Jau septīto reizi notiek brīvā laika pavadīšanas klubiņa “Velnēni melnēni” aktivitātes

Arī vasarās skolēniem ir interese brīvo laiku pavadīt aizraujoši, tādēļ Smiltenes Trīs pakalnu pamatskolā no 14. līdz 22. jūnijam jau septīto reizi notika bērnu brīvā laika pavadīšanas klubiņa „Velnēni melnēni" aktivitātes.

Nodarbībām ar sešus līdz divpadsmit gadus veciem bērniem klubiņa „Velnēni melnēni" dibinātāja Vita Leite ik gadu piesaista brīvprātīgā darba veicējus.

"Šovasar palīgi bija skolotāja Viola Krūmiņa un ģimnāzijas 11. klases absolvents Jānis Leitis. Viņu pienākumos ietilpa 38 bērnu savstarpējās sadarbības veicināšana, dažādu aktivitāšu drošas un interesantas norises uzraudzība. Lai bērniem nebūtu garlaicīgi, katru dienu plānojām atšķirīgas nodarbības," informē V. Leite.

Pirmajā - iepazīšanās dienā, ar spēļu un rotaļu palīdzību bērni iepazina jaunos draugus no Smiltenes, Valmieras, Rīgas un Ēveles. Visjautrāk noritēja fotografēšanās sesija Jāņa vadībā. Nākamajā dienā katrs dalībnieks izveidoja māksliniecisku fotorāmīti savam portretam.

"Zinātnes dienā Smiltenes ģimnāzijas skolotāji Ingūna Rulle un Jānis Celmiņš jaunos pētniekus iepazīstināja ar noslēpumaino ķīmijas un fizikas pasauli. Mazākie bērni pirmo reizi izzināja svešvārdu ķīmija, fizika, eksperiments, virknes un paralēlais slēgums nozīmi. Nedaudz biedējoši un skaļi, taču tajā pašā laikā arī skaisti un interesanti bija skolotāja J. Celmiņa demonstrētie sprādzieni. Bērni ar interesi vēroja ķīmisko vielu savstarpējo reaģēšanu. Viņi uzzināja, kā rodas zibens un kāds tas izskatās," komentē V. Leite.

Pilsētas dienā notika orientēšanās pa Smilteni, apmeklējot kartē norādītos kontrolpunktus. "Liels paldies Smiltenes iestāžu un veikalu darbiniekiem, kuri iesaistījās šajā akcijā un neatteica uzņemt mazos orientieristus," pateicas klubiņa dibinātāja.

Pēc tam viņus Smiltenes pilsētas muzejā ar aizraujošu stāstījumu sagaidīja Zinaida Bērza, un "Velnēni melnēni" izpētīja, kāda pilsēta izskatījusies pirms 90 gadiem.

"Katram bērnam ļoti interesēja atrast savu māju vai tās atrašanās vietu pilsētas senajā maketā. Z. Bērzas interesantā stāstījuma ietekmēti, bērni sacerēja pasakas un leģendas par seno laiku darba rīkiem, koka apaviem un pat par senu fotoalbumu."

Tālāk sekoja tūrisma un informācijas centra praktikanšu iecerētie pārbaudījumi un spēles, kurus gan patraucēja lietus.

Stikla dienā nometnes dalībnieki ar īstām stikla krāsām apgleznoja stikla trauku. Parastas glāzes, vāzes un pudeles ieguva jaunus veidolus visās varavīksnes krāsās, kas atspoguļoja bērnu fantāzijas lidojuma brīvību. Šie trauki vēl ilgi atgādinās par pirmo šāda veida pieredzi, kura gūta neformālos un radošos apstākļos.

"Par Sauleszaķu sacensību norisi pateicamies "Velnēnu melnēnu" ilggadējam atbalstītājam Guntaram Marksam. Šajās sacensībās noskaidrojās precīzāko roku un veiklāko kāju īpašnieki. Liels pārsteigums bija, kad notika uzvarētājkomandas noskaidrošana - vienādu punktu skaitu bija ieguvušas trīs komandas. Te nu droši var teikt - uzvarēja draudzība," V. Leite ir gandarīta.

Visi "Velnēni melnēni" zina, ka neiztrūkstošs ir brauciens uz jūru pie Tūjas. Tas notiek jebkuros laika apstākļos. "Šoreiz saule mūs lutināja, tomēr tās siltumu mazināja spēcīgais vējš no jūras puses. Peldēties šādā laikā nevarēja, toties bradāt - tik, cik katrs vēlas," atceras klubiņa dibinātāja.

Ieplānotās Zemes, Zāļu dienas un Zvaigžņu nakts norises ļoti izmainījis nemitīgais lietus. Pirmo reizi "Velnēnu melnēnu" vēsturē brīvā laika klubiņa dalībnieki nedevās strādāt uz lauku viesu māju „Kalbakas" un nenakšņoja teltīs. Tā vietā, lai kurtu ugunskuru, viņi to zīmēja, lai pītu vainagus no jāņuzālēm, viņi tos tikai krāsoja, bet Jāņu siera siešana notika skolas mājturības virtuvē. Telšu vietā bija skolas klašu telpas, bet tas netraucēja stāstīt spoku stāstus un izbaudīt nakts negulēšanas fenomenu gada īsākajā naktī.

V. Leite stāsta, ka par tradīciju kļuvusi Jāņu dziesmu dziedāšana un ķimeņu siera ēšana kopīgi ar vecākiem, noslēdzot "Velnēnu melnēnu" aktivitātes. Tā tas bija arī šogad.

Bērnu brīvā laika klubiņa organizatori izsaka lielu pateicību par atbalstu Smiltenes Trīs pakalnu pamatskolas vadībai, Smiltenes iestāžu un uzņēmumu darbiniekiem, SIA „VIBO" vadītājai Inesei Brakmanei un viņas vadītajam kolektīvam, bērnu vecākiem un pašiem "Velnēniem melnēniem" par jauko kopīgi pavadīto laiku jūnijā.

Smiltene