Nākot kopt tēva atdusas vietu, Smiltenes Meža kapos ierauga šokējošu ainu (papildināts ar fotogrāfiju) 18

"Pirmās redzējām traktora sliedes. Domājām, kaut kas ir līdzināts. Uznācām kalniņā ar puķēm rokās un bijām šokā," par pirmdienas vakarā Smiltenes pilsētas Meža kapos redzēto stāsta smiltenietis Aigars Vīvuliņš. Uz viņa tēva atdusas vietas bija uzgāzti baļķi.

 

Pēc A. Vīvuliņa aicinājuma otrdien agri no rīta kapos ieradās arī "Ziemeļlatvija". Abpus kapsētas centrālajam celiņam izskatījās kā nesakoptā meža cirsmā.

 

Nogāzto priežu sazāģētie stumbri gulēja uz atsevišķām kapu kopiņām pie apgāztām mirušo piemiņas plāksnēm. Uz vienas kapu vietas bija uzmesta liela zaru kaudze.

 

Žagari bija izsvaidīti uz Otrā pasaules karā kritušo karavīru kapu vietām, bet laukumu starp tām aizņēma priežu un liepas zaru kaudze. Cietis bija arī dzīvžogs.

 

 

"Ziemeļlatvija" noskaidroja, ka pirmdien, 18. maijā, Meža kapos strādāja pilsētas pašvaldības uzņēmuma "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" (NKUP) strādnieki. Viņi zāģēja nokaltušās priedes, kuras apdraudēja cilvēku drošību.

 

A. Vīvuliņš saprot, ka bīstamie koki jāzāģē, taču ir sašutis par strādnieku attieksmi. "Nu kā var tā strādāt? Tie taču ir kapi, nevis mežs. Baļķus un žagarus no kapu kopiņām vajadzēja novākt jau tajā pašā vakarā un salikt uz celiņiem," domā vīrietis. Savu sašutumu viņš izteica arī NKUP amatpersonām.

 

NKUP vadība un speciālisti nedomā, ka ir noticis kaut kas briesmīgs. "Ja cilvēkiem bīstamos apstākļos ir jāgāž koki un viņa darba laiks ir līdz pulksten 17.00, tad viņi nevar novākt zaru kaudzes tajā pašā dienā. Tikai avārijas situācijā strādājam ilgāk, bet šis bija plānotais darbs trīs gadu laikā," strādniekus aizstāv NKUP ainavu tehniķe Baiba Rubene.

 

NKUP darbinieki sāka novākt koku gāšanas pēdas otrdienas rītā. Kad Meža kapos ap pulksten 11.00 ieradās "Ziemeļlatvija", lielākā daļa teritorijas jau bija sakopta.NKUP strādnieks Jānis Eglītis skaidro, ka baļķus un zarus no kapu kopiņām pirmdienas vakarā nevarēja aizvākt un salikt uz celiņiem, jo tas traucētu kokmateriālu izvešanai.

 

 

Savukārt vienā dienā gan nogāzt bīstamus kokus, gan sakopt kapus vīri neesot varējuši.B. Rubene informē, ka kapos nozāģētas 12 priedes, no kurām daudzas bija nokaltušas un apdraudēja kapu apmeklētājus. NKUP strādnieki arī tikuši galā ar bīstamu situāciju, likvidējot "četras priedes vienā".

 

 

"Trijos gados bija izveidojusies situācija, kad viena priede iekārās blakus augošajā un divi koki iespiedās vēl vienā. Šopavasar cilvēki nāca sūdzēties, ka koki var uzkrist uz galvas jebkurā brīdī," darbu neatliekamību uzsver B. Rubene.

 

Ainavu tehniķe arī informē, ka materiāli zaudējumi nevienam nav nodarīti. Kapu pieminekļi tika nolikti zemē, bet soliņi, krusti un puķu vāzes pārvietotas uz drošāku vietu. Kādas kapu kopiņas apmale, kas izskatās bojāta, tāda esot bijusi jau agrāk.

 

NKUP ir pašvaldības uzņēmums. Par notikušo ir informētas vairākas atbildīgās Smiltenes pilsētas domes amatpersonas, kuras uzskata, - iedzīvotāja sašutumam šajā gadījumā ir pamats un NKUP ir jāpārskata darba ētika.

Komentāri 18

ko var muldet tie kuki nav jau pirma reize ka sitik cuciski strada pirmdienas uz pagziram

pirms 12 gadiem, 2009.05.19 15:24

XXX

Nav jēgas klausīties vainīgio atrunās. Attieksme pret kapiem , pret mirušiem ir tāds kā indikators pēc kā var spriest par cilvēku. Nožēlojami cilvēki. Diemžēl neko labu negribās domāt arī par B.Rubeni. Nožēlojami!

pirms 12 gadiem, 2009.05.19 16:23

un,ja tas vecis nebūtu tieši šodien gājis, bet pēc nedēļas , kad viss novākts? Tik pamanītu, ka kaut kas mainījies i viss (labākajā gadījumā). Tas taču ir normāli pie koku gāšanas, ka visi zari zemē.

pirms 12 gadiem, 2009.05.19 16:43

novērotājs

Tā NKUP darbība Smiltenē ir vienkārši " apbrīnojama "

pirms 12 gadiem, 2009.05.19 17:56

zagerists

ja nemak zaget tad nav ko lisl,ir cilveki kas to mak un izdara kulturali pa vienu dienu!!!

pirms 12 gadiem, 2009.05.19 18:38

Krievs

Taa ir kads laucenieki no attalaam maajam pienemti, kuru darbiibas stils ir *ka maksaa taa straadaju*.
Cienas ne pret sevi, ne pret apkartejiem.
PSRS laika bija citaadi.

pirms 12 gadiem, 2009.05.19 18:50

???

Kurš gan ir tas ,,gudrais,, kas lika zāģēt kokus tagad -putnu perēšanas laikā ,kad zaros savītas ligzdas.Te nu patiešām klaji prasās pēc sodīšanas. Vai tad ziemā nebija laika nozāģēt? Cik lieli un vareni esam tad, kad varam niecīgi izturēties pret tiem ,kuri mūsu priekšā ir bezspēcīgi.Vajadzētu NKUP likt samaksāt kādu apaļu summu par tīšu kaitējumu dzīvajai dabai.Meldera kungs atkal tēmē uz vietu novada domē -postīsim tālāk?

pirms 12 gadiem, 2009.05.19 19:42

MĀRIS

Nu jā tādās bīstamās vietās koki ir jāzāģē savādāk-vajadzēja ar pacēlāju un pa bluķīšiem zāģēt no pašas augšas.Kur ainavu tehniķis bij ka nestāvēja klāt -pa to viņš saņem algu.Nu tak tā nevar strādāt NESEN -tā arī visu skatu sabojāja Lazdu KALNĀ.

pirms 12 gadiem, 2009.05.20 10:35

burkskis

Ja, kapec vajadzeja visu nozaget LAZDUKALNA ? nav vairs aiz ka paslepties un uzkuriiit.

pirms 12 gadiem, 2009.05.20 11:07

Padomājiet, kas strādā NKUP, vieni dzērāji un dīkdieņi, kuriem nekas vairs neinteresē, izņemot kārtējo pudeli, un, ko no tādiem var prasīt. Te visa vaina ir jauzņemas R. Melderim ,kas tur tādu dīkdieņu baru, kuri nemāk un negrib vairs strādāt

pirms 12 gadiem, 2009.05.20 11:16

a

Piedodiet,redzēju ,kā tās sen aizlauztās priedes beidzot nogāza.Vīri to to paveica ar lielu nopietnību,tikai žēl,ka savākšanas darbus atlika uz vēlāku laiku...
Paldies par koku nogāšanu,jo patiesi tur jau bija bailes iet!

pirms 12 gadiem, 2009.05.20 17:57

Ķauķiene

Ļautiņi mīļie, man ir priekšlikums!!! Atrisinājums visam!!!
Vajag sabūt kādu IT gudro galvu, lai šitos skrīverus atkož pēc kompīšadresēm (arī fiziskajām personām jau viņas nemaz tik ātri nemainās - paspēt var), savervē un - pie vadības ruļļiem. Jo tagad ir baigi nelabi - visu vada, dara un par visu atbild galīgie cūkcepures, muļļas, zagļi utt., bet tautas gaišās galvas - labākā daļa - tik pie komentiem inetā sēž. Un TIKAI TĀPĒC Smiltenē viss ir šokējoši, dramatiski, satriecoši un, jā, reizēm pat traģiski.
Tagad visiem viens uzdevums - meklējam rakstītājus rokā un dzīvosim zaļi!!! Lai mums izdodas!!!

pirms 12 gadiem, 2009.05.20 20:27

Atieksme

Liels kauns par AINAVU TEHNIĶES pausto nostāju vienkārši apbrīnojama attieksme ja jau tik ilgi plānojāt tad rezultāts un darba izpildījums ir vienkārši graujošs. Man šķiet ka NUKP sen maināmi gan vadītāji gan darbu plānotāju gan darbu izpildītāji.Tur nekārtības ilgstoši tiek nenovērstas un neviens ne par ko neatbild.Par darbinieku ētiku strādājot šādos amatos un darbos ir jābūt skaidrībai pirms viņus pieņem darbā.

pirms 12 gadiem, 2009.05.21 10:31

GMI

Visu dienu zāģējuši 12 kokus un vēl darba vietu kas šinī gadījumā ir kapi nav varējuši sakopt kauns par NKUP un viņu darbiniekiem.Tieši šāda attieksme apdraud sabiedrību un ir bīstama.

pirms 12 gadiem, 2009.05.21 10:40

Davids.

Já palasot : Man vemt gribas.... més laikam tikai mákam visu ap*** ,nolikt,nokézít tas ir viss zél. vai káds uzraksta pieméram ko labu . Izskatás maz..........

pirms 12 gadiem, 2009.05.24 09:02

khm tuk tuk

Kuros kapos tas īsti ir??? Brāļu? Es tādus meža kapus vispār nezinu... :(

pirms 12 gadiem, 2009.05.26 19:52

Smiltene