Mākoņi “spēlējas” un tēlo tornado 2

Ceturtdien, 15. aprīlī, vakarpusē virs Smiltenes novada Launkalnes ciema novērota un fotogrāfijās iemūžināta vizuāli iespaidīga dabas parādība, kas atgādināja milzīgu dūmu stabu vai tornado.

Cilvēkus pārsteidza mākoņi. “Tādus  tos redzēju pirmo reizi,” “Ziemeļlatvijai” atzīst Launkalnes iedzīvotāja Inese Lazdiņa.

Ceturtdien pievakarē  Launkalnē pamale bija viegli pietvīkusi, kā pirms pērkona negaisa. Debesis  tinās dūmakā. “Vīrs sauca, lai paskatos, kāds ārā ir interesants brīnums. Viens mākonis izskatījās pēc tornado, kā  Floridā, kur  ir tie briesmīgie virpuļviesuļi. Uz kaimiņu mājas pusi bija pat divi tādi mākoņi. Ļoti izteiksmīgi!” dabas parādību apbrīno Inese.

Mākoņi no austrumu puses virzījās pāri Launkalnes centram rietumu virzienā un izplēnējuši aptuveni pusstundas laikā.

“Ziemeļlatvija” nosūtīja Ineses Lazdiņas uzņemtās fotogrāfijas   LTV Laika ziņu redaktoram Tomam Bricim un lūdza komentāru, kāpēc mākoņi debesīs ieņēmuši  šādu neierastu formu. Izrādās, līdzīgas fotogrāfijas viņš saņēmis arī no Jēkabpils puses, kur šī mākoņu zona atradās, pirms sasniedza Ziemeļvidzemi, bet vēlāk mākoņi aizvirzījušies uz Igauniju.

Toms Bricis skaidro, ka debesīs augstāk esošie spalvu – slāņu mākoņi nosedz visas debesis, bet zemāk atrodas augsto gubu mākoņu formas – viļņveida un lēcveida mākoņi.

“Jēkabpilī zemāk esošās mākoņu joslas bija vairākas, tādēļ skats nebija acij tik neparasts. Savukārt Igaunijā bija izzuduši augstāk esošie spalvu– slāņu mākoņi, un garenie mākoņvāli peldēja zilās debesīs. Visas fotogrāfijās redzamās mākoņu formas Latvijā ir ierastas un biežas, taču šoreiz tām sanākusi savdabīga kombinācija. Šajā gadījumā var vilkt paralēles ar, piemēram, mutuļojošām upes krācēm. Tur rodas daudz un dažādu straumju formu, šļakatu un putu, kas visu laiku mainās, tāpēc ūdens nekad nebūs pilnīgi vienādā stāvoklī. Ja  ik sekundi uzņemtu foto kadrus, tad varētu saskatīt daudz un dažādu formu, lai gan, pavirši uzmetot aci, tas ir vienkārši mutuļojošs ūdens. Ar mākoņiem ir līdzīgi. Pamatformas ir līdzīgas, bet ik pa laikam gadās neparastākas kombinācijas. Mākoņi nav tik dinamiski kā upes krāces, tādēļ skatu var izbaudīt vismaz dažas minūtes vai pat pusstundu,” skaidro Toms Bricis.

Komentāri 2

cakamars

Jocīgie cilvēki, tās jau arī bija dūmu vērpetes no graanul invest un storas zāģētavas....

pirms 21 dienām, 2021.04.16 18:50

Smiltene