Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pie viņiem iestāžu un veikalu nav

"Olas, sviests, maizīte, desa," iepirkumu tīkliņu pārskata pensionāre Vallija Ābele. Viņas draudzenei Līvijai Kalējai pārdevēja maisiņā tikko iesvērusi kaķu barību un tagad griež gabalu no siltās ābolu plātsmaizes.

 

Ir ceturtdiena. Smiltenes pagasta Brutuļos iebraucis autoveikals. No ciemata ļaudīm tajā pārsvarā iepērkas pensionāri. Tie brutulieši, kuriem ir savas automašīnas, brauc uz trīs kilometrus attālo Smilteni, jo tur varot iepirkties lētāk. Daudzi vietējie pilsētā arī strādā, un veikali viņiem ir pa ceļam.

Pašiem sava vietējā tirgotava Brutuļos slēgta jau vairākus gadus. Tā bija vienīgā publiskā iestāde, kur ciemata ļaudīm satikties un pārspriest jaunumus.

Gleznainā Brutuļu dzirnavu ezera apkārtnē ir tikai dzīvojamās mājas. "Varēja būt kāda atpūtas vieta. Runā, ka kaut kas būšot bērnudārza ēkā," spriež trīs bērnu māmiņa Sanda Gekiša.

"Apkārtējie jau parasti zina labāk," pasmaida ēkas īpašnieks zemkopis Verners Pudāns no Smiltenes. Kopš Atmodas laika iesaldēto bērnudārza jaunbūvi viņš nopirka bijušās Smiltenes pagasta padomes rīkotajā izsolē. Palicis žēl nolaistās ēkas. Pagājusi viena izsole pēc otras, bet nevienam šo namu nevajadzēja.

Pagaidām arī V. Pudāns nesteidzas atjaunot plašo vienstāva māju, tomēr plāni nākotnei viņam ir. Vienu korpusu īpašnieks atvēlētu nevalstiskajām organizācijām, lai rosinātu vietējo sabiedrisko dzīvi.

 

 "Tālāk būtu mazs hostelītis, tur - virtuve un ēdamtelpa, bet tajā korpusā - mini konservu cehs. Pats gatavoju cidoniju un ķirbju kompotu," stāsta zemkopis.

Finansējumu viņš cer piesaistīt, dibinot sabiedrisku organizāciju un startējot ar projektu Lauku attīstības programmā. Ja brutuliešus tas interesē, tad V. Pudāns gaida priekšlikumus un sadarbību.

Apvaicātie ciemata ļaudis Brutuļus uzskata par savu pastāvīgu mājvietu. Viņiem te patīk. "Daudz plašuma, var visu ko darīt. Pa jauno asfaltu (to ciemata ielai uzklāja šovasar, - redakcijas piezīme) - skrituļojam un braucam ar riteni. Ziemā slidojam uz ezera vai dīķa," stāsta 12 gadus vecais Reinis Puriņš.

 

Viņš, tāpat kā pārējie Brutuļu bērni, mācās Smiltenes skolās. Reinis uz skolu un atpakaļ brauc ar velosipēdu. Sandas Gekišas meita (3. klase) un dēli (1. un 2. klase) pēc stundām no Smiltenes uz Brutuļiem bieži iet kājām.

"Jautājumu par autobusu skolas bērniem gan vajadzētu atrisināt, vismaz aizvest no rīta. Tagad vecāki vadā ar savām mašīnām, bet kāpēc gan nevarētu būt viens autobuss?" pašvaldību rosina divu bērnu māmiņa Inga Gailuma. Citādi Brutuļos dzīvot labi.

Novados