Ceļinieki sāk rekonstruēt Kalnamuižas bruģakmens ceļu 11

Šo otrdien Smiltenes pagasta Kalnamuižā sākās Smiltenes muižas vēsturiskā bruģa rekonstrukcija visā tā garumā. Lielu ceļa posmu vairs neatpazīt - bruģa vietā  ir būvdarbu teritorija.


Demontētos bruģakmeņus ceļinieki vēlāk ar rokām pārliks atpakaļ.Projektu “Smiltenes muižas bruģa rekonstrukcija” īsteno Smiltenes tehnikums, piesaistot Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai (ELFLA) finansējumu pasākumā “Lauku mantojuma saglabāšana un atjaunošana”. 


Bruģētā ceļa rekonstrukcija bija pat ļoti nepieciešama, jo gan avoti, kas plūst zem ceļa, gan savulaik atļautā intensīvā transportlīdzekļu satiksme sabojājusi veco bruģi. Smiltenes muižas laikā ieklātie bruģakmeņi vairākos posmos ir izcilāti un iebrukuši,  uzsver Smiltenes tehnikuma projektu vadītāja Zigeta Vīķele.


Bruģakmens  ceļa posmu rekonstruē Smiltenes firma SIA “Ceļinieks 2010”, kas uzvarēja Smiltenes tehnikuma izsludinātajā iepirkumā. Sekot līdzi rakšanas darbiem Smiltenes tehnikums uzaicinājis arheoloģi Madaru Petrovu no LU Latvijas Vēstures institūta. Arheoloģiskos objektos uzieti atradumi pieder valstij un tiek nodoti valsts vai pašvaldības muzejiem, skaidro arheoloģe. 


SIA “Ceļinieks 2010” darbu vadītājs Guntis Paulsons informē, ka objektā vispirms tiek demontēts un saglabāts vecais bruģis, pēc tam ceļinieki izbūvēs jaunu drenējošo salizturīgu ceļa kārtu, jaunu šķembu kārtu un virs tās  no vecajiem akmeņiem atjaunos bruģa segumu. Šis process pilnībā būs roku darbs.


Vairāk par vēl citiem objektā plānotajiem darbiem lasiet laikrakstā

 20140724-1024-galva.jpg

Komentāri 11

Akmens

Nu dikti gribas atpakaļ vēsturiskajā vietā, ceru ka Smiltenieši šoreiz būs gudri!

pirms 6 gadiem, 2014.07.24 11:29

.

Vai pēc šiem darbiem būs atļauts arī braukt pa turieni?

pirms 6 gadiem, 2014.07.24 14:51

Nu jā!

Protams atkal nevarēs braukt. Mēs jau mīlam dabu un tāpēc šķirojam atkritumus un visi Kalnamuižas iedzīvotāji katru dienu dedzina degvielu un brauc uz pilsētu pa lielo loku, tā vietā lai līdz centram tiktu tikai kādus 400 metrus nobraucot pa taisno pa bruģi. Latvijā jau tas pieņemts sadzīt tūkstošus eiro bruģī, kuru pēc tam izmantos 20 gājēji pa visu dienu!

pirms 6 gadiem, 2014.07.25 13:24

tagad tu zini

Skaists būs bruģa ceļš:D tikai tas purva dīķis (kas vidusezers) bišķu bojās skatu!

pirms 6 gadiem, 2014.07.25 00:10

Vēsture

Hm, interesanti, kāpēc nevarētu atļaut braukt vieglajām automašīnām kaut vienā virzienā (uz augšu vai leju ar ātruma ierobežojošu zīmi) pēc rekonstrukcijas? Agrāk gadu desmitus tur brauca ar smagajām automašīnām, pirms tam ar zirgiem, jo tas bija galvenais ceļš! Vai jaunais bruģis būs tik neizturīgs (iepriekšējais kalpoja no 19 gadsimta). Bez tam transports neļaus aizaugt bruģim ar zāli, kā tagad tas notika! Saprotu, saprotu pāri sagruvušajām Vidusezera slūžām tā pat nevar braukt!
Koku nociršana nav nekas slikts. Tādā stāvumā vispār audzēt lielus kokus nav labi, paldies, ka neviens nav nosists tiem regulāri lūztot. Un vecajās bildēs šis kalns arī pilsdrupu puse nebija aizaudzēts ar kokiem.Tādēļ no Smiltenes puses pavērās brīnišķīga ainava uz kalnā esošo muižas ēku un pilsdrupām.

pirms 6 gadiem, 2014.07.25 13:10

īgņa

Cerams, ka beidzot uz Kalnamuižu varēs normāli tikt ar bērnu ratiņiem!!!!
Lai dzīvo Smiltenes tehnikums! Malači!

pirms 6 gadiem, 2014.07.25 21:38

Dzintars

Tas bruģis bija vēstures liecinieks. Sava veida romantika arī tajā bija. Nu ko vairs, žēl.

pirms 6 gadiem, 2014.07.26 01:45

Villijs

kade tev tur romantika! tu esi kadreiz apskatijies kada stavokli bij tas brugis. ja tur visu smuki sataisis un vel gar to brugi uztaisitu apgaismojumu,tad vispar butu pa glauno.

pirms 6 gadiem, 2014.07.26 09:47

Dzintars

Villij, bruģa ielikšanas atskaite sāksies no nulles... no nulles!

Tā jau bija no 19. gs.

pirms 6 gadiem, 2014.07.27 20:49

Es

Dzintar tu nesaproti, ka kalna daļā tas nebija vairs bruģis, bet bedru lauks! Firsts Līvens sen jau būtu atjaunojis to, ja viņa laikā šis ceļš tā izskatītos. Man gan šaubas māc vai cilvēki, kas iepriekš nav šādu bruģi likuši spēs to arī kvalitatīvi uz 2 gadsimtiem tagad ielikt!

pirms 6 gadiem, 2014.07.28 23:19

Smiltene