Pašvaldībām ir jāattīstās, nevis jācīnās par izdzīvošanu

Administratīvi teritoriālā reforma ir nepieciešama, jo Latvijā ir pārāk daudz pašvaldību, uzklausot Latvijas lielo pilsētu asociācijas(LLPA) pārstāvjus, secinājis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards.

LLPA pārstāvji atbalstīja nepieciešamību pēc jaunas Administratīvi teritoriālās reformas, uzskatot, ka tā jāveic pēc iespējas ātrāk, jo daudzas no mazajām pašvaldībām cīnās par savu pastāvēšanu, nerunājot par iespēju attīstīties. Tiesa, vispirms jāpanāk politiskā vienošanās.

Tāpat lielo pilsētu pārstāvji atzina, ka apvienošanai vajadzētu attiekties tikai uz tām pašvaldībām, kuras nav finansiāli patstāvīgas.

Neveicot reformu, Latvijā turpināsies haoss veselības aprūpes un izglītības sistēmā. Piemēram, daudzus mazo pašvaldību vadītājus apmierina situācija, kad to iedzīvotāji izmanto lielo pilsētu infrastruktūru, piemēram, slimnīcas, taču ar to uzturēšanu saistītās finansiālās problēmas spiestas risināt tikai lielo pilsētu pašvaldības, atzina to pārstāvji. 


K.Gerhards: pašvaldībām jākļūst konkurētspējīgām

Pirmdien, 2015.gada 2.novembrī, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards tikās ar Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvjiem, kurus iepazīstināja ar jauno Administratīvi teritoriālās reformas(ATR) koncepciju.

Ministrs uzsvēra, ka reformas mērķis nav mākslīgi samazināt pašvaldību skaitu, kaut arī pēc iepriekšējās administratīvi teritoriālās reformas Latvijā izveidojās 38 pašvaldības, kurās dzīvo 80% iedzīvotāju un ir 38 pašvaldības, kurās dzīvo 5% iedzīvotāju, kas savukārt nodokļu maksātājiem var likt uzdot jautājumus par nepamatoti augstajām administratīvajām izmaksām.

„Reformas mērķis ir novadu attīstība, nevis to apvienošana piespiedu kārtā. Pēc 2021. gada Eiropas Savienības fondu nauda būs pieejama nevis grantu veidā, bet konkurences apstākļos. Tas nozīmē, ka pašvaldībām, kuras sagatavos projektus, būs jākonkurē Eiropas mērogā. Līdzšinējā pieredze liecina, ka mazajām pašvaldībām nepietiek kapacitātes sagatavot apjomīgus projektus, kas savukārt svarīgi novadu attīstībai. Arī uzņēmējiem reģionos nepieciešamas stiprākas pašvaldības, kas varētu radīt komercdarbībai pievilcīgu vidi, lai izveidotu jaunas darbavietas un Latvijas reģionu attīstība notiktu vienmērīgi,” sacīja K. Gerhards.

Novados