Atved retas monētas

Tikai vienu pēcpusdienu smilteniešiem bija iespēja redzēt Latvijas Bankas zelta monētu, kas pasaules mērogā atzīta par "Gada monētu 2010".

Smiltenes pilsētas bibliotēkā trešdien viesojās Latvijas Bankas (LB) pārstāvji Daina Paula un Kristaps Otersons. Bibliotēkas apmeklētāji dzirdēja lekciju "Latvijas tautsaimniecība no lata uz eiro" un redzēja LB jubilejas un piemiņas monētu izstādi.

Tās īpašs lepnums ir LB 2008. gada "Latvijas monēta" ar 20 latu nominālvērtību, kas veidota pēc mākslinieka Teodora Zaļkalna 1922. gada meta. Monētas aversā redzama sievietes seja profilā un uzraksts "LATVIJA", bet reversā - galds ar skābputras trauku, ābolu, piena krūzi, maizi un nazi.Janvārī šī monēta Pasaules naudas izstādē saņēma ASV numismātikas publikāciju izdevniecības "Krause Publications" organizētā konkursa "Gada monēta" balvu "Gada monēta 2010".

LB jubilejas un piemiņas monētas ir miniatūri mākslas darbi, un viena no Latvijas monētu panākumu atslēgām ir ārkārtīgi augstā kaluma un mākslinieciskā kvalitāte, uzsver LB sabiedrisko attiecību speciālists K. Otersons. Monētas ar ļoti lielu interesi aplūkoja arī uz lekciju atnākušie smiltenieši, atzīstot, ka daļu no tām redz pirmo reizi.

"Varam būt lepni, ka mums ir tik skaistas monētas," atzīst arī Eiropas Savienības Informācijas punkta Smiltenē koordinatore Alda Liuke. Viņa sarīkoja LB pārstāvju vizīti Smiltenē.

Lekcijas "Latvijas tautsaimniecība no lata uz eiro" materiālus ikviens interesents var izpētīt bibliotēkas uzziņu lasītavā. LB speciālisti tajos skaidro, kāpēc straujai Latvijas izaugsmei sekoja krass kritums, kā no šādām kļūdām izvairīties nākotnē, kā uz tautsaimniecību atsauktos pāreja no lata uz eiro un citas tēmas.

Smiltene