Brīdina par “ņūskūlu” Smiltenes ielās 13

Smiltenes ielās plosās "ņūskūls", par ko daudzi pieaugušie pat nenojauš un taujāti teic nezinām, kas tas ir.

Braucot ar velosipēdu bez bremzēm,

 riskē paši un apdraud citus

 

Izrādās, tā ir braukšana ar BMX velosipēdu, kuram noņemtas bremzes. Par šo braukšanas stilu, ko dēvē par "new school" (jauno skolu), asas diskusijas notiek interneta portāla forumā.

Diskusijas aizsācējs ar niku turbans brīdina: jaunā "sērga" "ņūskūls" kļūst arvien masveidīgāka, jo pārmetas pat uz kalnu divriteņiem, un var beigties ar nelaimi.

"Pusaudži saviem sīkajiem ritenīšiem, tā saucamajiem bmxiem, noņem pilnībā nost bremzes un braukalē pa ielu, un vispār iekļaujas satiksmē pilnīgi bez bremzēm. Esmu dzirdējis, ka policija skarbi soda par braukšanu bez atstarojošiem plastmasas ļerļakiem, bet par to, ka nav bremžu, neviens neliekas ne zinis. Kāpēc man, auto laižot skatē, piekasās pat par nevienmērīgu bremžu darbību, bet šitie sīkie muļķīši mierīgi braukaļā vispār bez bremzēm?" taujā diskusijas aizsācējs.

Tam, ka iesācējiem braukšana ar velosipēdu bez bremzēm ir bīstama, piekrīt arī Kristaps Krēgers (16 gadu), kurš trenējas BMX un dirtā, kas nozīmē akrobātiskus lēcienus pa zemes tramplīniem.

"New school" stila braucēji velosipēdu, kuram nav bremžu, apstādina ar kāju, spiežot kedu vai citu apavu pie riepas. "Kad pats noņēmu bremzes, sākumā bija, kā bija, bet ar laiku piešāvos. Taču trakākais, ka no mums saskatās mazie puišeļi, noņem bremzes un braukā pa pilsētu. Sīkajiem nav tādas reakcijas, lai ātri noreaģētu, ja kaut kas notiek," domā Kristaps.

Viņš arī skaidro, ka pats un draugi ar velosipēdiem bez bremzēm pa lieliem ceļiem nebraukā. "Uz skeitparku aizbraucam, bet, kad lietus līst, pie "top" veikala, un tas arī viss. Mazie gan nesas pa pilsētu."Smiltenes "ņūskūla" sērgai uzmanību sola pievērst Valkas rajona ceļu policija. "Man trūkst vārdu par šo lietu, cik tālu kaut ko var izdomāt. Jebkuram normālam cilvēkam ir skaidrs, ka tas ir nepareizi. Tas var novest līdz lielai nelaimei," brīdina Valkas rajona ceļu policijas priekšnieks Vadims Žīgurs.

V. Žīgurs rosina vecākiem pievērst lielāku uzmanību saviem bērniem un pārbaudīt, ar kādiem velosipēdiem viņi braukā - ar bremzēm, vai bez. Braukšana ar velosipēdu, kuram nav bremžu, ir ne tikai bīstama. Tas ir arī ceļu satiksmes noteikumu pārkāpums, par ko pienākas sods. Ja pusaudzis ir jaunāks par 14 gadiem, tad sodu saņems vecāki.

Kristaps skaidro, ka "New school" ir pasaulē pazīstams braukšanas stils un arī citās Latvijas pilsētās tā brauc. Bez bremzēm ir ērtāk un interesantāk taisīt akrobātiskus trikus, jo velosipēds ir vieglāks. Labāk var uzlabot braukšanas iemaņas BMX un frīstailā.

"Esam baigie fanātiķi un noņemam detaļas, kuras vien var, lai ritenis ir vieglāks. Parastās bremzes ir smagas, un tie paši 100 līdz 300 grami ir daudz no svara. Īstenībā, šitādā veidā braucot, var pat apstāties ātrāk, nekā ar parasto rokas bremzi, jo bremzējas gumija pret gumiju. Taču jābremzē ātri, un tam vajadzīga pieredze," brīdina Kristaps. Arī viņš iesaka

mazajiem puikām braukšanu bez bremzēm nepraktizēt, jo viņi neapzinās risku.

Komentāri 13

mjā...

Ticu, ka visur kur brauc, tikai viena nianse, Smiltene no daudzām citām Latvijas pilsētelēm (plus vēl dažas) atšķiras ar citu reljefu, daudz radikālāku. Un tas daudz ko izsaka. Tas pats bezbremžinieks , piem. Valkā, Strenčos vai Sedā, iespējams neapdraudēs tik ļoti ne sevi , ne citus, bet Smiltenē?
Nu nav man kā autobraucējam patīkami, ja pa stāvajām ielām, pilnos auļos, gar malām neskatīdamies, joņo šādi brīnišķi braucamrīki!
Tāpēc arī pievienojos tiem, kas ''cepās'', jo akurāt šāds precedents, ar apdraudu diviem riteņbraucējiem (no 4-5 skolnieku kompānijas), man bija uz Daugavas ielas. Puiši izjoņoja pilnā ātrumā no sānielas, izleca uz ceļa, piedevām, pirmie divi jau pārmetās pāri Daugavas ielai, mana auto deguna priekšā, bet atlikušie, acīmredzot biedrus gribēdami panākt vai apsteigt, sāka nekoordinēti līkločot, nevarēdami izlemt, palikt joslā, mesties pakaļ pirmajiem dieviem biedriem, vai vēl kā savādāk. Viens lekdams pa gājēju trotuāru , knapi izvairījās, lai nepakļūtu zem manas mašīnas riteņiem. Un es savukārt jutos, kā par mata tiesu no nelaimes.
Lieki piebilst, ka pašu braucēju sejas rotāja lepns smaids, par savu ''varējumu''. Bet faktiski nespēju savākt riteni un adekvāti noreaģēt.

pirms 13 gadiem, 2008.04.16 14:20

bremžu_klucis

Cik sver velosipēda bremžu sistēma? 50kg?

pirms 13 gadiem, 2008.04.16 21:57

zzzz

tu pa trotvaaru vai pa ielu brauc ar savu mašīnu???

pirms 13 gadiem, 2008.04.19 22:44

robis

a starpcitu daugavas iela ir galvanaa un ja tu uzbrauc riteņbrauceejam kautvai vins brauc lielaa atrumaa tev buus sods jakas un es ar citreiz braucu aatri pa daugavas ielu piemeeram uz veikalu citreiz mašiinas kuraam buutu jaapalaiž gandriiz notriec mani vai man jaadeldee riepa vai jaanositas un taa ir visu laiku policijai aar butu taakaa vienreiz jaaskataas jakas kaanekaa galvanaa iela dzugavas iela

pirms 12 gadiem, 2008.08.16 21:52

Ikseris no kurzemes

Es ari braucu bez bremzem un ir ok, jo gan ri4uks vieglāks, gan nav jadomā par jauna pakaļeja diska vai bremžu kluču iegādi.. Vnk ir jamak braukt un tas ir viss... ja nemak, tad lai stumjas lidz parkam.

pirms 11 gadiem, 2010.04.09 20:47

Smiltene