Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Plāņu pagastā vietējie veikalnieki karo pret konkurentiem 15

Katru otrdienu un piektdienu Plāņu pagasta Jaunklidzī pietur autoveikals, kuru vietējie iedzīvotāji spiesti sagaidīt klajā laukā - vietā, kur beigusies apdzīvotā vieta. Diemžēl vairāki pensionāri vairs nespēj mērot tik tālu ceļu līdz autoveikala pieturvietai.

 

Piektdien, pūšot stindzinošam vējam un salam kožot vaigu galos, Jaunklidzī pie "Liepu" māju ceļgala jau ap pusdienlaiku pulcējās vietējie, lai sagaidītu autoveikalu no Valmieras rajona Kocēnu pagasta. Gaidītāju pulkam pievienojās arī "Ziemeļlatvija", lai uzklausītu iedzīvotāju stāstījumu par konfliktu starp pircējiem un vietējiem tirgotājiem - Zinaīdu un Nikolaju Žuravļoviem.

 

 

Konflikts slēpjas apstāklī, ka aizvadītajā gadā autoveikala pieturvieta bija pie Jaunklidža centrā esošās privātēkas, kur pašlaik darbojas bibliotēka, bet tagad autoveikalam tur aizliegts apturēt. Gaidītāji no vēja un lietus varēja paglābties siltā patvērumā.

 

 

Visvairāk priecājās vecāka gadagājuma iedzīvotāji, kuriem ir stipri ierobežotas pārvietošanās iespējas, jo arī viņiem netika liegta iespēja no pensijas ietaupīt kādu santīmu. Autoveikalā, salīdzinot ar vietējo veikalu, vairākām precēm ir zemākas cenas. Piemēram, autoveikalā piedāvā vairāku veidu baltmaizi, pat par18 santīmiem. Savukārt vietējā tirgotavā "Lauku" baltmaizes klaipiņš vakar maksāja 34 santīmus.

 

Jau kādu laiku autoveikalam iespēja tirgoties pie bibliotēkas ir liegta pat ar Plāņu pagasta padomes lēmumu, jo vietējā veikala īpašnieki Žuravļovi uzsāka tiesas procesu, pamatojoties uz likuma, kas aizliedz autoveikalam tirgoties tur, kur strādā stacionārais veikals, neievērošanu.

 

 

Prasības iesniedzēji joprojām turpina tiesāties ar Plāņu pagasta pašvaldību - aizvadītā gada beigās tā saņēmusi Administratīvās tiesas lēmumu par morālā un materiālā kaitējuma piedziņu no pašvaldības 10 tūkstošu latu apmērā.

 

 

Vietējā pašvaldība pēc kādas pensionāres vairākkārtējiem lūgumiem atļāva autoveikalam apstāties viņas mājas ceļgalā, lai 80 gadus vecā kundze varētu nopirkt produktus. Drīz vien sekoja kārtējais Žuravļovu ierosinātais tiesas process. "Mēs cīnāmies par izdzīvošanu," uzskata veikala īpašniece Zinaīda Žuravļova.

 

Plāņu pagasta priekšsēdētāja Valda Timofejeva atzīst, ka tāda situācija, kas izveidojusies Jaunklidzī, nav nekur citviet Latvijā. Viņa atzīst, ka ir sarežģīti strādāt, jo sākotnēji iedzīvotāji vainoja pašvaldību, ka autoveikals vairs nepietur centrā.

 

 

Kā pozitīvu piemēru V. Timofejeva min kaimiņus trikātiešus, kur katru ceturtdienu laukumā iepretim vietējiem veikaliem darbojas neliels tirgus un iedzīvotāji var iegādāties svaigas zivis, gaļas izstrādājumus un rūpniecības preces. V. Timofejeva lūgs jurista palīdzību, lai tiesā iesniegtu pretprasību Administratīvās tiesas lēmumam.

 

Trikātas pagasta padomes priekšsēdētāja Cilda Purgale stāsta, ka pagastā ir noteikta publiska vieta izbraukuma tirdzniecībai, kā arī tirgotāji pašvaldībai maksā tirgus nodevu. Pirms kāda laika pašvaldībai bija jāatrisina sarežģījumi saistībā ar veikalu Vālē, kura īpašnieki arī izteica iebildumus par kāda autoveikala pieturvietu netālu no veikala.

 

 

Konflikts atrisinājās bez "asins izliešanas", un šobrīd pašvaldība, autoveikaliem izsniedzot atļaujas tirdzniecībai, nosaka arī maršrutu. C. Purgale ir neizpratnē par notiekošo Jaunklidzī un izteic priekšlikumu kādam uzņēmīgam cilvēkam izveidot veikalu Žuravļoviem blakus mājā. "Vai arī tad viņi uzsāks karu pret savu konkurentu?" spriež C. Purgale.

 

Arī Ēveles pagastā, netālu no vietējās aptiekas, divas reizes nedēļā pietur autoveikals. Pagasta padomes priekšsēdētāja Inese Gaumane stāsta, ka autoveikalā galvenokārt iepērkas tie iedzīvotāji, kuriem ir grūtības nokļūt līdz centrā esošajam veikalam.

 

Gaidot autoveikalu, kaimiņi pārrunā vietējos un arī valsts karstos politiskos notikumus. Visi kā viens "Ziemeļlatvijai" pauž neizpratni par Žuravļovu rīcību, norādot, ka viņiem pret vietējiem vajadzēja izturēties ar sapratni, nevis uzsākt karu. Tas neveicinot vēlmi iepirkties vietējā veikaliņā.

 

"Mūsdienās ir jāiepērkas tur, kur lētāk. Pensijas ir mazas, kā lai izdzīvojam, ja netaupīsim katru santīmu?" jautā Jaunklidža iedzīvotāja Līga Kravaine, kura arī piektdien gaidīja atbraucam autoveikalu. Sieviete žēlo 90 gadus veco Arvīdu Ledauski, kurš pa slideno šoseju nespējot atnākt uz attālajām "Liepu" mājām.

 

"Vietējā dārgajā veikalā neiepērkos. Apmeklēju tikai autoveikalu, kur vienmēr ir svaiga un lēta, gandrīz par pašizmaksu, maizīte. Mums atved preces arī uz pasūtījuma. Nepatīk man arī Žuravļovu attieksme pret pircējiem," atklāj Edgars Bormanis. Viņš norāda, ka dzīve piespiedusi rēķināt katru santīmu, tāpēc ir sašutis par veikalnieku neiejūtīgo rīcību.

 

Vietējais iedzīvotājs Jānis uzskata, ka "pašvaldībai nav interesanti cīnīties ar uzņēmējiem, jo viņi taču maksā nodokļus". Viņš uzskata, ka būs vien jāsamierinās ar vēl ilgu stāvēšanu vējā, sniegā un salā, jo rezultāta par labu iedzīvotājiem nebūs.

 

Autoveikala pārdevēja Iveta Lagaine atzīst, ka nekur citviet, kur piestāj autoveikals, nav šādu problēmu. Tomēr, neskatoties uz to, autoveikals negrasās no sava maršruta izslēgt Jaunklidzī dzīvojošos pircējus, jo zina, ka viņus vienmēr gaida.

 

Pircējiem ir tiesības izvēlēties, ko un kur par savu naudu pirkt. Savukārt uzņēmēju ziņā ir domāt, kā sarūpēt to preci, dēļ kuras pircējs nāks tieši uz viņa veikalu.

Komentāri 15

..........

Patīkams pārsteigums, ka šajā autoveikalā preces lētākas kā veikalā. Esmu dzirdējusi, ka no Smiltenes brauc dārgs autoveikals.

pirms 11 gadiem, 2009.01.19 16:55

OzolaS

Lūdzu argumentējiet savu viedokli, ja tas Jums ir, pieklājīgā formā, un iztiksiem bez personīgiem apvainojumiem!

pirms 11 gadiem, 2009.01.19 20:21

iedzīvotājs

Bet kurš gan necīnās par izdzīvošanu - kāpēc Jums būtu uz kopējā fona jāizceļas. Kas morālo un materiālo kaitējumu maksās pensionāriem. Tā jau ir veikala problēma kā piesaistīt pircējus.

pirms 11 gadiem, 2009.01.21 09:55

Klidzēnietis

'Tirgojiet preces normālas kvalitātes par normālām cenām , tad arī pircēji būs !

pirms 11 gadiem, 2009.01.21 10:07

vietējais

Paldies kaimiņu pagastiem par atbalstu . Tāpat liels paldies autoveikala darbiniekiem par sapratni !

pirms 11 gadiem, 2009.01.21 10:10

Bijušais iedzīvotājs

Nesaprotu kā pagasta priekšniece visu tik tālu 8 gados varējusi aizlaizt. Varbūt ir pēdējā iespēja sākt strādāt, ne tikai visā vainot citus un domāt tikai par personīgās saimniecības labumu.Nez ko katru dienu pagasta auto kursē pa Valmieru? Pirms 8 gadiem taču tik zinošas sūdzības tika sniegtas par priekšgājējiem. Kas nu ir iznācis? Ne jau šitai ziņā vien.

pirms 11 gadiem, 2009.01.21 10:52

Pie vainas šajā jautājumā ir arī valdība , sen būtu laiks pārskatīt l10 gadus vecus likumus , kas sen vairs neatbilst pašreizējiem laikiem.

pirms 11 gadiem, 2009.01.21 12:55

XXL

Kas tas par veikalu , kas atrodas dzīvojamā mājā - gribu iet uz veikali nevis uz dzīvokli !

pirms 11 gadiem, 2009.01.22 13:04

saprotošā

Ieteiktu veikalniecei Z. Žuravļovas kundzei padomāt par attieksmi pret vietējiem iedzīvotājiem. Un kā ar to nelegālo alkahola tirzniecību, kas risinās šajā dzīvokļa veikalā. Žuravļovas kundze prot pat no pagasta ņemt naudu, tā apzogot savus pircējus vēl vairāk, jo pensionāriem jau nu noteikti vairs nepietiks ne santīma pabalstiem. Bijušajam iedzīvotājam: otram knābj tikai tas, kas pats nav bezvainas.

pirms 11 gadiem, 2009.01.22 18:07

iedzīvotāja

Nu jā valdība vainīga un veikalniece arī, un bijušais iedzīvotājs arī knābj. Bet vai tad vienā dienā veikalniece sāka šo cīņu? Vai tad konflikts bija risināms ar nekā nedarīšanu? Kāpēc tad pašvaldībai tāds sods uzlikts? Lai samaksā, kas atbild par lēmumiem! Nevis vēl tērē naudu par jurista palīdzību un jaunām tiesām (pagasta tak strādājot vairāki izglītoti juristi). Kas tad ir darīts, lai kaut viens normāls veikals pagasta teritorijā būtu? Vai tad deputātiem ir tikai tiesības vai ari pienākumi?

pirms 11 gadiem, 2009.01.23 10:37

ja!planjos mums ari ir dazi kadri ar iznemumiem!planjos ir dievnams,bet kas tas ir par dievnamu,ja pa naktim tirgo alkoholu?patik nomelnot citus,bet pati telo sweto,lai gan ne minas no ta visa naw.....tiras sausmas,jo talak ,jo trakak....

pirms 11 gadiem, 2009.01.23 11:19

Nuja kas ta ko nesamaksat 10000 ja ieprieksejas velesanas tada izeshanaas balle te visim planju nabagim tika sarikota lai tik naak un pareisi nobalso

pirms 11 gadiem, 2009.01.23 13:14

santīms

klaja pircēju tiesību, izvēlēties, ignorēšana.Tādas bodes boikots pāris mēnešus varētu situāciju izlabot.Ierosinu sākt ar 1.februāri.Izstāsti vietējiem.

pirms 11 gadiem, 2009.01.23 18:16

eku

Jā apdalīti mēs Plāņosun Junklidzī ar to tirdzniecību, abās apdzīvotajās vietās tirgojas ne jau latvietes , varbūt tādēļ arī tā notiek , citas mentalitātes cilvēki , kas viņiem , ka latvijas pensionāriem jāsalst, gar pakšiem jāmīdās lai nopirktu lētāk . Plāņu veikalā jau nav labāk , tur protams dod uz parāda , bet par to jāņem prece kurai notecējis termiņš , sakaltusi baranka u.t.t , ka tik pati saimniece tiktu vaļā no nevajadzīgā.Kādēļ pagasts ļāva nopirkt bijušo veikalu, tur būtu konkurence ,kāds tagad centrs izskatās kā ritīgā"krievu ģerevņā"izdemolētā māja pašā acu priekša un kas tas par ievīstītu monstru stāv kā piemineklis, kur pagasts skatās , kā mēs izskatamies ..riebjas.

pirms 11 gadiem, 2009.03.10 13:52

Novados