Kārlis Lapiņš: “Kāpnes nevienu dienu nedrīkst palikt netīrītas” 13

Sākot no šās piektdienas, 120 pakāpienus garajām kāpnēm Smiltenes pagastā, kas savieno pilsētu un Kalnamuižu, būs cits apsaimniekotājs. Tādu lēmumu novada deputāti ceturtdien pieņēma pēc gana ilgām diskusijām.

Līdz šim kāpnes jau daudzus gadus atrodas Smiltenes pagasta pārvaldes pārziņā. Pa tām bieži staigā gan pagasta Kalnamuižas iedzīvotāji, tai skaitā pensionāri un bērni, gan arī Smiltenes tehnikuma audzēkņi. Tagad par kāpnēm un tām piegulošo teritoriju atbildēs Smiltenes pašvaldības uzņēmums "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" (NKUP).

Smiltenes pagasta pārvaldes štatu sarakstā iekļautā sētniece Ieva Klāva iesniegusi atlūgumu, jo viņai ir noteikta mazāka alga par kāpņu un tām piegulošās teritorijas tīrīšanu. Sētniece uzskata, ka pašvaldība nenovērtē viņas padarīto darbu.

Izdevīgāk iet bezdarbniekosJau pērn novembrī Smiltenes novada dome nolēma noteikt konkrētajam amatam pusslodzi līdzšinējās slodzes vietā, jo uzskata to par atbilstošāku veicamā darba apjomam.

Pirmo algu par pusslodzi I. Klāva saņēma janvārī. Uz papīra tie ir 90 lati. "Tas mani izsita no sliedēm. Kaut gan man savs darbs ļoti patīk, uzrakstīju atlūgumu. Ziemā citreiz eju pat trijos naktī uz darbu, lai tīrītu sniegu no kāpnēm un kaisītu pakāpienus. Dienā to daru vēl vairākkārt. Palīgā nāk visa ģimene," stāsta sētniece.

Jaunā sieviete parēķinājusi, ka tagad viņai ir izdevīgāk saņemt bezdarbnieka pabalstu. Smiltenes pagasta pārvalde vērsās ar iesniegumu novada domē, lūdzot pārskatīt iepriekšējo lēmumu un atkal noteikt pilnu darba laiku sētniekam. Tomēr deputāti lēmumu atstāja bez izmaiņām un uzdeva kāpnes kopt un uzturēt kārtībā pašvaldības uzņēmumam "NKUP", piešķirot tam finansējumu.Galvenais, lai kāpnes ir tīrasTagad NKUP vadības ziņā ir izlemt, cik lielu slodzi sētniekam noteikt par kāpņu tīrīšanu. NKUP valdes priekšsēdētājs Raitis Melderis informē, ka tas būs skaidrs pēc sarunas ar līdzšinējo sētnieci."Galvenais ir tas, ka kāpnes nevienu dienu nedrīkst palikt netīrītas," uzsver novada domes izpilddirektors Kārlis Lapiņš.

Viņš uzskata, ka jautājums par sētnieka slodzi joprojām ir apspriežams. "Viens no variantiem, ko jau ierosināja vairāki deputāti, varētu būt pilna slodze sētniekam ziemas mēnešos, bet vasarā - pusslodze. Savukārt salīdzināt sētnieku slodzi, tīrot ielas un laukumus, ar kāpņu tīrīšanu nevar, jo nav tāda kritērija. Tāpēc pusslodze šajā gadījumā ir kompromiss," skaidro K. Lapiņš.

Savukārt apvaicātie iedzīvotāji cer, ka arī turpmāk kāpnes būs tikpat labi notīrītas, kā līdz šim. "Agri rītos jau pēc pulksten septiņiem eju uz darbu, un trepes vienmēr ir tīras, nokaisītas," stāsta Kalnamuižas iedzīvotāja Agita Beloraga.

Pārkārtos novada komunālo saimniecībuDomes lēmums par Smiltenes pagasta kāpņu nodošanu NKUP apsaimniekošanā var izrādīties sākums komunālās saimniecības reorganizēšanai Smiltenes novadā.

Novada domes priekšsēdētājs Ainārs Mežulis sēdē ierosināja drīzumā izstrādāt visā novadā vienādas normas sētnieku un apkopēju darba slodzēm. "Mums vajag domāt vienu soli uz priekšu un pamazām sakārtot komunālo saimniecību kā vienotu sistēmu, nododot to vienās rokās, bet lielākajos pagastos atstājot iecirkņus," teica pašvaldības vadītājs

Komentāri 13

Bieži vien nenovērtē cilvēka darbu. Labi, ka šī sieviete prot sevi un padarīto novērtēt. Lai veicas arī turpmāk uzturēt tīras kāpnes ( skatos foto).

pirms 10 gadiem, 2010.02.01 11:15

lasītāja

Paldies līdzšinējai sētniecei un viņas ģimenei! Kāpnes tiešām tīrīja ar lielu atbildības sajūtu, tās bija ļoti labi apkoptas šajā , ar sniegu bagātajā, ziemā. Kāpnes tīrīt tomēr ir sarežģītāk kā līdzenu virsmu. Žēl, ka to darbu nenovērtē, tas nav viegls naudas avots, bet ar darbu nopelnīts. Ziemā noteikti jāliek pilna slodze, tad vasarā var piedot kādu teritoriju klāt.
Melderim neticu! Redzēs, kā veiksies ar darbu komandēšanu un rezultātu.

pirms 10 gadiem, 2010.02.01 12:24

Felix

Jājautā vai kāds no novada domes gribētu algu 90ls pa mēnesi par smagu darbu?

pirms 10 gadiem, 2010.02.01 12:35

kāpējs

Paši vēlētāji esam vainīgi. Diemžēl arī es. Novadā taupa tik uz melnā darba darītāju algām. Šajā gadījumā cietēji esam mēs kāpēji.

pirms 10 gadiem, 2010.02.01 14:53

www

nu katrs darbiņš ir cienijams gan sētnieka , gan tā kurš lemj šādus interesantus lēmumus-zinot kad šīs trepes tiek mēģinātas pielīdzināt 50% no pilnas100% slodzes -kas =algas minimums -kautkā neticas kad kādam no domes lēmējiem būtu pa spēkam notīrīt aptuveni tādas 2trepes un visas pieguļošās teritorijas-jo nau jau tikkai plikas trepes un 120:) pakāpieni līdz 7 30 no rīta

pirms 10 gadiem, 2010.02.01 15:06

Austere

Kāpēc gan cien. Meldera kungs ar Lapiņa kungu nevarētu patīrīt trepes? :)

pirms 10 gadiem, 2010.02.01 22:18

putenis

Šoziem Smiltenē mazās ielas tīrītas netiek. Tīrot maģistrālās ielas tiek aizstumtas nobrauktuves uz piegulošām ielām. Tā notiek tikai pie mums Latvijā. Gribētos zināt atbildīgo personu par pilsētas ielu uztuirēšanas organizēšanu, nodrošinot iedzībvotājiem normālu pārvietošanās iespēju parastos ziemas apstākļos?

pirms 10 gadiem, 2010.02.02 08:25

....

Māju pagalmi arī netiek tīrīti,piemēram Dārza 26,tur drīz lūzīs netikai mašīnu riteņi,bet nedod dievs arī īrnieku kājas,lai gan par apsaimniekošanu naudiņu paņem acis nepamirkšķinot....Saprotu,ka sadzītas mašīnas,bet izlieciet paziņojumu kad tas notiks un mašīnas aizdzīs.Vai tiešām tas ir tik grūti izdarāms kaut vai vienreiz pa ziemu?

pirms 10 gadiem, 2010.02.02 13:53

piekritējs

Jā, pagalmus jau arī varēja kaut kā organizēti patīrīt.
Par to tīrīšanu, aizstumjot ciet mazākos ceļus, nevaram jau visu gribēt. Domāju, ka tas ir tehnikas un naudas jautājums. Tehniku Smiltenē katru gadu nevar uzlabot un lieku sniega stumdīšanu arī nevar atļauties.
Jāsaka paldies par to, kas ir izdarīts.

pirms 10 gadiem, 2010.02.02 16:32

Nezinu gan, vai komunālā uzņēmuma ienākumos ir tīrīt māju pagalmus:)
Paņeiet lāpstu un iztīriet!

pirms 10 gadiem, 2010.02.03 14:29

ZANDA

NKUP neviens ne par ko neatbild, bet sētnieks gan.Salīdzinat atbildības.

pirms 10 gadiem, 2010.02.03 18:40

INTERESANTI

Vai tad šīs trepes nevar tīrīt 100 latnieki? Blomē gan sētniekiem nav nekas jātīra, 100 latnieki rītu sāk ar pagasta ēkas celiņu rakšanu un tīrīšanu , jādomā , ka grāmatvedības kasiere par to nesaņem naudu. Nav jau taisnīgi .

pirms 10 gadiem, 2010.02.05 16:02

Smiltene