Jaunā gada sākumā Smiltenei apritēs 90 gadu 5

Jaunais 2010. gads Smiltenei būs īpašs. 9. janvārī apritēs 90 gadu, kopš bijušajam miestam ar Ministru kabineta lēmumu piešķīra pilsētas tiesības.

 

Smiltenes novada domē un pilsētas kultūras un sporta centrā vēl nav izlemts, kā atzīmēt pilsētas apaļo jubileju. Smilteniete Māra Stīpniece rosina to pajautāt visiem pilsētas iedzīvotājiem.

 

Lai uzklausa pilsētnieku viedokliViņa arī "Ziemeļlatvijā" aicina vietējo sabiedrību pievērst uzmanību gaidāmajam notikumam, jo uzskata, ka katram smiltenietim jāzina, kad viņa pilsētai ir dzimšanas diena.

M. Stīpniece ierosina pašvaldībai vai kultūras namam izplatīt smilteniešiem anketas, vaicājot visu paaudžu viedokli, kā būtu vēlams svinēt Smiltenes jubileju. Varētu arī novietot pašvaldības iestādēs kastes, kurās ikviens varētu iemest uz lapiņas uzrakstītus savus ierosinājumus.

Viņai pašai ir priekšlikums pilsētas dzimšanas dienā organizatoriem sapulcināt ļaudis Smiltenes centrā pie ugunskura un skaistas mūzikas, bet vēlāk svinēt jubileju visa gada garumā.

"Var pat iztikt ar kaut ko vienkāršu, neieguldot lielu naudu. Galvenais, lai pilsētas 90 gadi kļūtu par visus smilteniešus vienojošiem svētkiem, un vajadzētu ļaut pilsētniekiem pašiem izteikt savas domas, kā to izdarīt. Man šķiet, ka neprotam cilvēkus sapulcēt kopā, lai sirsnīgi satiktos un svinētu svētkus. Smiltenieši turas savrup," domā M. Stīpniece.

 

Pagaidām plāno apsveikumu"Ierobežotā budžeta dēļ šogad nebūs iespējams svinēt grandiozus svētkus," pieļauj Smiltenes novada domes Kultūras, izglītības un sporta jautājumu komitejas priekšsēdētāja Ilze Vergina.

Viņa informē, ka par pilsētas jubileju pagaidām spriests tikai komitejā un, iespējams, 9. janvāri, kad pirms 90 gadiem Smiltenei piešķīra pilsētas tiesības, atzīmēs tikai ar "Ziemeļlatvijā" publicētu apsveikumu pilsētas iedzīvotājiem. Lielākas svinības pašvaldība, iespējams, varētu rīkot vasarā vienlaikus ar pilsētas svētkiem.

I. Vergina spriež, ka gada sākumā pēc Ziemassvētku un gadu mijas ballēm cilvēki būtu kūtri pasākumu apmeklētāji. "Ja janvārī sarīkotu vēl vienu koncertu ar dejotājiem un koriem vai balli, nezinu, vai cilvēki uz to ietu. Jā, varbūt vajadzēja par pilsētas 90 gadu svinībām domāt ātrāk, bet pagāja laiks, kamēr iestrādājās jaunais novads," atzīst I. Vergina.

Deputāte cer uz jauno novada kultūras darba organizatoru, ko amatā plānots apstiprināt domes sēdē 29. decembrī. "Varbūt šim speciālistam būs savs redzējums, kā svinēt pilsētas jubileju. Ir vajadzīgas jaunas, radošas idejas. Politiķi nebūs tie, kuri ies un organizēs pasākumus," uzsver I. Vergina.

Smiltenes kultūras un sporta centra direktore Gunita Ozoliņa informē, ka šajā iestādē par Smiltenes deviņdesmitgades atzīmēšanu vēl nav spriests. "Gaidām un ceram, ka mūsu domes vadība kaut ko teiks, lai neaizskrietu pa priekšu," saka G. Ozoliņa.

 

Balstās uz arhīva izrakstiemM. Stīpniece izlasījusi kādā kalendārā, ka Smiltenei pilsētas tiesības piešķirtas 2. janvārī. J. Zušmanis savā grāmatā "Smiltene. Laiki un Likteņi" atsaucas uz 9. janvāri.

"Domāju, ka neesmu kļūdījies, jo balstījos uz arhīva izrakstiem un toreizējo valdības oficiālo laikrakstu "Valdības Vēstnesis"," atceras J. Zušmanis.

Savā grāmatā viņš arī raksta, ka pirmie 15 ievēlētie Smiltenes pilsētas domnieki sapulcējās 1920. gada 4. aprīlī. Par pirmo pilsētas "galvu" ievēlēja Augustu Akmentiņu.

Komentāri 5

777

Laikam jau novada domes speciālisti nezin,kādas funkcijas jāveic novada kultūras dziives koordinatoram,ja domā,ka viņam jāorganizē Smiltenes pilsētas jubileja-Tam ir jāveic pavisam citas funkcijas .Pārsvarā saistiits ar dokumentiem,papiiriem,kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu.Viņam jākoordinē muzeju,tautas namu,kultūras namu,bibliotēku un citu ar kultūru saistiitām jomām-darbs. Jaaveic metodiskais darbs,darbs ar kultūrkarti.
Tā būs liela kljūda neorganizēt šo pasakumu un tieši iesaistiities deputātiem,kultūras komitejai,paliidzot piesaistiit liidzeklljus,nevis atrunāties vai naks`Ja būs tāda nostāja ,tad jau patiešām nav verts ko dariit.Iedziivotāji vēlas svētkus,tikai jamaina attieksme-kā mēs to pasniedzam-vai raudot,ka naudas nav.Cilvēki nebūt nav kūtri apmeklētaji-vaina pašā kodolā.Jāmainās KSC attieksmei pret apmeklētajiem.Visu cieņu kolektiivu vadiitājiem,ko nevar teikt par iestades vadiitāju.Jariiko dažādi pasakumi,bet nevis jaaizbaž caurumi ar pašu deju kolektiiviem.Liela vienveidiiba.Ja pilsētā svētkus organizēs novada kultūras dziives koordinators,ko tad veiks pilsētas KSC direktore?Tas taču viņas darba lauciņš.KSC bija aktiivi jau pie tā jastrādā.

pirms 11 gadiem, 2009.12.29 11:04

anita

ai,ai ,ai !!!!!!!!!!!! ja svētkus palīdzēs svinēt visi tie, kas nes Smiltenes vārdu un kuru juridiskā adrese ir Smiltene un Smiltenes novads, un kuri cēlušies no Smiltenes - tad jau maisam gals vaļā... naudu varbūt nemaz nevajadzēs??????????? esmu pametusi labu ideju, vajadzīgs tikai labs scenārijs, režisors un komanda.........? ko???????????? teiksiet, cik par ideju tagad maksā? nu labi, atdošu par brīvu, bet lai arī muzikanri no Smiltenes dod savu artavu un visus svētkus spēlē par brīvu.........!
es pati - kā vienmēr

pirms 11 gadiem, 2009.12.29 13:09

kaķiite

Smiltenes viedajiem jau tagad peedeejaas dienaas taadas nesmukas lietas paraadaas.....
Vai tad svētku piiraagu buus nopelniijushi? Slimniica ta nav, ko tad peec paareeshanaas dariisim? kurš izskalos kuņģīti??????

pirms 11 gadiem, 2009.12.29 13:20

liepajnieks

Jauki,man ļoti patīk Smiltene. Daudz laimes dzimšanas dienā!

pirms 11 gadiem, 2009.12.29 20:03

Rudmate

Dažas blondīnes runā intervijās pašas nezina ko. Interesanti, ko viņas pašas sēdēdamas Domē līdz šim ir izdarījušas Smiltenes kultūras labā?

pirms 11 gadiem, 2009.12.29 20:28

Smiltene