Glābiņu redz lielgabarīta atkritumu savākšanas laukumā 5

Smiltenes piepilsētā augošajos valsts mežos akciju sabiedrība "Latvijas valsts meži" likvidē lielākās nelegālās atkritumu izgāztuves. Desmit kilometru rādiusā ap pilsētu apzinātas vairāk nekā 20 šādas vietas.

 

Uzņēmuma Austrumvidzemes mežsaimniecība algo palīgstrādnieku, kurš līdz ziemai savāks mežos izmesto drazu. To aizved Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācijas mašīnas, bet par darbu un transportēšanu maksā mežsaimniecība.

 

Rosinās lemt novada domiSilvas meža iecirkņa vadītājs Normunds Vīksna cer, ka Smiltenes novada dome pēc iespējas ātrāk izveidos iedzīvotāju lielgabarīta atkritumu savākšanas laukumu, lai cilvēki savas vecās mantas nemestu mežā. Šovasar mežinieki pie Spiciera ezera uzgāja skapi un vairākas gultas, no kurām to saimnieki pat nebija papūlējušies noņemt palagus.

 

"Cilvēki vai nu neaprēķina sava konteinera ietilpību, vai arī negrib maksāt par lielgabarīta atkritumu izvešanu, kādi lielā daudzumā rodas, tīrot savu īpašumu. Varbūt pašvaldība cilvēkiem var palīdzēt tos koncentrēt vienā vietā, neprasot par to lielu samaksu," rosina N. Vīksna.

 

Smiltenes pilsētas pašvaldības uzņēmuma "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" (NKUP) ainavu tehniķe Baiba Rubene atzīst, ka ideja par šādu laukumu ir gana veca, taču uz priekšu netiek finansiālu apsvērumu dēļ. Lai NKUP īstenotu šādu projektu, tam vajadzīgs novada domes atbalsts. "Ierosināsim šo jautājumu izskatīt kādā no domes sēdēm," saka NKPU priekšsēdētājs, novada domes deputāts Raitis Melderis.

 

Tagad smiltenieši var pieteikt lielgabarīta atkritumu izvešanu par samaksu NKUP vai ZAAO.Ceļinieki slēdz stāvlaukumusNo mežinieku apzinātajiem "melnajiem punktiem" vislielākās mēslu kaudzes izaugušas Vidzemes šosejas malā, it īpaši pie automašīnu stāvlaukumiem.

 

Akciju sabiedrība "Latvijas valsts ceļi" kopā ar Smiltenes ceļu rajonu pieņēmusi lēmumu tos pakāpeniski slēgt, vairs nespējot cīnīties ar faktu, ka atkritumi lielajos konteineros un to piekājē aug kā sēnes pēc lietus. Jau tagad iebraukšanu vairākos laukumos liedz barjeras vai izrakts grāvis.

 

Šādi jau "kritušo" stāvlaukumi pie Vārniņām un Dzeņiem, un Valkas pusē. Smiltenes ceļu rajona direktors Guntis Beļickis informē, ka process turpināsies. Piemēram, tiks slēgts stāvlaukums pie kafejnīcas "Jautrais ods".

 

Kaut gan šie stāvlaukumi un tajos izvietotie konteineri paredzēti garāmbraucēju ērtībām, uz turieni savus atkritumus ved tuvākās apkārtnes iedzīvotāji.

 

"Cīnīties ir bezcerīgi," tagad secina Smiltenes ceļu rajona direktors. "Bijām spiesti pasūtīt konteineru izvešanu jau divas reizes nedēļā un kopumā mēnesī maksājām vairāk nekā tūkstoti latu. Cilvēki pie konteineriem izmet gan maisus ar visādu drazu, gan vecus televizorus, gultas un ledusskapjus."Cirtīs, lai nevarētu slēptiesSmiltenē lielas nelegālās izgāztuves mežsaimniecības speciālisti apzinājuši mežā pie Smiltenes un Vārtnieku robežas un mežā netālu no Avotu un Priežu ielas, aiz garāžām. Pavasarī tur talkā strādāja skolēni, bet vasaras mēnešos citi cilvēki atkal atstājuši cūcīgas pēdas.

 

 

N. Vīksna stāsta, ka šoziem mežinieki likvidēs apaugumu aiz garāžām, veidojot ainavu cirti. Mežinieks spriež, ka atklātā vietā cilvēki varbūt kautrēsies vai baidīsies izmest savus atkritumus. Vēl esot variants izvietot brīdinošus plakātus ar cūkas attēlu. Taču N. Vīksna teic, ka viņam esot kauns tādu simbolu izlikt līdzcilvēkiem.

 

Avotu ielas mežiņam tuvējās mājas iedzīvotāja stāsta, ka reiz garāžu īpašnieki talkā jau kopuši tuvējo meža stūri. "Citreiz uztaisījām ugunskura vietu, un vīrs teica garāžu vīriem, lai nu nāk un vismaz sadedzina vienu daļu atkritumu, kad mitrāks laiks," stāsta sieviete, nevēloties nosaukt avīzē savu vārdu. Viņa ugunskurā dedzina plastmasas pudeles un sūrojas, ka nav, kur likt arī lielgabarīta atkritumus.

Komentāri 5

Jācīnās ir ar tiem Cūkmeņiem,kas mežos gāž savas drazas.

pirms 11 gadiem, 2009.09.08 14:42

cūkmens

Es varu atzīt,ka arī es esmu cūkmens,jo bija jāizmet vecās mēbeles.Izrādās nebija kur.Vienu reizi uzaicināju ZAAO par vecās gultas un skapja aizvešanu samaksāju LVL 36.Vairāk tik lielu summu negribējās maksāt.Paņēmu savu veco auto un aizvedu uz Pedeles mežu 7 maisus ar zāģu sakaidām un vecām lapām,lai arī šie atkritumu dabā sadalās,nebija patīkami gāzt meža,bet toties,kā iedomājos par samaksātiem 36 LVL,palika vieglāk.Sen bija laiks domāt par izgāztuvi,es esmu ar mieru samaksāt un ar mierīgu sirdi braukt izgāzt savus saražotos mēslus.

pirms 11 gadiem, 2009.09.08 17:31

PSRS

Bija manos laikos i izgaztuves i viss. Sledza nost, jauna kartiba laikam nemeslos. Meslo. Javer atpakal, lai tauta bezmaksas ved. Savaadi. Varbuut tomeer es nebiju tik slikts. Es gribu atpakal, un kartiiba buss pirmaja gada it visur.

pirms 11 gadiem, 2009.09.08 17:54

PSRS

Jaunajos laikos taame par laukumu kuraa var vest drazu laikam maksaas ap pusmiljonu, vajag tak visu saskanot, a ja nu kas...PSRS bija labs. Viss par velti, viss logiski un caurskatami izdariits.

pirms 11 gadiem, 2009.09.08 17:57

XL

Viņa ugunskurā dedzina plastmasas pudeles - vai tas tagad ir normāli?!
un sūrojas, ka nav, kur likt arī lielgabarīta atkritumus - jo grib lai atkal kāds cits samaksā viņas vietā.

pirms 11 gadiem, 2009.09.08 21:57

Smiltene