Dod vajadzīgo ražas audzēšanai saimes galdam

Ik gadu Borisa un Ināras Teterevu fonds visā Latvijā piedāvā  programmu “Pats savam saimes galdam”, dodot iespēju cilvēkiem pašiem veikt dārzkopības darbus pārtikas sagādāšanai savas saimes galdam, un šim darbam vajadzīgo pasniedz bez maksas.

Šopavasar, pateicoties Palmanes pagasta bezpeļņas organizācijai “Māsas Veronikas”, tādu palīdzību saņem projektā iesaistītās 62 mājsaimniecības pārsvarā Smiltenes novada Palsmanes pagastā, kā arī Variņu un Grundzāles pagastā un Apes novada Virešu pagastā.
Biedrība “Māsas Veronikas”, kurā darbojas Inita Zaharčuka un Ilva Pētersone, pirmo reizi uzrakstīja projekta pieteikumu programmai “Pats savam saimes galdam” sadarbībā ar Smiltenes novada Sociālo dienestu un Palsmanes pagasta pārvaldi un saņēma zaļo gaismu.
Ar Borisa un Ināras Teterevu fonda finansiālu atbalstu biedrība “Māsas Veronikas” nopirkusi mājsaimniecībām sēklas, augļu koku stādus un dārza kopšanas piederumus, vienīgi darbarīki, ņemot vērā pieejamo finansējumu, tiek tikai daudzbērnu ģimenēm. 

“Meklējam visu vajadzīgo par draudzīgām cenām, lai pēc iespējas vairāk mājsaimniecību varētu saņemt  gan darbarīkus, gan augļu kociņu stādus un ogu krūmus. Bija ģimenes, kas vēlējās arī tomātu stādus,” stāsta Inita Zaharčuka.

Uzrunātās ģimenes par iespēju iesaistīties projektā “Pats savam saimes galdam” bijušas  priecīgas, jautājušas, kas būs jādara un jādod pretī, bet tagad “WhatsApp” grupā jau apmainās ar ziemas krājumu un citu ēdienu receptēm un padomiem dārza darbos, piemēram, ir ieteikums, kā labu, videi draudzīgu mēslošanas līdzekli izmantot struteņu uzlējumu.  Ēdienu receptes tiks apkopotas un projekta dalībniekiem vēlāk būs pieejamas elektroniskajā vidē, bet viens eksemplārs drukātā veidā, iespējams, tiks nodots Palsmanes bibliotēkai.

Palsmanietes Līgas Ivanovas ģimene jau saņēmusi dārzeņu un garšaugu sēklas, trīs ābeļu un divus plūmju stādus, vienu upeņu krūmu, lejkannu un lāpstu. Šāds atbalsts  ģimenei, kurā aug pieci bērni,  ir jūtams naudas ietaupījums, jo dārzs ir gana liels un tam vajag daudz ko. “Augļu kociņu stādi vien cik nemaksā! Paldies projekta īstenotājiem!”  teic Līga Ivanova. 

Arī palsmanietes Santas Milleres ģimene, kurā aug seši bērni, saņēmusi stādus, sēklas un darbarīkus. “Ļoti priecājamies par augļu kociņiem. Pārvācāmies uz vecvecāku māju, kur ābeles dārzā ir izaugušas un vecas. Tagad varējām iestādīt saviem bērniem trīs  ābeles un vienu plūmi. Arī bērni  strādā dārzā. Katram ir savs darbiņš, skatoties, ko pēc vecuma var izdarīt. Mācām bērnus, stāstot, ka to, ko paši izaudzēsim, paši arī ēdīsim,” stāsta Santa Millere.

Smiltene