Sedas labā daudz ir izdarīts 39

Izpilddirektors divu deputātu kritiku uzskata par tendenciozu

"Ziemeļlatvijā" jau ir bijušas divas (ŠEIT un  ŠEIT ) publikācijas par apkures problēmām Sedā, kurās Strenču novada domei daži iedzīvotāji, to skaitā arī domes deputātes Jekaterina Osipova un Jekaterina Jeremejeva pārmet pašvaldībai neieinteresētību par pilsētas problēmām ne tikai saistībā ar apkuri, bet vienaldzīgu attieksmi pret Sedu kopumā. 

Tam kategoriski nepiekrīt vairākums novada domes deputātu. Par radušos situāciju laikrakstam vēlreiz savu viedokli vēlējās izteikt arī domes izpilddirektors Aivars Auniņš.

Pārmetumi esot spēle uz vieniem vārtiem

Viņš uzskata, ka pašreizējās situācijas atspoguļojums presē līdzinās spēlei uz vieniem vārtiem.

Pēc viņa vārdiem, daļa pārmetumu nav korekta. "Publikācijās minēts, ka Sedas iedzīvotāji netic domes solījumiem. Tajā pašā laikā to vidū, kuri it kā mūsu solījumiem netic, ir šīs pašas domes deputātes Osipova un Jeremejeva. Kā jau esmu teicis, 2008. gada rudenī pēc pilsētas centrālās katlumājas atgūšanas īpašumā Sedas pilsētas dome par aizņēmumu no valsts kases šajā katlumājā uzstādīja ar akmeņoglēm apkurināmu katlu.

Tā jauda ir divi megavati un tas ēkā ir vienīgais siltuma avots. Pilsētas namu apsildīšanai kopumā ir nepieciešami 3,7 megavati. Ar līdzšinējo katlu, kurinot to ar kvalitatīvām, katlu ražotāju specifikācijā noteiktām oglēm, pilsētai siltumu var nodrošināt, ja gaisa temperatūra nav zemāka par -15 grādiem. Ja ir aukstāks, siltuma temperatūra mājokļos krītas.

Tādēļ 2009. gada rudenī pēc novada izveidošanas sākām domāt, kā nodrošināt vajadzīgo jaudu, nepaaugstinot apkures tarifus. Šī iemesla dēļ uzsākām diezgan ilgu un sarežģītu procesu, lai privātās un publiskās partnerības kārtā Sedas katlumāju nodotu nomā, piesaistot privātos līdzekļus un uzstādītu nepieciešamās jaudas katlus, kuros varētu kurināt kūdru. Tas būtu tikai normāli un saprotami, ja pilsētā, kas atrodas purva malā, par kurināmo izmanto kūdru," skaidro A. Auniņš.

Izvēlēsies privāto partnerību

Izpilddirektors piebilst, ka šo jautājumu pašvaldība risina jau gadu. "Kvalificētu ekonomistu firma no Rīgas saistībā ar apkuri ir izpētījusi visu situāciju Sedā. Ir noskaidrots, ka, uzstādot ar kūdru kurināmu atbilstošas jaudas katlu, siltuma tarifs nepalielināsies.

Ja mēs ieguldītu pašvaldības līdzekļus pārejai uz citu kurināmo, tad neizbēgami maksa palielinātos. Problēma tikai tā, ka šis process ir lēns, jo jāsaņem atzinumi no vairākām ministrijām. Privātās - publiskās partnerības likums nosaka šī procesa secību ar iepirkuma organizēšanu un vairāku līgumu slēgšanu. Tagad esam tiktāl, ka Finanšu ministrijai vēl jāiesniedz precizējumi atbildēm uz trim jautājumiem un tad varēsim rīkoties," stāsta A. Auniņš. Privātais partneris varētu būt akciju sabiedrība "Seda".

Tas nozīmē, ka nākamajā apkures sezonā Sedu jau varētu apsildīt ar kūdru. "Šī iemesla dēļ pašlaik nekādus ieguldījumus katlumājā neveicam, cenšamies iztikt ar jau uzstādīto katlu. Maldīgi ir domāt, ka Sedā neko nedarām. Darām, un daudz jau ir pagūts," apliecina A. Auniņš. Tad arī būs atrisināta paradoksālā situācija, ka pašlaik akciju sabiedrība "Seda" kūdru kā kurināmo ved uz Igauniju un Somiju, bet pašā Sedā namus apsilda ar Sibīrijas akmeņoglēm.

"Mums joprojām nav saprotams, pēc kādiem aprēķiniem iepriekšējā Sedas dome nolēma uzstādīt pašreizējo katlu, turklāt ar nepietiekamu jaudu. Būtu ierīkojuši kaut vai tādu, kurā var kurināt šķeldu. Pašreizējā var izmantot tikai konkrētas markas, speciāli automātiskiem katliem sagatavotas, akmeņogles ar palielinātu siltumspēju. Mēs nevarējām paredzēt, ka apkures sezonas vidū ogļu piegādātājfirma lauzīs līgumu," saka A. Auniņš.

Pašvaldība pēc firmas paziņojuma intensīvi sāka meklēt citus piegādātājus, kuriem būtu vajadzīgās ogles. Dažas kravas ir sagādātas, un tagad situācija uzlabojas. "Tā kā saņēmām vairāku cilvēku sūdzības, sasaucu pilsētā sapulci, kurā situāciju izskaidroju. Daudzi mūs saprata, dīvaini vien tas, ka jau pieminētās deputātes neparko nevēlējās to darīt, turklāt iedzīvotājiem sniedza dezinformāciju, apgalvojot, ka dome neko Sedas labā nedara.

Pērn visa gada garumā pārliecinājām piecu daudzdzīvokļu māju iedzīvotājus, izmantot Eiropas Savienības atbalstu, lai nosiltinātu ēkas. Esam panākuši, ka šogad četrās mājās sāksies reāla darbība. Turklāt Sedas pilsētai esam izstrādājuši ūdenssaimniecības attīstības projektu, kura īstenošana sāksies šogad. Tiek izstrādāts projekts par bērnudārza ēkas siltināšanu. Tie visi ir reāli darbi pilsētas labā, un žēl, ka politisku ambīciju dēļ to nevēlas redzēt dažas deputātes, bet uzspiežot savu viedokli iedzīvotājiem, šķeļ sabiedrību," saka A. Auniņš.

Arī "Ziemeļlatvija" vēlējās noskaidrot, kādēļ iepriekšējā pilsētas dome izšķīrusies par namu apsildīšanu ar akmeņoglēm nevis izmantojusi uz vietas iegūstamo kūdru. Kādreizējā domes komunālās saimniecības vadītāja Gunta Ungure skaidro, ka savulaik bijis nodoms kurināt katlu ar kūdru, bet tā piegādāta ļoti nekvalitatīva. "Kūdra bija slapja, sliktas kvalitātes un, kad aizsūtījām kravu atpakaļ, pēc laika uz katlumāju atveda tikpat sliktu. Tad deputāti nobalsoja par akmeņogļu izmantošanu," saka G. Ungure.

Komentāri 39

Avots

Gunta Ungure skaidro, ka savulaik bijis nodoms kurināt katlu ar kūdru, bet tā piegādāta ļoti nekvalitatīva. "Kūdra bija slapja..
================
Cienītā, kūdru, tāpat kā malku vajag iepirkt pirms apkures sezonas, nevis tās laikā. Un novietot zem jumta. Tā kā tā nav piegādātāja vaina, ja nejēdzat kad kurināmais jāiegādājas un kā jāglabā.

pirms 10 gadiem, 2011.02.19 10:49

Anna

Auniņam vispār cepuri nost! Vienmēr visu kārtīgi izskaidro..būtu vairāk tādu darbinieku!

pirms 10 gadiem, 2011.02.19 11:10

Ak vai

Ja Auniņš zinātu kas Sedā dzīvoja līdz viņa atnākšanai, tad domātu savādāk.... Viņš nesaprot ko dara un galvenais laikam negrib saprasts, viņa uzdevums bija atlaist Andrejevu. Bet runājot par katlu, kāpēc nevar palaist otro katlu, katls cik zinu ir.

pirms 10 gadiem, 2011.02.19 11:42

Novērotājs

Domāju, ka Aivars Auniņš ir savā vietā un ir zinošs cilvēks. Dzīve ir tāda, ka avārijas un negadījumi notiek viscaur pasaulē, bankrotē piedādātāji u.t.t. un no tā nav pasargāts neviens, bet šo Sedas deputāšu darbība gan ir ļoti apšaubāma, jo izskatās, ka viņas nevis darbojas, lai uzlabotu situāciju Sedā, bet tieši otrādi - dara un runā, lai viss paliktu vēl sliktāk un šādi noskaņo arī iedzīvotājus. Domāju, ka arī Sedā viss sakārtosies, esiet pacietīgi !

pirms 10 gadiem, 2011.02.19 12:07

lauskis

tā ēku siltināšanas kampaņa arī ir ar "baltiem diegiem šūta". Kādam varbūt atleks labums.

pirms 10 gadiem, 2011.02.19 13:25

Vecene

"Cienītā, kūdru, tāpat kā malku vajag iepirkt pirms apkures sezonas, nevis tās laikā. Un novietot zem jumta. Tā kā tā nav piegādātāja vaina, ja nejēdzat kad kurināmais jāiegādājas un kā jāglabā".

Cienītais Avots, ja nezināt kāda veidā darbojās iepriekšēja katlumāja Sedā, tad labāk paklusēt, jo kūdra tika piegādāta tieši no purva vagonos. Un diez vai būtu ekonomiski pamatoti šo nepieciešamo milzīgo kūdras daudzumu kaut kut uzglabāt.

pirms 10 gadiem, 2011.02.19 17:31

sviesc

Vai Strenču novada iepirkumu komisijā strādā nezinīši, un deputāti, kuri darbojas novada domē, to nesaprot, ka konkursi iepirkumam jārīko pavasarī, lai vismaz uz apkures sākumu būtu noslēgti līgumi, tad vēl tāds sīkums, ka iepirkuma uzstādījumā būt jābūt noteiktam mitruma %, kas nodrošina attiecīgu siltumatdevi un nosacījumus attiecīgajiem katliem.Arī iespējams pieprasīt interesentus atvest paraugus, lai pārliecinātos par iepērkamā produkta kvalitāti.Tātad, ja piegādā nekvalitatīvu produktu, ir iespējas prasīt atbildību un iedarbināt soda sankcijas pret nekorektu piegādātāju.Visas procedūras tiek attiecīgi noteiktas un reglamentētas, atliek tikai tās ievērot un rīkoties.

pirms 10 gadiem, 2011.02.19 21:06

Avots

Cienītā vecene, tikai idiots bāž katlā tikko no purva atvestu slapju kūdru. Ar tādu pieeju siltumu Sedā nekad nedabūsiet. Ekonomiskais pamatojums ir vienkāršs-sausu kūdru kurinot dabū siltumu, slapju-nedabū.

pirms 10 gadiem, 2011.02.19 21:28

arī idiots

Avots, tu laikam nezini, ka kūdru vispirms kaltē purvā un tā stāv lielā lielā kaudzē, pirms to krauj un kaut kur ved. Tieši tādu no kaudzes, kādreiz veda uz fermām pakaišiem.

pirms 10 gadiem, 2011.02.20 00:13

Avots

Zinu, ka kaltē purvā. Vasarā. Apkures sezona ir ziemā. Līdz ziemai tai kūdrai ir jāpaliek arī sausai, lai būtu jēga kurināt. Ja turat kaudzē ārā visu rudeni un ziemu, tad nav ko žēloties, ka tā ir slapja.

pirms 10 gadiem, 2011.02.20 08:14

arī idiots

Man domāt , ka tas viss izskatās tikai pēc formālas atrakstīšanās un atbildības noņemšanas no domes , no šīs atrakstīšanās divu gadu garumā jau mums siltāks dzīvokļos nekļūst .
Taisnība, sviesc , šinī gadījumā arī iepirkumu komisiija acīmredzot nav izvērtējusi piegādātājfirmas finansiālo stāvokli , vai arī nebija izvirzīti pareizi atlases kritēriji .Lai nu kā , bet visu to procesu taču regulē dome - tātad , lai beidzot kaut ko izdara pareizi .Kāpēc jācieš mums , iedzīvotājiem .

pirms 10 gadiem, 2011.02.20 10:45

Ak vai

Kur Lavtijā kurinā ar kūdru???? un kāpēc Rīgas TEC atteicās no kūdras???? Kurš var atbildēt??? Avots!!!???

pirms 10 gadiem, 2011.02.20 13:56

S'efs

driz jau bus pavasaris tad atkal runas beigsies un DOME vares domat.

pirms 10 gadiem, 2011.02.20 15:55

Nesaprotu

kāpēc Domes priekšsēdētājs un izpilddirektors runā par to, ka Andrejeva visu izdarījusi nepareizi: paņēmusi kredītu, nopirkusi katlus, kuri jākurina ar akmeņoglēm. Bet, mīlo Domes priekšsēdētāj, kāpēc tad atbrīvojāties no Andrejevas, varējāt taču viņai uzdot strādāt: lai skaidrojas ar iedzīvotājiem par viņu pienākumu samaksāt par saņemto pakalpojumu, lai nodrošina katlu māju ar kurināmo, lai piedzen parādus. Kāpēc atbrīvojāties??? Kāpēc atļaujaties Mūsu novada vēstīs publiski pazemot savus kolēģus- deputātus, vai tiešām tikai tāpēc, ka Jums nav argumentu, lai pamatotu savus izgudrojumus, bet viņām ir?

pirms 10 gadiem, 2011.02.20 16:29

līdzjutēja

ja man būtu šajā aukstumā vēl jāsēž mājās, kur temperatūra zem 10 grādiem, es jau sen būtu pie Domes durvīm, lai ierāda istabiņu Domes telpās, tur vietas daudz...

pirms 10 gadiem, 2011.02.20 16:32

Tās piesauktās Sedas deputātes taču aizstāv savus vēlētājus, domāju, ļoti labi darīts, atšķirībā no Strenču blicē esošiem deputātiem

pirms 10 gadiem, 2011.02.20 16:33

Avots

kāpēc Rīgas TEC atteicās no kūdras????
--------------------------
Lai Gazpromam būtu vairāk ienākumu.

pirms 10 gadiem, 2011.02.20 16:39

Ak vai

Tad laikam bija iemesls, ka Andrejeva ar deputātiem atteicās no kūdras... Avots Jūs esat tik gudrs, bet ko Jūs darījāt Andrejevas laikā??? Jums taču bija iespēja kopā ar Gredzenu uzstādīt citu katlu. :) Gazprom no Jums diez vai iznāks :).

pirms 10 gadiem, 2011.02.20 17:14

arī idiots

Ir vietas, kur Latvijā ir granulu cehs tieši purva malā. Kūdras siltuma efekts ir lielāks nekā skaidu granulām.

pirms 10 gadiem, 2011.02.20 17:20

Novados