Laucinieki netic solītajiem novadu veidošanas labumiem 11

"Kopus cūka nebarojas." Šo parunu ne viens vien pagasta deputāts tēmē uz dzīvi Smiltenes novadā jau itin drīzā nākotnē.

Sabiedriskajai apspriešanai ir nodota Smiltenes novada pašvaldību apvienošanās projekta pirmā redakcija. "Ziemeļlatvija" jau rakstīja, ka 2009. gadā novadā pēc pašvaldību vēlēšanām apvienosies Bilskas, Blomes, Brantu, Grundzāles, Launkalnes, Palsmanes, Smiltenes un Variņu pagasts un Smiltenes pilsēta.

Ceturtdien Smiltenē pašvaldību deputāti uzklausīja novada projekta ziņojumu, to prezentēja speciālisti no firmas "Ravenshill Consulting". Viņiem arī nācās uzklausīt valdībai adresētu sanāksmē klātesošo kritiku par novadu veidošanu Latvijā.

"Jūs ticat tam, ko sakāt?" noklausoties solītās novada priekšrocības, ziņotājiem vaicāja Bilskas pagasta deputāte Mārīte Jansone.

"Novads mums ir uzspiests. 2009. gadā tajā ir jābūt, un cauri. Taču nav tā, ka katrs pagasts nevar pastāvēt par sevi. Nezinu gan, ko mūsu pagastam dos Smiltenes novads," spriež M. Jansone.

Smiltenes novada izveide nozīmē to, ka visai teritorijai varēs piesaistīt investīcijas, lai pašvaldības sniegtu labākus pakalpojumus iedzīvotājiem. To par būtisku novada priekšrocību nosauc Andris Tīfentāls, firmas "Ravenshill" finanšu projektu nozares vadītājs.

"Tas nozīmē, ka mazo pašvaldību iedzīvotāji no novada apvienošanās iegūs visvairāk, jo attīstīsies infrastruktūra un būs plašāks pakalpojumu spektrs," skaidro A. Tīfentāls. Visos pagastos būs pašvaldību pakalpojumu centri.

Novadi jāveidojot arī tāpēc, ka mazajās pašvaldībās ir salīdzinoši augsts pārvaldes izdevumu īpatsvars, bet zema administratīvā kapacitāte. A Tīfentāls skaidro, ka, veidojot novada pārvaldi, iespējams optimizēt daudz dažādu lieku darbību - "nevis konkrēta cilvēku skaita ziņā, bet tehniskajā izpildē".

Projekta apspriešanas sanāksmē dzirdētais licis mainīt domas Variņu pagasta deputātam Jānim Krasņickim. Līdz tam viņš uzskatīja, ka administratīvi teritoriālā reforma ir vajadzīga, jo pašvaldību "administratīvais aparāts ir liels, bet tā kapacitāte -zema, turklāt novadā labāk varētu uzrakstīt projektus un piesaistīt Eiropas naudu".

"Šeit redzu, ka tas tiek atmests. Ja administratīvais aparāts paliek iepriekšējās robežās vai pat palielinās, tad šādai reformai nav absolūti nekādas jēgas," secina J. Krasņickis.

Pagastu un pilsētas pašvaldību deputātiem nav skaidri vairāki jautājumi par dzīvi novadā, piemēram, par deputātu pārstāvniecību no katras tagadējās pašvaldības, novada domes budžeta naudas sadali, lai attīstītos arī lauki, nevis tikai novada centrs Smiltene, rajona funkciju pārņemšanu.

Smiltenes novadam jāpārņem Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca, SIA "Līvena aptieka" Smiltenē, rajona Bērnu un ģimenes atbalsta centrs Smiltenē un Palsmanes speciālā internātpamatskola.

Vēl līdz 26. maijam ikviens pats var izpētīt, kāda būtu dzīve Smiltenes novadā. Pašvaldībās var izlasīt novada pašvaldību apvienošanās projektu un izteikt savus priekšlikumus. Tos ņems vērā, sagatavojot projekta galīgo redakciju.

Komentāri 11

Antonija

man rodas sajūta, ka visvairak te uztraucas par novadu izveidi mazo pagastu deputati.Viņi taču zaudē savas siltās vietiņas un naudu. Mīlie, bizness beidzas!A ber, ko nu?

pirms 12 gadiem, 2008.05.17 13:31

Arta

Tieši otrādi-nekas mazajās pašvaldībās nemainīsies,tikai nosaukumi,bet aparāts paliek iepriekšējais,pat palielinās.Vispirms jādomā par to,ko Smiltene spējīga dot laukiem,kad savās rokās turēs biezo maku.Pagastos deputātiem tās nav siltas vietiņas,jo nepelna lielas naudas.Pieci lati mēmesī-vai tas ir daudz?pārējie dienesti un izpildvara paliek.Ko dos novads?

pirms 12 gadiem, 2008.05.17 15:51

acs

nu skaidrs,ka pagasti daži negrib izmaiņas,jo ir jau it kā labi,ka saņem dotācijas no izlīdzināšanas fonda un kaut kādas dažas funkcijas izpilda.Tas jau nekas,ka pārējos pakalpojumus jāsaņem pilsētā,bet tās infrastruktūras uzturēšanā nav jāiesaistās.Skaidri zināms,ka neviens minētais pagasts pats nevar nodrošināt pat ļoti daudzas pašvaldības funkcijas.

pirms 12 gadiem, 2008.05.17 17:54

Deputāte

Antonija raksta muļķības.Gribu redzēt kas notiks, ja novadā visi 15 deputāti būs no Smiltenes pilsētas.Tad lauku pašvaldības neviens nepārstāvēs un neaizstāvēs.

pirms 12 gadiem, 2008.05.17 19:16

yyy

Laukus jau tagad neviens neaizstāv valsts līmenī, bet šī reforma patiesībā ir tikai kārtējais genocīds pret Latvijas lauku iedzīvotājiem.

pirms 12 gadiem, 2008.05.17 21:19

āris

Nē, Antonija neraksta muļķības.Daudzos Latvijas pagastos pagastvecis (vai vecene) rīkojas kā savā piemājas saimniecībā.Uzspļauj likumiem par interešu konfliktu, saņem ģimenes locekļus atbildīgos amatos, skrūvē algas, bet pagastā attīstība nenotiek.Jo sevišķi, ja blakus pilsēta. Mazāk ir runa par to, cik darbavietas paliks, vairāk par to, ka pagastiņā līdzekļi pietiek štata algām, ne attīstībai. Interesanti, ka pēc tam, kad pateica, ka darba vietas pašreizējos pagastos saglabās, nomierinājās darbinieki, bet tagad uztraucas deputāti. Un sakiet lūdzu, kurā pagastā deputāts saņem 5 latus mēnesī? Atļaušos apgalvot, ka tā ir nezināšana vai maldināšana.

pirms 12 gadiem, 2008.05.18 15:35

skeptikis

Ne tikai tas, ir tāda lieta, ka Smiltenes pilsētai kredīts esot vairāk kā 1 mlj.Ls, kurš tad to maksās??? No kopējā katla, protams. Arī tie, kas nekādus kredītus nav ņēmuši. Vēl mums te jautri ies.

pirms 12 gadiem, 2008.05.18 22:21

Antonija

Piekrītu Ārim.Bieži vien pagastos deputāta darbs ir ari viņa bizness.Deputāte nezin likumus, no 15 deputātu vietām nevar nemaz būt visi smiltenieši.Tā deputāte laikam pati arī baidās par savu silto vietiņu un biznesu.

pirms 12 gadiem, 2008.05.18 22:44

Ja,ja

Protams, ka uztraucas mazo pagatu "vecenes", jo zudīs siltais krēsls un lielā alga. Nemaldiniet, Arta, lasītājus- nevienā pagastā darbinieki nesaņem 5Ls. MUĻĶĪBAS!
Nav pareizi, ka pagastos apkalpojošo cilvēku skaits paliek tas pats, vai vēl palielinās. Tad reformai nav nekāda labuma, jo tur nevajag tik lielus štatus, to taču gadu gaitā redzam - kā visus pienākumus apvieno, savieno, novieno. NAV TUR TĀDA DARBA APJOMA. Ap Smilteni esošaijiem pagastiem tiešām nav lielas nozīmes, jo šo pagastu cilvēki, visas lietas tā vai tā kārto Smiltenē.

pirms 12 gadiem, 2008.05.19 10:15

deputāte

Patiešām saņem-kļūda tikai par latu un dažiem santīmiem pēc nodokļu nomaksas.Pagastos deputātiem nav paredzēta alga,kā varbūt pilsētās tas ir.Ja kādu tas interesē,tad griezieties pagastu pašvaldībās un painteresējieties kā kurā maksā,nevis uzskatiet,ka pagastos deputāti dzīvo zaļi.Esmu deputāte un tādu saņemu par darbu komisijā un par piedalīšanos sēdē.Maksā pēc paredzētās stundas tarifa likmes.

pirms 12 gadiem, 2008.05.20 09:09

Antonija

Un Jums protams, kā deputātei nekāds labums neatlec? Kas tad pirmie uzzina kur pagastā var privatizēt zemes gabalu, vai vēl kādu labumu gūt, deputati! Vieta Jums ir silta, un tik ļoti nemaz jau šķirties negribas.Būsim godīgi.Visi, kas sēž tais vietās, izmanto savu dienesta stāvokli sava vai radu labuma gūšanai.

pirms 12 gadiem, 2008.05.20 18:51

Smiltene