Laukos cilvēki ir daudz aktīvāki ogotāji 5

Jau gandrīz mēnesi Smiltenes, Strenču un Valkas novados darbojas ogu uzpirkšanas punkti. Ogotāji un uzpircēji novērojuši, ka šogad, salīdzinājumā ar pagājušo gadu, ogu ir mazāk. Šodien to uzpirkšanas cena bija no 1,37 līdz 1,40 latiem kilogramā.

„Ziemeļlatvija" noskaidroja, ka katrā no Smiltenes novada pagastiem darbojas vairāki ogu uzpirkšanas punkti, taču vislielākā uzpircēju konkurence valda tieši Smiltenes pilsētā.

Bilskas pagastā darbojas trīs uzpirkšanas punkti. Vienā no tiem strādā smiltenieši Aiga Eglīte un Didzis Auziņš. Viņi kā ogu uzpircēji strādā tikai pirmo gadu, taču pieredzējušie kolēģi norādījuši, ka, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, šogad ogu ir mazāk.

Jaunieši norāda, ka dienā bilskēnieši kopā atnes apmēram 300 kilogramus melleņu. Jaunieši secinājuši, ka lauku pagastos cilvēki ir daudz aktīvāki ogotāji kā pilsētā.

„Vairāk nāk pārsvarā vecāka gada gājuma cilvēki. Ir tādi, kas nāk vairākas reizes dienā. Līdz ar mellenēm pieņemam arī gailenes, taču tās šogad nes ļoti maz un bieži tās ir sažuvušas, tādēļ nākas šķirot," pastāsta Aiga un Didzis.

Smiltenē, Dārza ielas uzpirkšanas punktā, saimnieko Amanda un Agris. Arī viņi novērojuši, ka, lai gan ogu cena ir augstāka nekā pērn, mellenes nes mazāk.

„Dienā kopumā atnes apmēram 80 kilogramus ogu. Pie mums parasti nāk pastāvīgie ogotāji - tie, kas meža veltes lasa gandrīz katru dienu. Nāk arī ģimenes. Esam ievērojuši kādu puisīti, kurš ogas nes regulāri. Katru dienu viņš nopelna trīs līdz četrus latus," stāsta Amanda.

Aptaujātie ogotāji pārsvarā atzīst, ka ogas lasa, lai nopelnītu saviem personīgajiem tēriņiem. „Pagājušajā gadā zaudēju darbu, tādēļ ļoti cerēju, ka vasarā varēšu pelnīt naudu ogojot. Melleņu diemžēl nav tik daudz kā pagājušajā gadā, taču, ja atrodu īstās vietas, četrās stundās varu nopelnīt apmēram 20 latus, un, manuprāt, tas ir daudz. Ogu cena šogad uzkāpa ļoti ātri, un tas deva stimulu lasīšanai," stāsta smilteniete Kristīne.

Savukārt palsmaniete Ilze novērojusi, ka ogotāju šogad ir neierasti daudz. „Tā kā ogu cena šogad uzkāpa ļoti ātri, arī lasītāju skaits strauji palielinājās. Tagad bieži mežā sastopu ogotājus pat no otras pagasta puses. Ir vietas, kur par melleņu trūkumu vēl nevar sūdzēties," novērojusi Ilze.

„Ziemeļlatvija" noskaidroja, ka tie, kam nav laika vai vēlmes doties uz mežu ogot, mellenes, avenes un citas meža veltes var nopirkt vietējos tirdziņos. Veikalos mellenes nepārdod, jo tām ir pārāk īss realizācijas termiņš.

Komentāri 5

vasilits

Всё это очень печально. Сельский житель должен заниматься сельским хозяйством,а не шастать по лесам собирая ягоды. А что делать. У нас есть министерство сельского хозяйства,а самого хозяйства нет.Все развалили.

pirms 10 gadiem, 2010.07.27 08:56

tas raksta virsrakstam-domāju gan,jo laukos ir meži,bet pilsētniekiem jābrauc meklēt labu vietiņu un pilsētnieki vairāk strādā,nav laika ogu lasīšanai.

pirms 10 gadiem, 2010.07.27 10:49

o

Esat mežā kādu miljonāru satikuši? Varētu domāt, ka no labas dzīves cilvēki jož pa mežu...Ja tas būtu papildus ienākums, bet nē - daudziem tā ir izdzīvošanas iespēja.

pirms 10 gadiem, 2010.07.27 17:22

vasilits

o 27.07.2010. 17:22:10 И кто все это устроил?
Бомжи,ограбленные пенсионеры,нищая молодежь катастрофа с демографией, медицина сама умирает,социальная сфера почти загнулась.. и тд. Кто это все учудил у нас в Латвии? Война была? Катаклизм? Что случилось?
Кто виноват в том ,что здоровый мужик вместо того ,что бы работать на заводе идет в лес по ягоды ,что бы выжить?

pirms 10 gadiem, 2010.07.27 18:34

putnuverotajs

Tā, kā neskatoties uz karsto laiku daudzi mežā atrodas vairāk , kā citus gadus , tad iesaku būt gudriem un tālredzīgiem. Lasot mellenes pieturiet melleņu krūmu ar roku lai neizraustītu tam saknes jo pretējā gadījumā nākamgad varēsim cerēt tikai uz melleņu lakstu tēju. Arī gailenes nevajadzētu kasīt no sūnām ar grābekli, jo pēc tam sēņu micēlijs izkalst , bet sūnas un ķērpji atjaunosies tikai pēc vairākiem gadu desmitiem. Esiet Latvijas saimnieki un domājiet arī par rītdienu , taupiet un saudzējiet Latvijas dabu. Atpūtas brīžos pavērojiet dabas brīnumus sev apkārt, zirnekļa tīklos noķertos miglas pilienus, pūkainos kāpuriņus , kas nonākuši melleņu grozā un daudzus citus meža iemītniekus.
Atcerieties , ka no tā, kad noskaidrosim kura vainas dēļ parkā nokaltis koks parks zaļāks nekļūs. Neprātojam , bet ņemam lāpstu un stādam jaunu koku, jo tikai tā mēs saglabāsim parku.

pirms 10 gadiem, 2010.07.28 15:53

Smiltene