Ēku Smiltenes pašvaldība atdod tautas mākslai 3

Mājā pie "Sašķeltās ģimenes" muzeja vietā veidos amatniecības centru

Divas mazas šauras istabiņas Smiltenes Profesionālās vidusskolas dienesta viesnīcā Tautas lietišķās mākslas studija "Smiltene" drīzumā nomainīs pret jaunu mājvietu. Tā atradīsies bijušajā skārdnieku darbnīcā pie pieminekļa "Sašķeltā ģimene".

 

Šī ēka ir Smiltenes pilsētas domes īpašums. Tautas lietišķās mākslas studija (TLMS) "Smiltene" ir pašvaldības iestādes Smiltenes kultūras un sporta centra kolektīvs.

 

Jau 18 gadus TLMS "Smiltene" strādā divās mazās istabiņās Smiltenes Profesionālās vidusskolas dienesta viesnīcas trešajā un ceturtajā stāvā. Gados vecākajām tautas daiļamata meistarēm ir grūti uzkāpt pa kāpnēm tik augstu. Telpās jāstrādā šaurībā, jo lielāko vietu aizņem stelles.

 

"Iepriekš neviens mums nepievērsa uzmanību. Kā varējām, tā strādājam," saka TLMS "Smiltene" vadītāja Inese Kauliņa.

 

Viņa cer, ka nākotnē izdosies ēkā izveidot amatniecības centru, kura apmeklētāji redzētu, kā strādā tautas daiļamatu lietpratējas. Tur arī tiktu atvērtas viņu darbu izstādes.

 

"Mūsdienās amatniecība iet mazumā, jo ar to vairs nenodarbojas tik daudz cilvēku, kā agrāk," amatniecības centra nozīmi tautas mantojuma saglabāšanā uzsver I. Kauliņa.

 

TLMS "Smiltene" ir 30 dalībnieces. Smiltenes Profesionālās vidusskolas telpas viņas pametīs februāra nogalē, bet uz studijas jauno mājvietu pārcelsies, iespējams, tikai vasarā, līdz tam strādājot mājās. Studijas vadītāja skaidro, ka vispirms jānovērtē telpu stāvoklis un jāparūpējas par malkas apkuri, lai sasildītu ēkas akmens mūrus.

 

Ēkas remontā Smiltenes pilsētas dome jau agrāk ieguldījusi līdzekļus, piemēram, nomainījusi visus logus un sakārtojusi apkuri.

 

Kaut arī sākotnēji pavīdēja ideja tur izveidot pilsētas muzeju, Smiltenes pilsētas domes priekšsēdētājs Ainārs Mežulis skaidro, ka šis variants vairs nav aktuāls.

 

"Muzeju tur nevaram iekārtot, jo reāli nav naudas," atzīst pašvaldības vadītājs. Viņš pieļauj, ka muzeja ekspozīcijas sākumā varētu izvietot kultūras un sporta centra kafejnīcā vai bibliotēkas bērnu literatūras nodaļas telpās, kad bibliotēku pārcels uz jaunceļamo tirdzniecības, sporta un atpūtas kompleksu pie Jāņkalna.

 

Līdz šim mūra ēkā pie "Sašķeltās ģimenes" pašvaldība ļāva darboties Latvijas Nedzirdīgo savienības (LNS) Smiltenes biedrībai. Tagad biedrība pārcēlusies uz citu vietu pilsētā - Līvānu māju, ko apsaimnieko LNS.

 

Telpas Smiltenē meklē vairākas citas nevalstiskās organizācijas. A. Mežulis skaidro, ka lēmums telpas nodot TLMS "Smiltene" rīcībā ir pieņemts, lai ietaupītu pašvaldības budžeta naudu, jo tad vairāk nebūs jāmaksā Profesionālajai vidusskolai par telpu īri un arī par apkuri.

 

Apvaicātās nevalstiskās organizācijas par LNS biedrības aiziešanu no bijušās skārdnieku darbnīcas un ēkas ierādīšanu tautas lietišķās mākslas studijai uzzināja no "Ziemeļlatvijas".

 

"Katrā ziņā mums nekas netika piedāvāts," saka biedrības "Emmaus Smiltene" valdes priekšsēdētāja Ārija Indrikovska.

 

Šī organizācija jau ilgāku laiku meklē telpas Smiltenē un to trūkuma dēļ ir spiesta apsvērt pārcelšanos uz Valku, kur tai ierādītas telpas poliklīnikas ēkā. Biedrība lēmumu par pārcelšanos uz Valku vēl nav pieņēmusi.

 

Komentāri 3

Rota

Atkal tas Emmaus sūdzēsies. Nu cik var. Meklējiet paši sev telpas. Tad jau Domei jāfinansē visiem biznesmeņiem telpas. Neka nebija. Ja reiz nodarbojaties ar biznesu, tad par telpām parūpējaties paši. Citādi sāksies haoss visā pilsētā. Jo, ja vienam iedos, bļaus vēl simts tādi paši, kāpēc viņiem nedod. Par TLMS pilnīgi atbalstu, ka viņiem iedotas telpas. Vismaz pilsēta ieekonomēs naudu. Ir vēl dažas lietas, kur pilsēta varētu ieekonomēt, bet nez kāpēc neviens par to nerunā. Laikam dažiem deputātiem tas nav izdevīgi.

pirms 12 gadiem, 2009.02.03 11:45

Yec

Pareizs lēmums par TLMS, šīs kundzes to godam nopelnījušas, nesot cauri gadu gadiem mūsu mākslas karogu.
Emmausīt, meklējiet tiešām paši beidzot sev telpas, nevis nepārtraukti sūdzaties! Nu ejiet uz to Valku, kāpēc ne?

pirms 12 gadiem, 2009.02.03 17:19

smilteniete

Labprāt apmeklēsim EMAUS Smiltenei tuvējos pagastos. Līdz šim apmeklētāju Smiltenē pilsētas nomalē nav trūcis. Kāpēc lai neaizbrauktu pāris km, piemēram, uz Vidzemīti.

pirms 12 gadiem, 2009.02.05 10:46

Smiltene