Ar Smilteni savu nākotni saista ļoti maz skolu absolventu 17

Lai Smiltene nākotnē nekļūtu pensionāru pilsēta, ir pēdējais brīdis radīt jauniešiem un jaunajām ģimenēm pievilcīgu pilsētvidi ar viņiem saistošas atpūtas iespējām. Šobrīd ļoti maz pēdējo klašu audzēkņu pēc skolas pabeigšanas domā palikt dzimtajā pilsētā.

 

Tādu tendenci atklāj viņu atbildes anketās, kuru izvērtējumu vietējās pašvaldības speciālisti un konsultanti iekļaus Smiltenes attīstības programmā nākamajiem septiņiem gadiem. "Nepatīkami, ka tik maz absolventu saista savu nākotni ar Smilteni," secina pilsētas domes attīstības un plānošanas nodaļas vadītājs Andris Lapiņš un uzsver, - tas nozīmē, ka pilsētā vairāk jādomā par jauniešiem un jaunajām ģimenēm."Smiltenē ir nodrošināts ļoti labs līmenis skolēnu izglītībā un viņu brīvā laika pavadīšanā. Pusaudži izaugot kļūst prasīgi, savukārt pilsēta tādu pašu līmeni jauniešiem nevar nodrošināt," atzīst pašvaldības speciālists.

 

Galvenais - atrast darbuSmiltenietis Kaspars Brūvelis (21 gads) piekrīt, ka Smiltenē jauniešiem un pieaugušajiem ir maz iespēju ilglaicīgi saturīgi pavadīt brīvo laiku. Taču tas nav noteicošais, kāpēc viņš strādā Jelgavā, nevis dzimtajā pilsētā."Doma atgriezties Smiltenē man ir visu laiku. To arī darītu, ja vien būtu, ar ko nodarboties manis izvēlētajā sfērā," saka Kaspars. Viņa lauciņš ir restaurācija un ainavu arhitektūra. Jaunietis secina, ka štata vietas tik specifiskās nišās mazpilsētās parasti ir jau aizņemtas, bet sākt ko jaunu, vietējā sabiedrībā netradicionālu ir riskanti.

 

Jaunieši - svarīga prioritāte Darba iespējas kā galveno faktoru, lai atgrieztos dzimtajā pilsētā, nosauc arī Jānis Dāmis (19 gadu). Viņš studē Banku augstskolā. "Ja pēc studijām es Smiltenē atrastu darbu, tad nāktu atpakaļ," saka Jānis.Šobrīd firma "Ravenshill Consulting" sadarbībā ar domes speciālistiem izstrādā Smiltenes attīstības programmu laika posmam līdz 2014. gadam. Tas ir plānošanas dokuments, kas analizē pašreizējo situāciju pilsētā un nosauc attīstības prioritātes. Jauniešu piesaiste pilsētai ir viena no tām, ko atklājusi arī abiturientu aptauja. Lai uzzinātu jauniešu viedokli par savu pilsētu šodien un nākotnē, pašvaldība aicināja vispārizglītojošo skolu, Smiltenes tehnikuma un 29. arodskolas šā mācību gada abiturientus aizpildīt aptaujas anketas. Atbildēja 182 jaunieši.

 

Jāsauc, kad Rīga plīstVairākums no viņiem atklāj, ka pēc skolas beigšanas dosies uz Rīgu mācīties vai strādāt. "No visiem apvaicātajiem jauniešiem Smiltenē domā palikt tikai daži, kaut gan arī pilsētā ir iespējams studēt augstskolu filiālēs. Taujāti, kāpēc nevēlas palikt un mācīties tepat, daudzi atbild, ka pilsētā ir maz iespēju atpūsties," saka A. Lapiņš. "Tagad, kad Rīga plīst, ir pēdējais brīdis aicināt jauniešus pēc studijām atgriezties dzimtajā pilsētā. Jārēķinās ar to, ka Latvija atrodas Šengenas telpā un Eiropas valstu robežas ir atvērtas. Ja jaunieši dosies uz ārzemēm, tad viņus atpakaļ atsaukt vairs nevarēs," pieļauj speciālists.

Komentāri 17

Stjudents

Ko gan,lai tur dara?Strādāt pa min algu pie kāda"uzņēmēja"?

pirms 13 gadiem, 2008.01.09 14:07

Ivars

Minimālā alga Smiltenē gan ir palikusi tikai valsts un izglītības iestādēs. Uzņēmēji pārsvarā maksā 300 pirms nodokļiem, jo galīgus muļķus un Strenču absolventus negrib. Darba vietu izvēle - stipri minimāla - visiem labi zināma. Domes priekšsēdis kādreiz "Ziemeļlatvijā" lielījās, ka vidējā smilteniešu alga esot stipri kāpusi, tad gribu atgādināt, ka labi atalgotie smiltenieši pārsvarā strādā Rīgā un Valmierā (ar deklarētu dzīves vietu Smiltenē) - no turienes tas labais ienākuma nodoklis.

pirms 13 gadiem, 2008.01.09 19:13

Ivars

Gribēju uzreiz piebilst, ka Smiltenes domes labie darbi ir sakoptāka pilsēta un jaunais bērnudārzs, sliktie - atpalikusī videonovērošanas sistēma pilsētā, kas traucē policijai kontrolēt situāciju naktīs pilsētas centrā.

pirms 13 gadiem, 2008.01.09 19:22

.

Es arī labprāt atgrieztos Smiltenē pēc studijām, bet es reāli saprotu, ka tas diez vai notiks, jo Smiltenē nav nekādu perspektīvu tuvākajiem pāris gadiem. Nav jaunu darba vietu, Algu līmenis kāpj, bet ne tiem, kas strādā smiltenē. Tas vnk neatmaksājas materiālā zinā. Piemēram, ja smiltenē kkāds grāmatveža palīgs vai pats pats grāmatvedis pelna ap 400 latiem/mēn, tad rīgā to pašu var nopelnīt chilli picā mazgājot traukus. :) protams, neņemot vērā blakusapstākļus.

Mūsu mīļajā pilsētā ir arī ļoti grūti un riskanti uzsākt pašam savu biznesu. Ir ilgi un dikti jāstrādā pie Biznesa plāna lai piesaistītu kaut kādus līdzekļus, jo bankas vairs nav tik pretimnākošas kredītu ziņā jaunajām firmām. 24 gadus vecs jaunietis bez pamatīga kapitāla, no kā atsperties, šeit nevar neko iesākt + arī ir tas, ka smiltenē algu līmenis ir salīdzinoši zems un tas arī ietekmē uzņēmumu ienākumus.

pirms 13 gadiem, 2008.01.09 22:06

students-Ivaram

Vai tad 300ls pirms nod.baigi liela alga???tāda lauku domāšana gan Jums ir.UK tā ir ned.alga.

pirms 13 gadiem, 2008.01.10 09:35

k.

Tu arī atradi ko salīdzināt :) Anglijas un Latvijas ekonomisko stāvokli.

Bet jebkurā gadījumā, no tiem 300 ls, ko tu nopelni nedēļā UK, Tu iztērē vismaz 100 dzīvošanai :) takā, parēķini pats - mēnesī 800 ls.

pirms 13 gadiem, 2008.01.10 15:52

|vars

Gribēju Smiltenē uzsākt pats savu biznesu, bet... Nav cilvēkiem maksātspējas. Man ir 10 privāti klienti, bet tie skaitās no Smiltenes "biezajiem". Nepārtikas preču veikals, kas grib pastāvēt ir spiests kreditēt pircējus.Studentiem noteikti ieteiktu atgriezties Smiltenē, jo studijās ieguldītos līdzekļus viņi noteikti 20 gados atpelnīs kādā galdniecībā,gan tad, ja studiju laikā būs pietiekami nodarbojušies ar sportu.

pirms 13 gadiem, 2008.01.10 22:08

Studēt_prieks

Ņu ņu... Skries nu visi uz Rīgu un strādās celtniecībā, lai kļūtu par miljonāriem :)
Es zinu, ka atgriezīšos, jo visi būs aizbraukuši, līdz ar to varēs izvērsties daudz un dažādas biznesa nozarēs, ņemot vērā, ka ģeogrāfiskais stāvoklis arī ir pateicīgs, tad iebraucēju pilsētā netrūks un maksāt nespējīgu cilvēku jau nu arī Smiltenē netrūkst, to nu varu apgalvot! Kas tad ir tie, kas braukā ar nebūt sliktiem auto, ik dienas veikalos veido milzīgas rindas? Ā, varbūt tie ir no Īrijas sēņu lasītāji atbraukuši, jo tie jau arī tur visi par miljonāriem sen kā kļuvuši :)
Ai, es būs patriots, cīnīšos tepat pa savu Smilteni un zinu, ka būs OK!!

pirms 13 gadiem, 2008.01.11 13:36

Ivars

Studēt_priekam. Smiltenē daudzas biznesa nišas ir tukšas, bet neaizmirsti, ka blakus ir Valmiera. Es pavasarī domāju sākt ar to konkurēt.

pirms 13 gadiem, 2008.01.11 20:00

Apnīk

Un ja mācies apstaigā privātos uzņēmumus un tev prasa, a, kur pieredze BEZ pieredzes un BLATIEM, Smiltenei NĒSI VAJADZĪGS.

pirms 13 gadiem, 2008.01.14 09:29

Studēt_prieks

Nu pieredzi jau var iegūt paraksēs, kas notiek studiju laikā! Nu nemaz jau tā nav, ka VISUR prasa pieredzi! :) Vajag cīnīties, nevis ar nolaistu galvu staigāt un ņurdēt - tas nepalīdz!

pirms 13 gadiem, 2008.01.14 20:22

kk

jā, protams. ja tev būtu uzņēmums, tu labāk izvēlētos čali, kuram šī būtu pirmā darba vieta jeb cilvēku, ar pāris gadu pieredzi? tas ir tikai loģiski. Pieredzi var iegūt, tikai vajag gribēšanu.

pirms 13 gadiem, 2008.01.15 03:15

stradnieks

Tas pa darba pieredzi ir pareizi teikt...jebkur ejot prasis pieredzi, jo nu ja pienem cilveku kurs taja joma nav neko darijis, ir jaiegulda diezgan liels darbs, jo kaut ari tu esi pabeidzis skolu kur esi apguvis izveleto profeiju, Prakse viss atshkjiras dazreiz pat pa 100%

Es pats stradaju smiltene, bet nu nesaskatu te nekadas ipasaas pperspektiivas un izaugsmes iespeejas :(

k. teica ka vinam nedelja 300 ls alga ir,,,nee nnu pa to es nestridos, bet rek9ini smiltene ar dzivosana sanaak letaaka..kaut nedaduz atshkiras no Lielpilseetam bet ir....

kautvaj sabiedriskais transports,,,Riga dazreiz pat tev 2stundas agrak jacelas lai tiktu uz darbu...ari naudu var ieekonomet, lai noklutu uz viena smiltenes gala lidz otram nava jabrauc ne ar sabiedrisko ne kaa...tomer ja tev diena sanaak braukt uz darbu piem, ar 2 transportlidzekliem tas tev viena virziena jau izmaksa 0.8ls,,,nekas ipashji daudz jau nesanaak,,bet ja parekinam...

dienas laikaa sanak 1.6ls ar sabiedrisko
nedeljas laikaa(5 darbadienas) 8 ls
meneshja laika 32ls...:)

pirms 13 gadiem, 2008.01.15 15:02

:))

Studēt_prieks, tev gan rozā brilles, vai arii labs darbs un BLATI SMILTENEE...KA TIK POZITĪVI IZSAKIES...

pirms 13 gadiem, 2008.01.15 16:24

sturbenis

iisteniibaa varu piekriststradniekam...diezgan pamatoti pareiza atbilde....

pirms 13 gadiem, 2008.01.19 13:25

Bru Brū

Gribēju vēl piebilst pie sava teiktā Sandrai! Pēc manām domām Smiltenē gan preču, gan pakalpojumu piedāvājums sedz pieprasījumu! Un, ja arī ir vajadzīgs kas vairāk, nerunājot par ikdienā nepieciešamo, jebkuram ir iespēja mūsdienās doties uz Valmieru u.c. vietām.
Pilsētai, manuprāt, ir izaugsmes iespējas un tā vēl "augs". Tad, kad tā būs "gatava" uzņemt jaunos speciālistus - tie būs klāt.

pirms 13 gadiem, 2008.02.24 02:15

Smiltene