Klāt augusts – tradicionālais kāzu mēnesis

Kāzas ir ļoti īpašs un neaizmirstams notikums, kad divi mīloši cilvēki viens otram dod solījumu uzsākt jaunu dzīves posmu kopā. Augusts jau izsenis tiek uzskatīts par kāzu mēnesi, taču apkopotā informācija liecina, ka pēdējo gadu laikā gredzeni mīļoto pirkstos tiek mīti aizvien retāk.

Smiltenes novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Dace Ērģele stāsta, ka šogad līdz 6. augustam pilsētā laulības reģistrējuši vien 17 pāru. Divas kāzas gaidāmas šomēnes, un vienas pieteiktas septembrī. Tas ir krietni mazāk kā iepriekšējos gados. Piemēram, 2007. gadā Smiltenē (dzimtsarakstu nodaļā un baznīcā - red.) pavisam reģistrētas 53 laulības, bet 2008. gadā - 38.

"Vairs nav tā kā agrāk. Tagad daudzi pārceļas uz ārzemēm, jo īpaši jaunieši. Arī tur var reģistrēt laulību. Tāpat jaunie pāri no Smiltenes novada izvēlas salaulāties citviet Latvijā," teic D. Ērģele.

Atmiņas visam atlikušajam mūžamKāds jaunais pāris "Ziemeļlatvijai" stāsta, ka apprecēties nolēmuši, jo mīlestība viņus vieno jau vairākus gadus. "Mēs gribējām oficiāli apstiprināt savu laulību, lai mūsu bērni, kuri kādreiz mums būs, būtu dzimuši laulībā. Mūsu mīlestība ir ļoti pārbaudīta, tik daudz kas ir pārdzīvots un piedzīvots. Attiecības tikai uzlabojušās, tāpēc nebija iemesla vilcināties. Tā taču ir tik skaista diena, mūsu svētki, kas atmiņā paliks visu atlikušo mūžu," stāsta sieviete.

Tas ir kas vairākSmilteniete Maija Jančevska par kāzu vadītāju stādā jau vairākus gadus. Viņa atzīst, ka visas kāzas ir īpašs un saviļņojošs notikums ne tikai jaunlaulātajiem, bet arī viņai. "Prieks skatīties uz jaunlaulātajiem. Tik ļoti gribas, lai viņiem izdodas. Vislielākais gandarījums ir tas, kad pēc kāzām jaunie pāri piezvana un pastāsta, kā viņiem klājas," stāsta kāzu vadītāja.

Kāzas kļūst modernākasM. Jančevska atzīst, ka pēdējo četru gadu laikā pāri kāzas svin modernāk. "Jaunie pāri aizvien mazāk izvēlas svinības senču garā. Drīzāk viņi vēlas draugiem un radiem sagādāt jautrus un neaizmirstamus svētkus. Aizvien vairāk tiek aizgūtas svešzemju tradīcijas, piemēram, līgavas puķu pušķa mešana. Toties nezūdoša vērtība ir ceļojums kopā ar kāzu viesiem, trauku plēšana, līgavas izpirkšana," stāsta kāzu rīkotāja. Viņa piebilst, ka svinības pēdējo gadu laikā ietekmējusi krīze.

Ietekmē ekonomiskais stāvoklisSmiltenes novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja atzīst, ka patiešām ietekmi uz kāzām atstājusi ekonomiskā situācija valstī. Tai pasliktinoties, sarucis laulību skaits. Cilvēki kāzas svin pieticīgāk un šaurākā cilvēku lokā. Taču viņa cer, ka diviem cilvēkiem, kuri ir iemīlējušies, nekas nebūs šķērslis, lai svinētu kāzas.

Smiltene