Dzeramajam ūdenim Smiltenē palielināts dzelzs daudzums

Maija beigās "Pārtikas un veterinārā dienesta nacionālajā diagnostikas centrā" licencētā laboratorijā veiktas Smiltenes dzeramā ūdens analīzes. Rezultāti parāda, ka ūdenī konstatēts palielināts dzelzs daudzums.

 

Smiltenes pilsētas pašvaldības SIA "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" sanitārtehnikas būvtehniķis Andrejs Ozols informē, ka gan Smiltenē, gan Vidzemes ciematā ūdenim konstatēts palielināts dzelzs saturs. Viņš norāda, ka iedzīvotājiem iemesla satraukumam nav, jo saskaņā ar Veselības ministrijas atļauju šis ūdens nav kaitīgs veselībai un to var droši lietot uzturā."

 

Saskaņā ar "Sabiedrības veselības aģentūras" apstiprinātu programmu veikts monitorings, kurā Smiltenē ūdens kvalitātes pārbaudei izraudzītas šādas ūdens ņemšanas vietas - Rīgas iela 18, Dzirnavu iela 18, Dārza iela 17, Pils iela 3a, kā arī Vidzemes ciematā - Rīgas iela 71. A. Ozols skaidro, ka tieši šīs vietas izvēlētas, lai varētu kontrolēt visu Smiltenes ūdens sistēmu, jo tās ir ūdensvada atzaru tālākās vietas.

 

Palielināts dzelzs un duļķainības daudzums konstatēts Rīgas ielā 1, Dārza ielā 17 un Pils ielā 3a. Vidzemes ciematā, Rīgas ielā 71, šajā vietā ir arī paaugstināts amonija daudzums. A. Ozols skaidro, ka tas ir saistīts ar lauksaimniecisko darbību, kas notiek akas tuvumā. Laukus regulāri mēslo ar minerālmēsliem, un tie aizsūcas līdz dziļākajiem ūdens slāņiem. Kaitīgs šis ūdens neesot, taču to pirms lietošanas ieteicams novārīt.

 

Viskvalitatīvākais ūdens konstatēts Dzirnavu ielas 18. nama akā, kas pieder SIA "LAM". No 15. jūnija arī Dzirnavu ielas patērētāji saņems ūdeni no pilsētas ūdensvada. Drīzumā pilsētas ūdensvadam plānots pieslēgt arī divas akas no Kaikas ielas, kuras ar ūdeni apgādā Limbažu un Rīgas ielu iedzīvotājus.

 

Pensionāre no Limbažu ielas par pašreizējo ūdens kvalitāti ir sašutusi: "Aukstā ūdens kvalitāte mums ir šausmīga, ja ūdeni ielaiž kādā traukā, pēc tam tur ir redzamas tumši sarkanas duļķes. Kaut ko baltu nemaz nevar mazgāt, viss kļūst brūngans." Pensionāre atzīst, ka uzturā šo ūdeni lieto tikai novārītu un pēc dzeramā ūdens dodas uz avotiņu Silvā. Viņa cer, ka pēc Limbažu ielas ūdensvada pieslēgšanas kopējam ūdensvadam situācija uzlabosies, jo pašreiz ūdens ir drausmīgs.

 

 

Lai samazinātu dzelzs daudzumu ūdenī, projekta "Ūdens saimniecības attīstība Austrumlatvijas upju baseinos", pirmās kārtas ietvaros notiek ūdens atdzelzošanas stacijas būve Atmodas ielā, kuru ekspluatācijā plānots nodod augustā. Šeit bez četriem rekonstruētajiem urbumiem izurbta vēl viena aka. Kopā pieci dziļurbumi apgādās visu pilsētu.

 

Projekta otrās kārtas ietvaros līdz 2013. gadam Smiltenes pilsētas ūdensvadam plānots pieslēgt Vidzemes ciematu un Silvu.

 

 Ar testēšanas rezultātu atzinumiem sīkāk varat iepazīties pievienotajā failā!

 

Smiltene