Rudens lapas Strenčos atļauts dedzināt

Rudens lapkritī Strenču mazdārziņos kūp dūmi, ugunskuros sadegot nobirušajām lapām.

Atšķirībā no lielākajām kaimiņu pilsētām strencēniešiem vietējā pašvaldība nav aizliegusi dedzināt koku lapas. Tas tāpēc, ka sadzīves atkritumu urnās zaļos atkritumus nedrīkst mest, jo to aizliedz ar apsaimniekotāju noslēgtais līgums.

 

"Konteineros drīkst mest tikai sadzīves atkritumus. Vest lapas uz Daibes poligonu un par to maksāt naudu būtu neracionāli un nesaimnieciski, jo privātmāju saimnieki savos mazdārziņos lapas var sadedzināt vai kompostēt," skaidro Strenču pilsētas domes pakalpojumu un nekustamā īpašuma apsaimniekošanas daļas vadītāja Gita Siliņa."Nekas cits mums arī neatliek," stāsta pie vienas no mazpilsētiņas privātmājām nejauši sastapta strencēniete. Šo situāciju viņa tomēr nepieņem kā pašsaprotamu, jo dūmi nokļūst mājoklī. Sievietes meitiņa slimo ar astmu, un viņai saelpoties dūmus nav vēlams.

 

"Arī paši dedzinām lapas, jo nav citas iespējas, taču tad aizrāda citi cilvēki. Kam tad patīk dūmi? Nevienam. Taču nevaram salikt kompostā visas lapas, tāpēc atlikušās ir jādedzina," atzīst strencēniete. Sieviete piekrīt, ka arī Strenčos vajadzētu tādu akciju, kāda šobrīd notiek Smiltenē. Šoruden pirmo reizi Smiltenes pilsētas dome sadarbībā ar pašvaldības uzņēmumu "NKUP" privātmāju iedzīvotājiem piedāvāja rudens lapu bezmaksas izvešanas akciju. Akcija Smiltenē attiecas tikai uz tiem privātīpašniekiem, kuri kopj savām dzīvojamām mājām piegulošo teritoriju.

 

G. Siliņa gan pieļauj, ka tādā mazā pilsētiņā, kādi ir Strenči, lapu izvešanas akcija nav tik aktuāla, kā lielākās pilsētās. Pašvaldībā par tāda pasākuma rīkošanu arī nav spriests. "Piemēram, Valmierā ir spēkā pašvaldības saistošie noteikumi, kas aizliedz pilsētas teritorijā dedzināt lapas. Strenčos tādu noteikumu nav. Arī Vācijas mazpilsētās divas reizes gadā ir atļauts visiem mazpilsētas iedzīvotājiem dedzināt lapas," stāsta pašvaldības speciāliste. Pilsētas teritorijā savāktās lapas pašvaldības darbinieki aizved uz to uzglabāšanai pielāgotu vietu un noblietē.

 

Strenču pilsētas domes teritorijas labiekārtošanas daļas vadītāja Inese Kārkliņa atzīst, ka šoruden nobirušo lapu savākšana pilsētā ieilgst cilvēku trūkuma dēļ, kaut arī visi 10 sētnieki strādā, cik vien ir viņu spēkos, kopjot savas teritorijas. "Sakarā ar Nodarbinātības valsts aģentūras programmu reformām šoruden pirmo reizi Strenčos ir ļoti maz sabiedrisko darbu strādnieku. Viņi kopj teritorijas, kurām nav sētnieku: apkārtni pie estrādes, vecā ozola un Gaujas plostnieka skulptūras, kā arī vairākas vietas pilsētas centrā un pamestās kapu kopiņas kapsētā," skaidro I. Kārkliņa. Arī šogad pašvaldība cer uz Strenču vidusskolas darba rokām, jo skola pilsētas sakopšanā iesaistās regulāri.

 

 

Novados