Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sakārtot kultūras mantojumu laukos

Liela daļa dažādu mūsu vēstures mantojuma objektu joprojām nav apzināta, un arī aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstos ietvertajiem objektiem ne vienmēr ir zināma precīza atrašanās vieta, līdz ar to samazinot iespēju tos saglabāt nākamajām paaudzēm.

 

Latvijā lauku ainavā atrodams bagātīgs kultūras mantojums, kas liecina par tautas senvēsturi un saimniekošanas tradīcijām. Senas zemnieku sētas un veci koki, akmens žogi un pilskalni, dravas, priedes un robežakmeņi.

 

 

Gan visiem labi zināmas un iemīļotas vietas, gan aizmirstas un gandrīz pazaudētas vēstures liecības. Ikdienā ar šiem jautājumiem strādā neliels speciālistu un zinātnieku loks, kas parasti nodarbojas ar padziļinātu izpēti. Tas prasa veltīt daudz laika un darba ikvienam objektam.

 

 

"Igaunijā jau vairākus gadus noris projekts, kura ietvaros šādas vietas ar salīdzinoši vienkāršākām metodēm tiek meklētas, atzīmētas un paglābtas no aizmirstības, lai vēlāk zinātniekiem būtu iespējams izmantot uzkrāto informāciju detalizētākai izpētei un analīzei," skaidro Ziemeļvidzemes virsmežniecības Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja Viviana Polīte.

 

Šogad arī Latvijā ir uzsākts šāds projekts. Tā partneri ir Igaunijas Valsts mežu apsaimniekošanas centrs, Valsts meža dienests un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts. Projektam finansējums piešķirts programmas "Igaunijas - Latvijas programma 2007 - 2013" ietvaros.

 

Projekta laikā, sadarbojoties ar nozares speciālistiem un zinātniekiem, plānots izstrādāt speciālu metodiku kultūras mantojuma identifikācijai, veikt inventarizāciju četru Ziemeļlatvijas rajonu lauku apvidos - Limbažos, Valkā, Valmierā un Alūksnē - un iegūto informāciju ietvert datu bāzē, kuru varētu izmantot gan iedzīvotāji, gan valsts pārvaldes institūcijas un pašvaldības.

 

Inventarizācijas veikšanai plānots īpaši apmācīt cilvēkus. Projektā plānots pēc iespējas vairāk iesaistīt vietējos iedzīvotājus, lai katrā pašvaldībā nākotnē būtu vismaz viens speciāli apmācīts cilvēks. Interesentiem nav obligāti nepieciešama īpaša iepriekšēja pieredze darbā ar kultūras mantojumu, galvenais būs ieinteresētība ieraudzīt vēstures liecības ainavā, prasmes lietot kartes un drosme doties dabā.

 

 

Apmācības procesā paredzētas gan teorētiskas lekcijas par vēsturi, ainavu un arheoloģiju, gan praktiskas mācības laukā, trenējot acis ainavas izvērtēšanai un vēsturisko vietu ieraudzīšanai. Pēc veiksmīgi pabeigtām apmācībām būs iespēja strādāt inventarizācijas darbu projektā.

 

"Paralēli inventarizācijai paredzēts veikt iedzīvotāju apmācību un izglītošanu par kultūras mantojuma apzināšanu, nozīmi un izmantošanu tūrisma infrastruktūras attīstībai, kā arī izdot informatīvos materiālus par inventarizācijas rezultātiem," informē V. Polīte. Plānots iekārtot ekspozīcijas par projekta rezultātiem, izveidot demonstrācijas objektu - taku, kurā varēs gan trenēties atpazīt dažādus objektus, gan mācīties labākos apsaimniekošanas paņēmienus.

 

Lai vairāk uzzinātu gan par projektu, gan par iespējām piedalīties mācībās un pēc tam iesaistīties projekta darbā, visi Valkas rajona interesenti tiek aicināti uz sanāksmēm: 7. jūlijā pulksten 10.00 Strenču mežniecībā; pulksten 14.00 Kārķu tautas namā (Valkas mežniecības pagastiem); 8. jūlijā pulksten 10.00 Austrumvidzemes mežsaimniecības konferenču zālē Silvā (Smiltenes mežniecības pagastiem). Sīkāka informācija gūstama VMD Ziemeļvidzemes virsmežniecībā Valmierā pie Vivianas Polītes pa tālruni 64233020 vai 29413952.

Novados