Aveņu pašlasīšana – izdevīga ražotājam un pircējam

Jūlijs ir mēnesis, kas katru gadu lutina ar garšīgajām ogām avenēm. Tie, kuri paši neiet uz mežu, meklē citus veidus, kā tikt pie svaigām ogām. Tādēļ daudzi dodas uz saimniecībām, kurās piedāvā ogu pašlasīšanas iespējas.

Mūspusē ir vairākas tādas saimniecības. Viņu vidū arī Sintijas un Jāņa Griezānu zemnieku saimniecība “Tīreļi”.

Ogu sezona ir īsāka

Saimniecība atrodas Smiltenes novada Brantu pagastā. Tās pamatnodarbošanās ir zemeņu un aveņu audzēšana. Netipiski karstā vasara ir ieviesusi savas korekcijas aveņu laukā. Raža šovasar gatavojas straujāk, tādēļ ogu ienākšanās laiks ir krietni īsāks nekā citus gadus. “Tīreļos” aveņu sezona tuvojas izskaņai. Saimnieks Jānis Griezāns neslēpj, ka praktiski rit pēdējās dienas, kad var tikt pie svaigām ogām. “Kopumā sezona ir izdevusies. Raža laba, ogas saldas, sulīgas. Vienīgi karstumā daudzi krūmi pakalta, ogas nobira, pirms vēl bija nogatavojušās. Neko darīt. Lauksaimniekiem ar to jārēķinās, ka nekas nav paredzams. Kādu gadu pavasarī nosalst ziedi, tad vispār raža izpaliek,” norāda J. Griezāns un atzīst – ja arī citas vasaras būs tik skopas ar nokrišņiem, tad noteikti nāksies domāt par laistīšanas sistēmas ierīkošanu aveņu laukam. Taču tie esot krietni papildu izdevumi saimniecībai, tāpēc laiks rādīs, vai izdosies to īstenot.

Iecienījušas ģimenes ar bērniem

Saimnieki novērojuši, ka ogu pašlasīšana īpaši iecienīta ir ģimenēm ar bērniem. Ja pēc ogām būtu jādodas uz mežu caur brikšņiem un garu zāli, tad, apmeklējot šo saimniecību, šādas neērtības atkrīt. Ogulāji appļauti, apkārtne sakopta un apmeklētājiem tīkama. “Savādāk jau nevar strādāt. Ogulāji sastādīti vagās, lai viegli ar traktortehniku appļaut. Gribas, lai ir ērti pašiem un apmeklētājiem. Mums tas ir svarīgi, lai cilvēki, ierodoties šeit, var labi atpūsties, pabūt pie dabas un arīdzan tikt pie svaigām ogām, kādas paši ir noskatījuši. Kā teikt, cilvēki apvieno praktisko ar lietderīgo. Interese ir liela, jo, lasot pašiem, ir pati izdevīgākā ogu cena,” neslēpj saimnieks un norāda, ka vidējais daudzums, ko katrs reizē salasa uz vietas, ir spainis – kādi pieci, seši litri ogu. Pie viņiem ceļu atrod ogu lasītāji no dažādām Latvijas vietām, braukuši pat no Rīgas, Cēsīm, Valmieras, Strenčiem, protams, arī daudzi vietējie.

Jau vairākus gadus ogu sezonā saimniecību apmeklē smilteniete Eva Kolosova kopā ar ģimeni. “Man ir svarīgi, lai varu paņemt līdzi bērnus. Tā ir lieliska vieta, kur pavadīt laiku, izbaudīt lauku idilli, klausoties putnu dziesmās. Tajā pašā laikā salasām garšīgas, svaigas ogas ēšanai un ziemas krājumiem,” stāsta sieviete un atklāj, ka šovasar salasītās ogas patērē svaigā veidā, jo pagrabā saglabājušies vēl pērnā gada aveņu ievārījumi. Tātad pirms gada ogu salasīts tik daudz, ka nav paspēts visu realizēt.

Ogas pārstrādā nišas produktos

Kopējā platība, kas atvēlēta aveņu laukam, ir 1,2 hektāri. Bez avenēm un zemenēm “Tīreļos” audzē arī ābolus, ķirbjus, kopumā apsaimniekojot sešus hektārus zemes. Saimniecība papildus nodarbojas ar mājas vīnu ražošanu, augļu un ogu pārstrādi un kaltēšanu, izmantojot saimniecībā izaudzētos augļus un ogas. Kā viņi paši saka – tieši tas nodrošina saražoto produktu vērtību un kvalitāti.

Kaltētu kārumu ražošana ir saimniecības niša, domājot solīti uz priekšu, ko piedāvāt pircējam laikā, kad sezonas ogas un dārzeņi svaigā veidā vairs nav pieejami. Kas būtiski – produkcijai netiek papildus pievienots cukurs, un našķi saglabā dabiskās garšas īpašības. Piemēram, avenes pēc sezonas pārtop produktā ar nosaukumu “Aveņu spēka plāksnītes”. ”Viss sākās ar kaltētiem āboliem. Pamēģinājām, mums iepatikās rezultāts, un tagad jau piedāvājumā ir vairāki veidi kaltēto produktu. Ābolu-aveņu rullīši, ābolu-ķirbju rullīši un citi. Mūsu produktus nevajadzētu jaukt ar sukādēm, jo mums ir pilnīgi cita produktu pagatavošanas tehnoloģija. Tādu kaltēšanas aparātu, ko iegādājāmies pirms dažiem gadiem, Latvijā ir maz. Tas ir aizgūts no ārzemju pieredzes,” min Jānis un stāsta, ka šāds nišas produkts daudziem ir iecienīts arī  dāvanu pasniegšanai dažādos svētkos.

Saražoto produkciju ir iespējams iegādāties Smiltenē, dažos specializētos mājražotāju veikaliņos (piemēram Kandavā, Jēkabpilī), izbraukuma tirdzniecības vietās un saimniecībā uz vietas. Taču viņi sapratuši, ka, draudzējoties ar internetu, var krietni ietaupīt laiku. 

“Savulaik kopā ar sievu esam daudz laika pavadījuši tirgū. Paši tirgojām svaigas ogas un kaltēto produkciju, taču turpmāk, iespējams, tas nebūs jādara, jo internetā pieteikto pasūtījumu skaits krietni aug. Tas viss ir, pateicoties pandēmijai, kad tāda tirgošanās uz vietas bija ierobežota. Tagad interesenti mūs atrod “Facebook”, tur vienojamies par cilvēka vēlmēm, preces saņemšanu jebkurā ērtākā vietā, izmantojot pakomātus,” nobeigumā atklāj aveņu audzētājs.

Izmanto atbalsta iespējas

Savulaik saimniecība atspērusies, startējot Lauku atbalsta projektā “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”. “Nu jau mums rit pēdējais saistību gads. Pirms pieciem gadiem ar projekta starpniecību iegādājāmies traktortehniku, lai būtu ērtāka ražas novākšana augļu dārzā. Jaunajiem, kas vēlas kaut ko paši uzsākt, noteikti ir jāizmanto projektu piedāvātās iespējas. Ja ir, kas atbalsta, tad galvenais – nenokavēt termiņus un vajag rīkoties,” klāsta J. Griezāns un norāda, ka arī šogad jaunajiem ir iespēja startēt šādā projektā. Vien vajagot ieskatīties Lauku atbalsta dienesta mājaslapā, iepazīties ar projekta noteikumiem un uzrakstīt savu projektu uzņēmējdarbības uzsākšanai.

Šīs vasaras pieredze saimniecībā “Kļavas”

Arī Smiltenes novada Variņu pagasta zemnieku saimniecībā “Kļavas”, kur avenāji aug nepilnu četru hektāru platībā, netipiski sauso laikapstākļu ietekmē šī vasara ir bijusi pārbaudījumu pilna. Saimnieks Armands Elstiņš stāsta, ka jau jūlija sākumā sapratuši, ka trūkst mitruma – ja ogas nelaistīs, raža būs krietni mazāka vai nebūs vispār. “Ogulājus laistījām. Ūdens mucas vedām ar traktoru, no tām arī padevām ūdeni avenājiem. Sapratām, ka bez laistīšanas neiztikt. Citādi stādiem būtu liela skāde, kas ietekmētu gan šā gada, gan arī nākamā gada ražu. Saprotams, ka tie ir papildu izdevumi. Pārdzīvojām arī negaisu kopā ar lielgraudu krusu, kas arī pabojāja ogulājus, bet laikapstākļus mēs koriģēt nevaram,” spriež A. Elstiņš un pateicas visiem ogu lasītājiem, kuri šovasar, spītējot nežēlīgajam karstumam, apmeklēja saimniecību un palīdzēja novākt aveņu ražu. 

“Savā ziņā katrs, kurš šovasar uzdrīkstējās lasīt ogas tik nežēlīgā karstumā, ir varonis. Tāpēc no saimniecības puses sakām visiem paldies. Daudzi cēlās pat četros no rīta, lai palīdzētu lasīt ogas un tās neaizietu postā,” norāda A. Elstiņš, kura saimniecībā avenes paši uz vietas nepārstrādā, bet nodod realizācijai.

Saimniecību “Kļavas” labprāt apmeklē ne tikai individuālie lasītāji, bet arīdzan ģimenes ar bērniem. “Pirms braukt pie mums, cilvēki piezvana vai uzrunā mūs sociālajos tīklos un daudzi pajautā, vai var līdzi ņemt arī mazus bērnus. Bet, protams, nekādu problēmu! Jo līdz šim pie mums viesojušies paši labākie ogu lasītāji un pašlasītāji, kas zina, kā apieties ar ogulājiem. Acīmredzot ne visi ogu audzētāji dod šādu iespēju apmeklētājiem,” tā saka A. Elstiņš.

Smiltene