Neizturot Abula piecūkošanu, iedzīvotājs vēršas pie avīzes 13

"Pirmās dienas un nedēļas cietos, zobus sakodis, - varbūt tiešām avārija," Abulā novēroto atceras smiltenietis Māris Jurjāns. Viņa privātmāja atrodas upes krastā, iepretim Jaunajam parkam.

 

Aizvadītās ceturtdienas pēcpusdienā vīrieša pacietības mērs bija pilns, un viņš izsauca "Ziemeļlatviju" apskatīties, kas notiek upē.

 

No lietus ūdens kanalizācijas kolektora maģistrālās caurules Abulā plūda iekšā bālgans šķidrums. Smaka atgādināja sastāvējušos pienu. Ūdens virsējā kārta vairāku metru garumā bija pārklājusies ar bālgani pelēcīgu "plēvi".

 

M. Jurjāns stāsta, ka upē bālgans šķidrums no caurules tiek pludināts aptuveni mēnesi. Lejteces virzienā līdz tiltam upes krasti un akmeņi jau esot apglumējuši melni.

 

"Cik ilgi var pieciest tādu nekaunību? Gandējam paši kopā savu dabu. Ja vietējie nevar neko izdarīt un atklāt vainīgo, tad ir jāsauc vides speciālisti no Valmieras," sašutis saka vīrietis. Viņš savulaik dzīvojis laukos un spriež, ka upē pludinātais šķidrums tā smakas un krāsas dēļ varētu būt piena samazgas.

 

Ceturtdien "Ziemeļlatvija" par Abula upē novēroto informēja Smiltenes pašvaldības uzņēmuma "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" (NKUP) vadību un vietējo pašvaldību. NKUP ir pilsētas lietus ūdens kanalizācijas tīklu apsaimniekotāja.

 

Šķidrums atgādina pienuNKUP darbinieki reaģēja operatīvi un tūlīt sāka pārbaudīt centrālo lietus ūdens kolektoru Daugavas ielā un Baznīcas laukumā. Uzņēmuma būvtehniķis Andrejs Ozols par notikušo informēja Valmieras reģionālo vides pārvaldi.

 

"Lietus ūdens kanalizācijas kolektors savāc lietus ūdeni no visas pilsētas. Smakas, krāsas un izgulsnējušos tauku dēļ upē varētu būt iepludināts piens. Pārbaudē mūsu uzņēmuma darbinieki konstatēja, ka netīrie ūdeņi nāk no "Smiltenes piena" puses ," saka A. Ozols. A/ s "Smiltenes piens" ražotne atrodas netālu no Abula upes posma, kur tika iepludināts bālganais šķidrums.

 

"Sestdien un svētdienu nekādu izmeklēšanu gan neveicu, taču notikušajam nav saistības ar "Smiltenes pienu"," savu viedokli pauž uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Gita Mūrniece.

 

Viņa informē, ka pienotavas teritorijā ir trīs vietas, kur tiek novadīti virsūdeņi. "Jau kaut kas būtu noticis, tad mēs par to zinātu. Tomēr piektdien (dienu pēc notikušā - redakcijas piezīme) ik pa stundai sūtījām cilvēku kontrolēt situāciju pienotavas teritorijā. Stingri raudzīsimies, lai izslēgtu varbūtību, kad līdzīgās situācijās varētu vainot "Smiltenes pienu"," saka uzņēmuma valdes priekšsēdētāja.

 

Vainu atrod un novēršSmiltenes novada domes tehniskais direktors Uldis Rudzītis informē, ka jau vairākkārt bijušas aizdomas, ka Abula upē iepludinātajai ražošanas kanalizācijai varētu būt saistība ar piensaimnieku ražotni, taču pierādīts tas nav.

 

"Namu pārvaldei ir jāseko līdzi situācijai un jānoskaidro piesārņojuma avots. Nav normāli, ka upē kas tāds tiek iekšā. Acīmredzot kaut kur tiek veikti papildu mazgāšanas vai tīrīšanas darbi," pieļauj U. Rudzītis.

 

NKUP brigadieris Gundars Kalniņš skaidro, ka uzņēmuma speciālistiem pārbaudē bojāto posmu neizdevās atklāt. "Līdām pa caurulēm, mērījām pa virszemi un redzējām, ka ūdeņi nāk no "Smiltenes piena" puses. Izgājām akas, bet vainu nekur nevarējām manīt.

 

 

Nākamajā dienā "Smiltenes piena" darbinieki vainu bija atraduši un sataisījuši. Pateica, ka vaina novērsta, un vairāk upē netecēšot. Trase ir mūsu apkalpošanā, tāpēc tā īsti "Smiltenes pienu" vainot nevar," saka G. Kalniņš.

Komentāri 13

Kārlis

Smiltenes piens-vēl nav beidzis piesārņot upi?

pirms 11 gadiem, 2009.08.31 16:13

trakais

Idioti jūs visi esat. Aiztaisiet vēl vienu vietu kur ļaudīm ir kaut kāds darbs un algas. Tikpat lieli tizleņi kā toreiz kad gribēja ģipša rūpnīcu Smiltenē būvēt un tantuki uzreiz sāka protestēt pret vides piesārņošanu. Tad arī nav ko bļaut ka pensijas samazina. Nav ražošanas - nav nodokļu - nav pensiju. Un punkts. Vides aktīvisti atradušies. Morālie kropļi un nekas vaiirāk. Lielākai daļa privātmāju īpašnieku ir samazgu bedres ar divām trijām lūciņām uzbūvētas, lai *** daļēji nosūktos gruntī un nebūtu tik daudz par izvešanu jāmaksā......varbūt pašam zaļajam raksta ierosinātājam arī. Vemt gribas.

pirms 11 gadiem, 2009.08.31 23:14

normālais

Urā, trako domāšana tiešām apsveicama! Ja maksājam nodokļus un dodam darabavietas, tad drīkstam pieķēzīt upes un mežus. Un lai neviens nedomā iebilst, jo esam viskrutākie....

pirms 11 gadiem, 2009.09.01 08:26

Nu ja jau Jurjāna kungs ir tik acīgs tad rodās jautājums - Kāpēc skatījās uz šo bālganā šķidruma noplūšanu veselu mēnesi un nevienam neko neteica ,acīm redzot tam ir bijis kāds pamats ,nepeiciešama bija lielāka ažiotāža ??? Personīgo ievērību un publicitāti manā skatījumā būtu izpelnijies par to ziņojot pirmajā dienā .
Nezinu Latvijā vēl nevienu kas varētu līdzināties Nostradāmus pareģotājam un varētu staigājot pa zemesvirsu pareģot vai zem zemes kāda truba tūliņ plīšīs vai kādam auto uz ceļa salūzīs .

pirms 11 gadiem, 2009.09.01 08:38

Saulīte

Būtu tādu Jurjānu kungu vairāk! Prieks, ka cilvēki nav vienaldzīgi.

pirms 11 gadiem, 2009.09.01 09:05

normālais

Kāda starpība, pirmā vai pēdējā dienā pateica, vienalga vainīgs būtu kāds privātais nevis "kaut kāds darbs un algas". :(

pirms 11 gadiem, 2009.09.01 09:35

trakais

Cik no šiem pareizajiem komentāru rakstītājiem šķiro atkritumus? Cik no viņiem ne reizi mūžā nav nevienu plastmasas gabalu ielikuši ugunskurā vai izmetuši pa mašīnas logu? Paskataties paši uz sevi. Vides aktīvisti ..........cik no jums bez maksas ir piedalījušies pilsētas sakopšanas talkās? A? Nav ko runāt. Tāpat nedarāpos.

pirms 11 gadiem, 2009.09.01 11:34

***

Suliņas izskalo arī ietvi pie uzņēmuma iebrauktuves.

pirms 11 gadiem, 2009.09.01 13:41

nomālais

Jā, šķiroju, nededzinu un neizsviežu, kā arī jēli nelamājos internetā...Skumji, ja savus argumentus nevar izteikt stilā, kas liecinātu par inteliģenci. Bet to jau laikam lieki vēlēties! :(

pirms 11 gadiem, 2009.09.01 14:14

atbalstu trako

Nu kā,jurjāns droši nopludināja savējos kakučus un tad ziņoja. savādāku izsakaidrojumu neredzu.

pirms 11 gadiem, 2009.09.01 19:13

Vēl viens normālais -trakajam

Man gan šķiet , ka par morālu kropli tu gan vari uzskatīt pats sevi, jo ir taču tik patīkami dzīvot mēslos līdz acīm...Vai ne? Un man arī ir jautājums - kur šitādi rodās ?

pirms 11 gadiem, 2009.09.01 19:43

dzeru pienu

secinājums viens- ja Jurjāna kungs nebūtu "cieties" un būtu ziņojis uzreiz, tad piesārņojums dabai būtu mazāks un avārija būtu UZREIZ likvidēta!!!

pirms 11 gadiem, 2009.09.02 09:38

Smiltene