoši jāiepako, lai tirgojoties uz atklāta lauka nesabojātos. Tāpat neviens pircējs man nav nekad prasījis izrakstīt stingrās uzskaites kvīti, izņemot VID darbiniekus, kas tūdaļ atdeva pirkumu atpakaļ un kvīti vajadzēja anulēt. Būtu vienkāršāk, ja es nosauktu savu reģistrācijas numuru, un VID savā datu bāzē visu pārējo izlasītu paši - kāda ir mana darbība, kāds mans statuss un cik dažādas atļaujas man ir. Ja ceļu policija mani aptur un man nav līdz neviena dokumenta, tad pietiek ar mašīnas numuru un manu personas kodu, lai viņiem būtu skaidrs vai es drīkstu braukt, vai nē. Tāpat makšķerējot man nav jānēsā līdz makšķernieka karte - pietiek tikai ar numuru un personas dokumentu.
Ļoti bieži braucu uz Igauniju tirgoties, bet tikai tagad uzzināju, ka ir vajadzīga kaut kāda papildus reģistrācija. Cik mani Igaunijā ir kontrolējuši, nekad neviens nekādas pretenzijas nav izvirzījuši - paskatās uz papīriem, vairāk skatās, ko es tirgoju, un novēl veiksmīgu dienu. Tāpat Latvijas tirgos bieži ir sastopami gan igauņu, gan lietuviešu tirgotāji. Nedomāju, ka viņi zina par kaut kādu īpašu reģistrāciju, nedomāju, ka viņi ir Latvijas VID EDS lietotāji, un tā kā tirgi parasti ir brīvdienās, tad uz nekādu VID nodaļu viņiem doties nav iespējams.

pirms 4 gadiem, 2014.06.12 09:40

tā nu nav gan

Ja līdzi nav tiesību, tas vienalga skaitās kā braukšana bez dokumentiem, par ko soda. Un arī makšķerēšanas kartei ir jābūt, ko uzrādīt. Protams, var diskutēt un skaidroties, bet problēmas nevajag tīši radīt...

pirms 4 gadiem, 2014.06.12 10:10

nazis

Soda ar minimālo sodu vai pabrīdina, ka tā nedrīkst darīt. Makšķerēšanas karte var nebūt, ja tā ir iegādāta internetā, tad pietiek, ja nosauc numuru, bet kurš gan spēj numuru atcerēties no galvas, tāpēc visi nēsā līdz izdruku.

pirms 4 gadiem, 2014.06.12 13:43

c

bet man kā pircējam ļoti nepatīk, ka jūs tirgotāji Polijas preci uzdodat par Latvijas audzēto, kaut tās pašas zemenes Smiltenē pie TOP, piebļauj pilnu ieliņu, ka tirgo Latvijas zemenes,bet paši diez vai vispār zin kā zemenes jāaudzē,naktstirgū maksā Rīgā 1 EUr, pārdot Smiltenē 6 . Godīgiem audzētājiem par VID vispār nav jāuztraucās un diez vai arī uztraucas, bet tos "dīvānu"zemniekus gan vajag papurināt un pamatīgi ...

pirms 4 gadiem, 2014.06.12 11:47

tirgotājs

VID tik un tā nespēj atpazīt Polijas zemenes un atšķirt tās no Latvijā audzētām. Viņiem vajag pavadzīmi, kuru pārpircēji uzrakstīs tik pat labi un pareizāk, nekā vietējais audzētājs. Dīvānu zemniekus tik un tā neizpurinās.

pirms 4 gadiem, 2014.06.12 13:40

Zemnieks

Sen bija laiks ieviest kārtību. Pie tam kontrole jāveic vienlaicīgi gan pie tirgotāja mājās gan uz tirgus, lai pārliecinātos vai produkts tiešām aug dabā un uz vietas. Arī akcija ir uzsākta krietni par vēlu , jo vislielākie brīnumi redzami agrā pavasarī , kad tirgo jau lielus burkānus, bietes , kāpostus un pat agros kartupeļus un avenes , kas ir " Latvijā audzēti ". Protams var tikai pabrīnīties arī par lētticīgajiem pircējiem , kas uzķerās uz šiem meliem , jo šos ievestos dārzeņus var nopirkt lielveikalā par daudz zemākām cenām .

pirms 4 gadiem, 2014.06.15 08:31

Novados