Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pašvaldība nepiekrīt ministrijas brīdinājumam par likuma pārkāpumu 18

Rīt, 15. septembrī, Strenču novada deputātiem sēdē jāizskata svarīgi lēmumu projekti, zināmā mērā varbūt pat uzņemoties revolucionāru lomu. Bijušā Valkas rajona teritorijā šis ir pirmais novads, kurā pašvaldība grib likvidēt pagasta un pilsētas pārvaldes vadītāja štata vienību.

Lēmuma projekts jau ir sagatavots. Taču Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas vecākais konsultants Arvīds Pīlēģis vakar "Ziemeļlatvijai" skaidroja, ka likvidēt pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja štata vienību neviena pašvaldība nevar, jo tas ir likuma "Par pašvaldībām" vairāku pantu pārkāpums, un pagaidām šis likums nav grozīts.

Negrib, lai dublētos funkcijasUzzinot par to no "Ziemeļlatvijas", Strenču novada domes vadība tam nepiekrīt. "Mūsu novada struktūrā pārvalde nav definēta kā iestāde, bet gan kā vienība administrācijā, un mēs nelikvidējam pārvaldi, bet gan štata vienību," skaidro Strenču novada domes priekšsēdētājs Jānis Pētersons.

Domes vadība gaidāmās pārmaiņas aicina neuztvert kā varas centralizāciju, bet gan kā efektīvāku un elastīgāku pārvaldes modeli, lai uzlabotu saimniecisko darbību. Amats tiek likvidēts organizatorisku un saimniecisku apsvērumu dēļ, lai novērstu funkciju dublēšanos un panāktu budžeta līdzekļu racionālu izmantošanu.

"Attiecībā uz vietējo pārvaldi mūsu redzējums ir vairāk pastiprināt komunālo saimniecību, piesaistot papildus speciālistus. Gada laikā secinājām, ka ar pārvaldnieka amatu novada pārvaldes funkcijas dublējas, bet saimnieciskā darbība - pat bremzējas," lēmuma projektu komentē J. Pētersons.Novadā šobrīd strādā trīs pārvaldnieki: Sedā - Irina Andrejeva, Jērcēnu pagastā - Kārlis Kārkliņš, Plāņu pagastā - Valda Timofejeva.

"Ļoti smagas," savas emocijas pirms gaidāmā balsojuma par varbūtējo pārvaldnieka amata likvidāciju atklāj I. Andrejeva. Viņa uzskata, ka tas nav pārdomāts lēmums, - atstāt bez pārvaldnieka Sedas pilsētu, kurā ir skola, pansionāts, pirmsskolas izglītības iestāde, komunālā saimniecība, un daudz problēmu, piemēram, liels bezdarbnieku skaits un likumpārkāpumi. Taču sedēniešus novadā pārstāvot tikai trīs deputāti.

Balsojuma rezultāts vēl nav prognozējams, jo viedokļi ir dažādi. Novada domes priekšsēdētāja vietnieks Guntis Jukāms šo projektu uzskata par pāragru, jo, radot vietā jaunu amatu, piemēram, "komunālās saimniecības vadītāja vietnieks", darbinieku skaita ziņā nekas nemainīsies, tikai "pārbīdīsim šaha figūras".

Smiltenes un Valkas novada pašvaldības par pārvaldnieka štata vienības likvidāciju pagaidām nedomā. "Nākotnē Smiltenes novadā ir ideja savienot divus pagastus un uz tiem iecelt vienu pārvaldnieku, kā Latvijā tas jau vērojams. Taču tas attiektos tikai uz tādiem pagastiem, kuros nav savas infrastruktūras," piebilst Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Mežulis.

A. Pīlēģis tomēr brīdina pašvaldības, ka pavisam likvidēt pārvaldnieka amatu šobrīd nevar. "Likumā skaidri un gaiši ir pateikts, ka pārvaldi vada pārvaldes vadītājs un viņam likumā ir noteikti konkrēti pienākumi. Ar ministra atļauju var apvienot divas pārvaldes, un tad ir viena pārvalde un viens pārvaldes vadītājs. Taču, ja kāda novada dome lemj par pārvaldnieka štata vienības likvidāciju, tad tas ir bīstams likumpārkāpums. Domes priekšsēdētājs var neparakstīt šādu lēmumu un var nodot to vēlreizējai apspriešanai," skaidro A. Pīlēģis.

Kultūru vadīs kāds no savējiemRīt Strenču novada domes deputāti balsos arī par kultūras dzīves reorganizāciju, un, ļoti iespējams, šis projekts iegūs vairākuma atbalstu. Novada Finanšu komitejā jau izskatīts lēmuma projekts reorganizēt kultūras dzīvi novadā un veidot vienu kultūras centru kā vienu iestādi ar telpām Strenčos, Sedā, Jērcēnos un Plāņos. Novadā ir plānots līdzīgi reorganizēt arī bibliotēkas.

"Ja kultūras struktūrā tiktu veidota papildus jauna štata vienība, es būtu kategoriski "pret". Taču tagad lēmuma projekts ir atbalstāms. Jāsaprot, ka novads ir viens, un tajā jāsāk strādāt vienoti," atzīst G. Jukāms.

Pašlaik Strenču novadā kā atsevišķas iestādes darbojas Strenču kultūras nams (vadītāja Daiga Beitika), Jērcēnu tautas nams (Ginta Gailīte) un Plāņu tautas nams (Sarmīte Caune), bet Sedā skolas telpās kultūras dzīvi organizē Arta Šomase.

Pašvaldība ir iecerējusi veidot novadā vienu kultūras centru, kura vadītāju no sava vidus ir ieteikts izvirzīt līdzšinējām četrām novada kultūras darbiniecēm. "Tagad pagastos tautas nami faktiski pat neatbilst iestādes statusam, jo tajos ir tikai viens darbinieks. Šādā veidā reorganizējot kultūras jomu, viņiem pašiem būs vieglāk strādāt, izmantojot kopīgos resursus - gan materiālus, gan cilvēkus," cer J. Pētersons.

Jērcēnu tautas nama vadītāja G. Gailīte gan atzīst, ka cilvēki baidās no jebkādām pārmaiņām un arī tagad lauku ļaudis spriež, ka šī centralizācija nebūs priekš viņiem. Novada centrā, Strenčos būs gaišs, skaists kultūras nams, bet kas notikšot pagastos?

Pēc gandrīz gadu ilgās rekonstrukcijas Strenču kultūras namu plānots svinīgi atklāt 18. novembrī, vienlaikus svinot valsts svētkus.

Komentāri 18

Nu ja

Redziet, vecais stagnāts A. Pīlēģis nevis par loģisku līdzekļu taupīšanu, funkciju neveiklu dublēšanās likvidēšanu, bet stingri turās pie sava krēsla!!! Kas vēl labāk par vietējiem cilvēkiem redz kādas funkcijas ir galīgi nevajadzīgas? Ne jau tie tur Rīgā, kas lēmumus pieņem pie galda sēžot!!
Izskatās, ka neviens arī ministrijā nav ieinteresēts par lirtderīgu līdzekļu izlietojumu un nevajadzīgo štatu samazināšanu. Ak likums neatļauj?! Cik šādu likumu nav speciāli sagatavots, lai būtu savējiem "siltas vietiņas"! Vai to neviens neredz? Šo likumu vienā naktī varētu izmainīt, bet vēlēšanās, tur tā lieta.
Kungi ministrijās, BEIDZOT SĀCIET DARĪT, NEVIS SĒDĒT UN FILOZOFĒT!!! 20 gadus jau esat aizsēdējušies! Dariet, lai beidzot redz rezultātu, nevis tukšu vāvuļošanu!!

pirms 10 gadiem, 2010.09.14 10:17

///

Izdariet tā, kā to plāno Strenču novads un pēc tam nešausminieties, ka lauki ir miruši. Pārvaldnieks ir tas, kas iedveš kaut kādu dzīvību, satur visu kopā, aizved, sarunā, izdara. Aiz galda sēdošā sekretāre neko nespēs izdarīt.

pirms 10 gadiem, 2010.09.14 15:21

To nu ja

Pēc rakstīta var redzēt ka Jūs esat no Strenčiem!!!! Kundze pirmkārt nostrādājiet tik ilgi kā Pīlēģs un tad komentējiet!!!! Viņš saka pareizi, bet jurists novadā laikam nemaz nevelk.

pirms 10 gadiem, 2010.09.14 18:24

Kā tad

Lūdzu ņemiet vērā , ka bērnudārzam ir vadītāja un vietniece pansionātam ir vadītāja , bezdarbnieku projektam ir koordinators un vēl darbu vadītāji katrā pārvaldē ,bet par likumu pārkāpējiem rūpējas pašvaldības policija , tad - sakiet , kas gan vēl paliek pāri pārvaldniekam. Par kādu lauku izmiršanu ir runa,- kādu dzīvību var iedvest pārvaldnieks, kas nekad nav atrodams , bet kurš meklē sev ko darīt , jo nav ko darīt. ,līdz ar to traucē darbu tiem citiem .Attopieties taču !

pirms 10 gadiem, 2010.09.14 19:39

Domājošā

Iespējams, ka šāds modelis aizies tur, kur tiešām pārvaldnieks SKAITĀS.. Manuprāt, pārvaldniekam ir jāpārņem arī komukālā dienesta funkcijas, citādi tiešām viņš ir nenoslogots un bez atbildības par savu pagastu.

pirms 10 gadiem, 2010.09.14 21:11

Pasaku teicējs

Šai problēmai ir vairākas puses. Viena no tādām ir tiešā izpildirektora funkcija , kas izstrādā darba aprakstus , tai skaitā pagasta pārvaldes vadītājam. Citos novados šī lieta ir nostādīta ļoti normāli un iedzīvotāji pat saka , ka iepriekš pagasta priekšsēdētājs nav strādājis tik aktīvi kā tagad to dara pagasta pārvaldes vadītājs. Viss ir atkarīgs no darba organizācijas, bet ir jāatzīst , ka zināma problēma tur pastāv. Arī Trikātā pagasta pārvaldes vadītājs praktiski veic tikai sekretāra un kasiera funkcijas un tā arī šo amatu vajadzētu nosaukt. Domāju , ka pašvaldības deputātiem un vadītājiem ir jābūt tiesībām pašiem noteikt savu pārvaldes modeli. tāpēc jau tā saucās PAŠ-VALDĪBA (pašu valdība).

pirms 10 gadiem, 2010.09.15 09:07

Ja Ja

piekrītu viedoklim nu ja, pareizi daudziem jāņem piemērs no tā lai taupītu nodokļu maksātāju naudu.

pirms 10 gadiem, 2010.09.15 09:49

Kā tad

To nu ja, komentē greizi, katram novadam ir izveidots savs modelis, visu cieņu A.Pīlēģim, taču llikumā rakstīts ir par atsevišķi darbojošām iestādēm, taču šo nevar attiecināt uz Strenču novadu, kur pārvaldnieki ir vienā nosaukumā, darba reāli nav.Ne jau jurists pieņem lēmumu bet deputātiem ir jāizvērtē pārvalžu vadītāju amatu lietderīgumu, visu cieņu Strenču novadam būtu vairāki tādi novadi Latvijā kuri rūpējas par finanšu ekanomiju un pārvaldes efektīvu darbību. Nevis kā vienmēr izstrādā likumu priekš savējiem, būtu labi atalgots amats un strādāt nevajag nekāda atbildība, valdība nekādi nevēlās atzīt vairāku institūciju funkciju dublēšanos un efektīvi ietaupīt nodokļu maksātāju naudu.

pirms 10 gadiem, 2010.09.15 09:59

Doma

Ja jau funkcijas dublējas, tad kaut kas jāmaina. Jāapskatās kā sadalās pienākumi, lai nav tā ka pārvaldnieks maisās komunāliem darbiniekiem pa kājām- lieks posms. Katrs dienests pats zina savas funkcijas, bet pārvaldnieks vienkārši traucē, ir lieks. Katrā pašvaldībā tas ir atšķirīgi, tāpēc ir diezgan grūti veikt uzlabojumus. Katrā ziņā apsveicama ir vēlēšanās uzlabot darba efektivitāti. Tas arī ir ļoti atkarīgs no pašiem darbiniekiem, cik efektīgi strādā, vai nepatērē darba laiku meklējot tās lietas un funkcijas, kas uz mani neattiecas. Lai veicas!

pirms 10 gadiem, 2010.09.15 10:10

no malas

Apsveicams lēmuma projekts par kultūras dzīves uzlabošanu. Ļoti gribas domāt , ka kultūras dzīves vadītājs novadā būs tiešām spējīgs organizēt un vadīt !... No visām skaistām dāmām tikai viena spējīga veikt šo darbu - Sarmīte no Plāņiem . Lai neapvainojas pārējās , bet tāds nu ir skatījums no malas.

pirms 10 gadiem, 2010.09.15 10:30

no malas

Apsveicams lēmuma projekts par kultūras dzīves uzlabošanu. Ļoti gribas domāt , ka kultūras dzīves vadītājs novadā būs tiešām spējīgs organizēt un vadīt !... No visām skaistām dāmām tikai viena spējīga veikt šo darbu - Sarmīte no Plāņiem . Lai neapvainojas pārējās , bet tāds nu ir skatījums no malas.

pirms 10 gadiem, 2010.09.15 10:30

diemžel mūsu Valstī nosākuma dara,pēctam domā
dzīve rādis
Sedenieši -upuri!!!
komunalas nodaļas vadītāja G.Ungure-ne velk darbu,to visi zin,kas būtu bez Andrejevas ...???!!!!

pirms 10 gadiem, 2010.09.15 11:17

reālists

lai veicas Strenču novada vadībai un deputātiem pieņemt racionāli lietderīgu lēmumu, tas būs pierādījums visai Latvijai ,ka ir novads kurš reāli strādā cenšas risināt problēmas, pierāda ka var strādāt labi un efektīvi, tautas labā, nevis izšķērdēt nodokļu maksātāju naudu, kā to dara augsti godātās ministrijas un valdība, kuras tālāk par savu degunu un savu krēslu nevēlās iedziļināties. Vismaz Strenču novada vēlētāji nav vīlušies nobalsojot par šī sasaukuma deputātiem, lemjat un strādājat tautas labā, lai jums veicas.

pirms 10 gadiem, 2010.09.15 11:35

Domājošā

Sedienieši tiešām ir upuri pie līdzšinējās pārvaldnieces,beidzot varēs sedienieši uzelpot, paskataties TV 5 žurnālistu atklājumu raidījumā no 1.04.2010. internetā var aplūkot sižetu par Sedas pārvaldnieces tukšiem solījumiem, tādi tukšie solījumi ir pārpārēm kuri neatbilst patiesībai, tauta attopaties.

pirms 10 gadiem, 2010.09.15 13:54

Sandra

Malači. Un nav jau mūsu novadā tie attālumi tik lieli, lai būtu grūti pārvaldīt no Strenčiem pāris km tuvo Sedu. Tur tiešām pārvaldniece bremzēja visu darbu mēģinot visu darīt savās interesēs. cerams, ka deputātiem viss izdosies, jo mūsu valstī tiešām ir liela problēma ar uzblīdušajām pārvaldēm, iestādēm un ministrijām.
Arī kultūras dzīvē būs vieglāk taisīt lielus pasākumus, ja būs viss apvienots. Protams, ja tikai attiecīgais vadītājs pasākumus taisīs visās vietas, ne tikai Strenču kultūras namā. Mums visiem ir jāpierod pie tās domas, ka esam viens kopīgs novads. Tad tā arī jāuzvedas!

pirms 10 gadiem, 2010.09.15 14:58

novada iezīvotājs

Manuprāt , pagasta pārvadlnieka funkcijas tieši otrādi - vajadzētu palielināt , jo kāpēc kaimiņu pagastos, visas izziņas var saņemt uz vietas pagastā . Ja pārvaldnieki slikti strādā vai viņiem nevar uzticēt zīmogu, tad mīļie, meklējiet citus darbiniekus. Vai kāds no novada domes speciālistiem ir padomājis kā lauku pensionārs , kuram nav personīgā transporta var tikt pēc katra'' papīrīša'' uz tiem Strenčiem , nezinot vai to vēl dabūs, jo satiksmes autobusi iet nesaskaņoti, aizbrauksi, bet vai tiksi atpakaļ , nezini. Vecajiem ļaudīm, kuri laukos paliek vairākumā, jo jaunie jau vairs laukos neatgriežas , tas ir dažkārt vienīgais variants, kā izsūdzēt savu sāpi vai lūgt palīdzēt , bet tagad liekas ka tas nevienam neinteresē, tāpat kā visā valstī , naudu visvieglāk ir ekonomēt uz pensionāru rēķina , nožēlojami , ka tā domā arī mūsu ievēlētie deputāti. Visur dominē tikai nauda, bet kur paliek cilvēcība .... Cik tad novada speciāisti ir bijuši pagastos un tikušies ar ļaudīm ,cik problēmu ir atrisinājuši .... kāda velna pēc tad pagastos remontē tos kultūras namus un pagastu telpas, ja viss notiks tikai Strenčos ....

pirms 10 gadiem, 2010.09.16 11:12

To domājošā

Ja vajadzēja tikt galā ar Andrejevu, tad vajadzēja atbrīvot, nevis mocīt pensionārus. Bet kam interesē pensionāri un iedzīvotāji, vai deputāte kura nemaksā par bērnudārzu un taisās uz ārzemēm, var pieņemt normālu lēmumu, ļoti šaubos!!! Man no sirds žēl Sedas iedzīvotājus. Ticat man jau šoziem, kad nevarēs nodrošināt apkuri, būs Auniņam jāmeklē Andrejevas palīdzību.

pirms 10 gadiem, 2010.09.16 11:51

Patiesība

Tā nu gan ir patiesība , ka no Sedas tikai nāk tenkas , intrigas un ķengas , neviena konstruktīva priekšlikuma vai ieteikuma , šķiet pilnīgi aprobežota republika , bez sapratnes , un nākotnes redzējuma !

pirms 10 gadiem, 2010.09.18 09:10

Novados