Eko laukuma vietā izvēlas mežu

Kļūstot siltākam, pavasarī cilvēki savos īpašumos veic lielos tīrīšanas darbus. Taču veids, kā tie atbrīvojas no liekā, ne visos gadījumos ir pareizs. Smiltenes piepilsētas mežos dedzināta gan gulta, gan izmesti atkritumu maisi.

Smilteniete Inga Savicka stāsta, ka viņas komunikācijas forma nav rakstīt ziņojumus vai norādīt uz citu rīcību sociālajos tīklos, bet šoreiz citādāk nespēja. 25. martā sieviete devās pastaigā pa Klievezera mežu. Vēl iepriekšējā dienā viss bija kārtībā, taču nākamajā dienā viņa ieraudzīja ko neaptveramu – kāds uz mežu bija atvedis dīvānu un sadedzinājis. 

“Vai tiešām smilteniešu pastaigu vieta ir piemērota izgāztuve tavam vecajam dīvānam? Uz mežu varēji atvest, bet uz eko laukumu nevarēji? Jeb varbūt tas ir signāls Smiltenes novada pašvaldībai sarīkot lielgabarīta atkritumu savākšanas akciju, kā tas notiek kaimiņu pašvaldībās?” šādu ierakstu sociālajos tīklos publicēja I. Savicka.

Laikrakstam viņa stāsta, ka mežā ko tādu redzējusi pirmo reizi. “Klievezera apkārtne ir iecienīta pastaigu vieta smilteniešu vidū. Tieši tajā vietā, kur bija sadedzināts dīvāns, vasarā aug naktsvijolītes. Tas ir aizsargājams augs. Man nav saprotams arī tas, kāpēc kāds mežā izmet sadzīves atkritumus. Savulaik daudz esmu strādājusi skolā (Smiltenes ģimnāzijā – red. piezīme) ar bērniem, trakākais, ka tieši viņi talkas dienās vāc visus šos pieaugušo izmestos atkritumus,” neizpratnē ir I. Savicka. 

Svētdien, 28. martā, informāciju par mežā pamanītiem atkritumiem “Ziemeļlatvija” saņēma no Smiltenes BJSS orientēšanās trenera Māra Stabiņa. Treneris atkritumu maisus ar būvgružiem pamanījis pie Zummera ezera, kad novācis kontrolpunktus. Ja dabā viņš ierauga mazāka izmēra atkritumus, tos savāc un aizved uz atkritumu konteineru. Treneris ar paziņas starpniecību informāciju par konkrēto situāciju nodevis “Latvijas valsts mežiem”, bet viņš vaicā, kā iedzīvotājiem šādās situācijās ir pareizi jārīkojas.

Smiltenes novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Linda Beitika informē, ka Latvijā darbojas mobilā aplikācija “Vides SOS”. Tajā var pievienot klāt fotogrāfijas, kurās redzami pārkāpumi pret vidi, aprakstot, kas un kur ir noticis. Bet pēc tam ziņa jānosūta “Vides SOS”. Valsts vides dienesta dežurants izvērtēs konkrēto ziņojumu un nosūtīs Reģionālās vides pārvaldes inspektoriem, kuru pārraudzītajā teritorijā pārkāpums novērots.

Vēl viens no veidiem ir informēt Smiltenes novada pašvaldību, zvanot uz 64707588 vai 20022348 vai rakstot uz [email protected]. Izrādās, ka Smiltenes novada pašvaldības mājaslapā smiltene.lv ir sadaļa “Ziņo par problēmu infrastruktūrā”, kur novada iedzīvotājiem, izmantojot interaktīvo infrastruktūras karti, ir iespējams ātri un ērti informēt pašvaldību par problēmām ar ielu un ceļu stāvokli, bīstamiem kokiem, apgaismojuma infrastruktūru, atkritumu un vides piesārņojumu un citiem jautājumiem. Lai informētu par novērotu problēmu, sadaļā “Ziņo par problēmu infrastruktūrā” jāspiež uz pogas “Pieteikt jaunu”, kartē jāatzīmē atrašanās vieta, jāaizpilda zemāk esošie lauki, jāpievieno fotogrāfija un jāspiež uz pogas “Iesniegt”. Pēc pieteikuma aizpildīšanas lietotājs saņems apstiprinājumu uz norādīto e-pastu. Par to, kādā stadijā ir saņemtā informācija, iesniedzējs var sekot līdzi atšķirīgas krāsas atzīmēm kartē.

Savukārt, kas attiecas uz lielgabarīta atkritumu savākšanas akciju, kas pērn bija Launkalnes pagastā, pilsētas teritorijā tāda nav plānota. “Ziemeļlatvija” noskaidroja, ka pagastu  teritorijās šāda veida akcijas ir atkarīgas no vietējo pārvalžu vadītājiem. Ja tie budžetā ir paredzējuši līdzekļus, tad akciju var rīkot. 

“Ziemeļlatvija” atgādina, ka Smiltenē, Limbažu ielā 8, atrodas ZAAO eko laukums, kurā bez maksas var nodot pudeļu stiklu, papīru, kartonu, polietilēnu, PET pudels, metālu, sadzīves elektrotehniku, ierobežotā daudzumā krāsu bundžas un luminiscentās spuldzes, logu stiklu, koka paletes, motoreļļas un smēreļļas, lietošanai derīgus apavus, baterijas un gadā četras vieglās automašīnas riepas. Kā maksas pakalpojums tiek piedāvāts lielgabarīta, celtniecības un zaļie atkritumi.

Smiltene