Mežs kļūst atkritumbīstams 1

Pavasarī, kad sniegs ir nokusis, daudzviet ceļmalās un mežos  redzami nelegāli izmesti sadzīves atkritumi, arī Smiltenes novada Launkalnes pagastā, Silvas ciema apkārtnē, uz ko norādīts vēstulē, ko saņēma “Ziemeļlatvija”.

Vēstules autors raksta, ka iepriekšējos gados pats vācis citu cilvēku izmesto drazu, un atzīst, ka tas  jau sāk apnikt.

Vai vēl kādu tas uztrauc? 

Viņaprāt, atbildīgajām amatpersonām biežāk ir jāizstaigā šis apvidus un jālikvidē dabas piemēslojums. “Pilsētu sakopj, bet ciematos un to apkārtnēs neliekas ne zinis. Vajadzētu ar steigu visu pārbaudīt, jo daudz kas apsūnojis izdalās zemē. Vai tad domē vai “Valsts mežos”  nav cilvēku, kam būtu laiks vienreiz gadā sakopt un atsūtīt jaunos speciālistus ar ierīcēm izstaigāt, pārbaudīt apkārtnes zemes slāni minētajās vietās? Tur pa gadiem piemestais no apkārtnes ir ieaudzis zemē. Un vēl runā par zaļāku valsti. Neizskatās, ka šis kādu uztrauktu, jo pagaidām neredzu nekādu uzlabojumu,” vēstulē raksta Silvas iedzīvotājs, norādot konkrētas vietas un klāt pievienojot fotogrāfijas.

Viena no tādām vietām atrodas Saltupu mežā – tā ir kādreizējā bijušā uzņēmuma “Smiltenes MRS” ķimikāliju glabāšanas noliktava, kura šobrīd pieder privātpersonai un kur 2016. gadā, iesaistoties VUGD, tika novērsti ķīmiskā piesārņojuma draudi. No ēkas tika iznesti 20 maisi ar ķimikālijām, kas savulaik bija paredzētas pret kukaiņiem un nezālēm. 

“Trakākais šeit ir tas, ka ēkai viscaur priekšā un aizmugurē ir izmesti būvgruži, piesviestas nenosakāmas pudeles ar šķidrumiem, visādi atlūzumi no mašīnu detaļām. Daudzi atkritumi ir apauguši ar sūnām. Pat nezinu, kā viens to visu var uzkopt. Šajā Saltupu meža apkārtnē vajag lielo piekabi, lai savāktu atkritumus. Visi ceļi piemesti ar kaut ko,” raksta vēstules autors.

Viņš norāda arī uz ceļu, kas iepretī uzņēmumam “Smiltene Impex” ieved Saltupu mežā – tur bieži mētājoties  bundžas, pudeles, plastmasas gabali un citi atkritumi, bet par Silvai tuvējā Vecsautiņu avota apkārtni vispār sirds sāpot. “Piebrauc, izkāpj, nosviež. Jau ejot pa celiņu uz avotiņu, nelabi metas. Pagājušajā gadā tika satīrīts, bet tagad skaties, kur gribi, – pilns ar  cigarešu izsmēķiem un visādu drazu. Savukārt Silvā pie garāžām izveidota čupa, kur sasviež pudeles, kastes, kartonu, putuplasta izgatavojumus, visus iespējamos plastmasas maisus. Vējš pusi aizpūš pa gaisu mežā. Bērni vasarās tur skraida apkārt, vēl ko pagrābstīs vai arī kāds dzīvnieks ko nejauši var apēst,” problēmu aktualizē silvēnietis.

Ja redzat, informējiet!

“Ziemeļlatvija” viņa savākto informāciju nodeva akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” (LVM) Austrumvidzemes reģiona Silvas meža iecirkņa vadītājam Normundam Vīksnam, kurš pateicas par vērību un situācijas izpratni, ko dabai var nodarīt atkritumi.

“Par  Silvas garāžām runāsim ar pašvaldību un ar māju vecākajiem, kā atrisināt problēmu, varbūt, piemēram, izliekot papildu konteinerus. Kas attiecas uz bijušo ķimikāliju glabāšanas noliktavu, tas ir privātīpašums, šī vieta jāsakopj īpašniekam,” skaidro Normunds Vīksna.

Valsts mežos neapzinīgu cilvēku izmestos sadzīves atkritumus savāc un par to izvešanu samaksā LVM. Plašsaziņas līdzekļi jau vēstīja, ka 2020. gadā LVM no Latvijas mežiem izvākusi vislielāko atkritumu daudzumu savā pastāvēšanas vēsturē. 

Normunds Vīksna iesaka iedzīvotājiem, it īpaši dabas atpūtas cienītājiem, savos viedtālruņos lejupielādēt  “LVM GEO Mobile” lietotni. Tā bez maksas ir pieejama “Google Play” un “App Store” veikalos. Tā ir LVM izstrādāta lietotne, kurā vienkopus ir pieejams visplašākais karšu un datu slāņu klāsts un kas nodrošina iespēju ar dažādu fona karšu palīdzību pārliecināties, ka cilvēks atrodas LVM apsaimniekotajā teritorijā.

“Ieslēdzot pozicionieri, cilvēks zina, kur atrodas. Ja, atpūšoties valsts mežos, viņš redz izmestus atkritumus, tad ar  lietotnes “LVM  GEO” palīdzību var  nosūtīt  informāciju LVM, kur konkrēti šie atkritumi ir izmesti,” rosina Normunds Vīksna.

Komentāri 1

bezugunsnavdumu

Tā ir kad grib par katru pudeli ņemt naudu. Agrāk kad bija izgāztuves mežos nemeta. Ir laiks atkal atvērt laukumus, kur cilvēki vestu par velti. Būs lētāk nekā kopt mežus.

pirms 29 dienām, 2021.04.13 18:29

Smiltene