Liekot lietā izdomu, sagādā neaizmirstamus svētkus

Kovidlaiks nav šķērslis, lai, ievērojot visus ārkārtējās situācijas ierobežojumus, skaisti un neaizmirstami nosvinētu lielu, apaļu dzīves jubileju.

Par to pārliecinājusies grundzāliete Aija Freimane. Seniore šobrīd ir starp diviem svētkiem – nesen aizvadītu 80. dzimšanas dienu un vārda dienu, kas būs šo piektdien, 12. martā.

Pa drumstaliņai vien liekot visu kopā

Bijusī ilggadējā Grundzāles kultūras nama vadītāja, Grundzāles pagasta amatierteātra “Cik jaudas” aktrise Aija Freimane ir sabiedriski aktīvs cilvēks, viņai ir daudz radu un draugu, tāpēc 80. dzimšanas diena tika plānota kā liela balle pie galdiem, uz kuru atbrauktu arī radi no ārzemēm. Ārkārtējā situācija nodomus izjauca, taču pārkāpšana pāri 80 gadu slieksnim jubilārei sagādāja citus patīkamus, agrāk nepiedzīvotus pārsteigumus.

“Tik skaista, savdabīga dzimšanas diena! Pilnīgi citādāka nekā citas jubilejas, bet bija skaisti!” priecājas Aija Freimane.

Klātienē jubilāri sveica tikai paši tuvākie cilvēki, ar kuriem seniore dzīvo kopā, – abas meitas, znots un trīs mazbērni. Pārējie radi, draugi un teātra “Cik jaudas” kolektīvs sūtīja virtuālus sveicienus un ne tikai. Ar kurjeru ziedus atsūtīja mazmeita un mazmazmeitiņa no Spānijas un ansamblis, ko Aija kādreiz vadīja. Pašu lielāko pārsteigumu sagādāja Aijas meitas un mazbērni.

“Viņi bija sazvanījuši visus manus mīļos cilvēkus un palūguši uzņemt video katram savā mājā kā sveicienu man. Cits dziedāja, cits skaitīja dzejoli. Visas video drumstalas mazbērni sataisīja kopā vienā filmā un dzimšanas dienā pasauca noskatīties. Viens kadrs bija tāds, ko vēl tagad nevaru aizmirst. Mans brālēns, kurš dzīvoja Kurzemē, saslima ar “kovidu” un nomira. Uz bērēm ierobežojumu dēļ nebraucām. Brālēnam bija liels, skaists suns, abi vienmēr gāja pastaigāties. Vedek­la atsūtīja video: suns skrien pa sniegu, viņam mutē plaukstoši zari, un aizkadrā runā  –  “tev sveiciens no Kurzemes radiem”. To stāstot un atceroties, Aijai aizlūst balss.

Daudz apsveikumu seniore savā jubilejā saņēmusi arī pa tālruni, saskaitījusi pavisam 40 zvanus un  jutusies ļoti pacilāta.

Mājinieki ar humoru gan pavelkot uz zoba – sak, “tev gan labi, sveicienus un ziedus saņem, bet nevienu nepacienā, un makā paliek naudiņa”.

Bagāta ar divām ģimenēm

Arī ikdienā Aija saziņai ar radiem un teātra kolektīvu izmanto gan skaipu, gan tiešsaistes platformu “Zoom”, ko lietot ierāda meitas. “Abas meitas ir skolotājas (Dace Purvlīce un Baiba Kovala – redakcijas piezīme), strādā no mājas, sariktē man visu datorā, un tad varu ar visiem tikties. Man ir ļoti laba ģimene. Meitas un znots mani uz rokām nēsā,” teic Aija un priecājas par ģimenes atbalstu. Ja cilvēkam ir ģimene, ārkārtējo situāciju ar tās ierobežojumiem pārdzīvot ir vieglāk.

“Ir jācer! Katram mākonim ir zelta maliņa. Reiz tas viss beigsies un visi atkal satiksimies. Uz to vajag cerēt un uz to paļauties,” novēl Aija Freimane.

Seniore cer, ka pēc plānotās un “Covid-19” dēļ atliktās gūžas operācijas varēs atgriezties uz skatuves savā kolektīvā, Grundzāles pagasta amatierteātrī “Cik jaudas”, ar kuru kopā aizvadīti 15 gadi. Pagaidām pēdējā loma Aijai bija Šarlote izrādē “Pirmā grēka līcis”.

Pietrūkst tā teātra tomēr, nopūšas Aija. “Gribas dzīvajā iet uz skatuves un kaut ko darīt. “Cik jaudas” man ir kā otra ģimene. Režisore Dzintra vienmēr atradīs kādu vārdu, ar ko uzmundrināt. Ar teātri, dziesmām esmu bijusi kopā visu savu mūžu. Vīrs bija režisors. Teātra mīlestība mums ir visiem ģimenē (arī Aijas meitas spēlē teātrī – redakcijas piezīme),” teic Aija. 

Aiju atpakaļ gaida arī Grundzāles pagasta amatierteātris “Cik jaudas” un teātra režisore Dzintra Medne. “Aija ir no tām kundzītēm, kuras prot uzklausīt un nomierināt, ar savu dzīves pieredzi un nosvērtību sniedzot padomu izšķirošā brīdī. Man tas ir ļoti palīdzējis. Liels paldies Aijai par to! Kolektīvā Aija arī ienes humora dzirksti. Ceram, ka, esot kopā ar mums, Aija stiprinās arī pati,” teic Dzintra Medne.

Teātra “Cik jaudas” kolektīvs Aiju dzimšanas dienā apsveica  platformā “Zoom”, bet vārda dienā sūta jubilārei sveicienus “Ziemeļlatvijā” ar Jāņa Ziemeļnieka dzejas rindām: “Ja būtu Dievs, es viņu lūgtu,/ Lai sargā Tevi, kurp vien ej,/ Lai mīlestības nepietrūktu/ Un saules Tavai Dvēselei”.

Smiltene