Aktuāli! Ielās klaiņo suņi 7

Smiltenes iedzīvotāji pilsētas ielās vairs nevar izturēt klaiņojošos suņus, pēdējā laikā to kļūst aizvien vairāk. Rīgas, Raiņa, Atmodas, Parka ielas apkārtne - šīs ir tikai dažas smilteniešu nosauktās vietas, kurās brīvi pārvietojas suņi.

Portālā ziemellatvija.lv lietotāji uzsākuši diskusiju "Suņi", kurā par galveno problēmu min Smiltenē klaiņojošus suņus. "Kad beidzot Smiltenē tiks atrisināta problēma ar klaiņojošiem suņiem, vairs jau nav izturams. Rīgas ielā normāli no mājas nevar iziet, jo no kāda kranča jāatgaiņājas. Kad beidzot kāds sāks domāt, vai tiešām kādu vajag sakost, lai sāktu kustināt šo problēmu?" raksta portāla lietotāja ar niku Zane12345.

Arī smiltenieti Andi uztrauc šī problēma. Viņš vienas dienas laikā pie savām mājās Rīgas ielā saskaitījis sešus dažādus brīvā vaļā esošus suņus, bet nākamajā dienā redzējis klaiņojam vēl divus citus. "Plus tam visam ir tas, ka iedzīvotāji no daudzdzīvokļu mājām vakaros laiž ārā savus mīluļus, lai paskraida. Tur katru dienu garām garām staigā bērni, vai tiešām vajag kādu sakost, lai sāktu kustināt šo problēmu," vaicā Andis.

Vairāki no ielās manītajiem suņiem ir ar kakla siksnu un izskatās kopti. Rīgas un Limbažu ielas apkārtnē ik dienu brīvi pastaigājas vilku sugas suns, kurš mēdz gulēt ceļa malā pie Rīgas un Vaļņu ielas krustojuma. Šajā apkārtnē manīti vēl citi šīs sugas suņi, kā arī rotveilers. Savukārt pēc iedzīvotāju teiktā, Atmodas ielā regulāri klaiņo neliela auguma, melni brūns, vārgs šunelis. "Ziemeļlatvija" informēja novada domi par iedzīvotāju novērojumiem un norādīja vietas, kurās visbiežāk manīti klaiņojošie dzīvnieki.

Ir divas problēmasSmiltenes novada domes izpilddirektors Kārlis Lapiņš informē, ka budžetā iespēju robežās tiks paredzēti līdzekļi, lai nākamajā gadā veiksmīgāk novērstu problēmu ar klaiņojošiem dzīvniekiem un tiem, kuru saimnieki rīkojas bezatbildīgi.

"Būs noslēgta vienošanās ar veterināro klīniku un patversmi, iesaistīsies arī pašvaldības policijas darbinieki, kuri šo jautājumu risinās praktiski, jo kādam būs jānoķer dzīvnieks. Ar klīniku slēgsim līgums par klaiņojošu kaķu sterilizāciju," saka K. Lapiņš.

Viņš vērš uzmanību, ka bezatbildīgos dzīvnieku saimniekus, kuri laiž savus mīluļus skraidīt brīvā vaļā, sodīs, atsaucoties uz likumdošanu un Smiltenes novada domes saistošajiem noteikumiem.Smiltenes domes tehniskais direktors Uldis Rudzītis zina teikt, ka īsto klaiņojošo suņu ir maz.

Arī noplukušie suņi ieklīst no tuvākās apkārtnes, reizēm pat no Brutuļiem un Lembja. Viena lieta gan ir svarīga, nekādā gadījumā nevajadzētu suņus sākt barot un atstāt tiem brīvi pieejamus pārtikas atkritumus,jo tad garantēta regulāra klīstošo klātbūtne. Tas attiecas arī uz dažiem veikaliem," saka U. Rudzītis.

Katru gadu pašvaldībai kritiskās situācijās nākas algot patversmes pārstāvjus, lai savāktu vismaz tos suņus, kuri kļuvuši agresīvi vai atstāti, saimniekam mainot dzīvesvietu. Šogad tādi gadījumi bijuši Smiltenē, Palsmanes un Brantu pagastā. Izmaksas šādiem pasākumiem ir augstas, un pašvaldībai nav un nebūs iespējams izķert pilnībā visus savā vaļā palaistos un klīstošos suņus.

Reālāk būtu panākt to, lai mazinās bezatbildīgo suņu turētāju skaits," uzskata tehniskais direktors. Viņš liek cerības uz municipālo policiju, jo brīdinājums vai pēc tam sods liks pārdomāt savus ieradumus. Arī daudzdzīvokļu mājās kārtību varētu uzlabot, vairāk prasot no apsaimniekotāja.

"Sētniekam sava teritorija ir jāpārzina, tāpēc būtu jāziņo par tiem cilvēkiem, kuri palaiž savu suni savā vaļā. Iespējams, ka vajadzētu precizēt daudzdzīvokļu māju apsaimniekošanas līgumus, nosakot konkrētākas prasības suņu turētājiem," domā U. Rudzītis.

 

Dzīvnieki nav prognozējamiLatvijas kinoloģiskās apvienības prezidents Ivans Pavlovskis problēmai redz vienu atrisinājumu. "Tas ir pašvaldības policijas darbs. Jāatzīst, ka daudzi suņu saimnieki ir bezatbildīgi. Pēdējo 14 gadu laikā nekas nav mainījies, suņi brīvi skraida, it īpaši Rīgas ielā.

Situācija ir bīstama, lai cik mīļš izskatītos dzīvnieks, tas nekad nav prognozējams. Viena lieta ir protokolu sastādīšana, bet otra - naudas iekasēšana. Vispirms suns ir jānoķer, jānogādā patversmē, saimniekam jāliek samaksāt visi izdevumi un likumā paredzētā soda nauda. Iespējams, tikai tad suņu saimnieki savas domas mainīs un sapratīs, ka nedrīkst apdraudēt sabiedrību," viedokli pauž I. Pavlovskis.

Komentāri 7

Es suņus varu pieciest,bet bomžus,kas smird gan ne.

pirms 10 gadiem, 2010.12.27 15:45

.......

Jā tā problēma ar suņiem ir briesmīga.
Pēdējo divu mēnešu laikā es redzu ļoti daudz klaiņojušu suņu.
Es esmu pat gājusi vairākas reizes pa apkārtceļu, jo man ir bail ka mani sakodīs.

pirms 10 gadiem, 2010.12.27 16:18

urmass

suņi ir tikpat tiesīgi šo zemi apdzīvot cik cilvēki. Man nekad nav bijusi problēma klaiņojošie suņi. Man pat šķiet, ka suņi atpazīst bailīgus un nelietīgus cilvēkus :)))

pirms 10 gadiem, 2010.12.27 18:46

nelietigus cilvekus vislabak atpazit pec uzrakstitiem komentariem! ta- URMASS

pirms 10 gadiem, 2010.12.27 20:28

Es

Manam bērnam suns ir skrējis ar atņirgtiem zobiem virsū!!Bērns tagad baidās vienas kaut kur doties!!

pirms 10 gadiem, 2010.12.28 09:37

keta

Jā, jā - suņi atpazīst bailīgus un nelietīgus cilvēkus - visbiežāk bērnus sanāk, tie tad butu tie nelietīgie, kas nākot vieni no skolas ir pelnījuši vēl kodienu vai ne, labākajā gadījumā izbīli, sliktākajā - iesp;eju tikt sakropļotiem, suņi nav vainīgi, vainīgi ir bezatbildīgie suņu ''mīlētāji'', kas ir par slinku, lai siksniņā vai pavadā pastaigātos ar savu ''mazo brāli'' tā vietā piesien pie būdas -suņi no raujas vai nepavada, bet izlaiž ''pzskriet'' nensakāmu laiku un vēlāk attopas, kad suns jau pazudis, cilvēki jau ir tie, kas ir problēmas cēlonis - kamēr kādu nenokož, kādam reālu sodu ''neuzliek'' nekas nemainās, vai tiešām suņu saimnieki daži ir tik neizglītoti, ka nesaprot, ka problēmu tikai rūpējoties par dzīvnieku var atrisināt, nodrošinot tam pastaigu pie pavadas, vai voljēru vai slēgtu pagalmu, bet nevis vilku sugas sunim, sētu knapi metra augstumā, kuru pārlēkt nav problēmu, šī situācija ri tik bieži novērota Galdnieku ielas stūrī, māju rajonos, kā arī Klusās ielas rajonā, ka riebj, gadiem nekas nemainās, jo suņi mirst, bet tie cilvēki, kas nemāk nodrošināt sunim un cilvēkam draudzīgu pastāvēšanu jau dzīvo tālāk un ēnm ''audzināt'' jaunus suņus!

pirms 10 gadiem, 2010.12.28 19:52

Smiltene