Svecīšu vakarā Palsmanē uzbrūk sirseņi

Svētdien no Vidzemes slimnīcas  izrakstītas visas četras sievietes, kuras sestdien, 12. septembrī, Palsmanes kapsētā notiekošajā svecīšu vakarā sakoda sirseņi.

Pēc aculiecinieku stāstītā, mediķi sniedza palīdzību vairāk nekā 10 cilvēkiem, taču slimnīcā tika nogādātas četras sievietes, kurām katrai  iedzēla vairāki sirseņi.

“Vienai sievietei bija smaga alerģiska reakcija, trijām -  vidēji smaga,” informē  Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Vidzemes reģionālā centra vadītāja vietniece Sniedze Bračka. 

Notikuma vietā ieradās trīs NMPD brigādes. Cietušajiem cilvēkiem mediķi sniedza palīdzību uz vietas, stabilizējot stāvokli, un smagāk sadzeltos nogādāja Vidzemes slimnīcā Valmierā.

Viena no vissmagāk cietušajiem bija palsmaniete Iveta Reinsone. Viņai ir 10 dzēlienu vietas, visvairāk galvā un kaklā, arī rokās. “Gāju garām kokam, un sirseņi tad jau bija satrakojušies. Uzbruka arī man. Visi mati bija pilni. Pēc tam vēl aizgāju līdz kapiem, un tad iekritu bezsamaņā. Nedaudz atjēdzos un dzirdēju, ka cilvēki apkārt runā, ka jāsauc ātrie,” stāsta Iveta. Vēl tagad viņai nav laba pašsajūta.

Sirseņi bija iemitinājušies kādas liepas stumbrā taciņas malā. Koks aug netālu no vietas, kur notiek svecīšu vakara svētbrīdis. 

“No ārpuses neko nevarēja redzēt. Arī kapu pārzinim neviens iepriekš nebija sūdzējies par to, ka kapsētā ir sirseņi,” stāsta Palsmanes pagasta pārvaldes vadītāja Tigna Podniece. 

Viņa pieļauj, ka sirseņus iztramdījis troksnis, mūzika, smaržas vai vibrācija, proti, iespējams, kāds piesitis pie koka.

Notikuma vietā sestdien ieradās arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Smiltenes posteņa ugunsdzēsēji - glābēji. 

“Sakarā ar to, ka notiek svecīšu vakars un kapsētā ir daudz cilvēku, tika pieņemts lēmums sirseņu pūzni nelikvidēt, lai neapdraudētu cilvēkus. Iepūtām indi un aizklājām caurumu ar pārtikas plēvi. Par notikušo tika informēta Smiltenes novada domes vadība, lai risina šo jautājumu tālāk,” informē VUGD Smiltenes posteņa komandieris Agnis Šumakovs.

Pirmdien, 14. septembrī, pašvaldības darbinieki pūznim vēlreiz uzpūta indi, jo visi tā iemītnieki nebija gājuši bojā. 

T. Podniece informē, ka šo liepu drīzumā nozāģēs arboristi, kas jau bija paredzēts darbs kapsētas sakopšanā pēc svecīšu vakara, izzāģējot bojātos un bīstamos kapsētas kokus.

Par sestdienas notikumu Palsmanes kapsētā aculiecinieki stāsta, ka pēc sirseņu uzbrukuma panika un kliegšana nav izcēlusies. Cilvēki izturējušies savaldīgi.


Palsmanes pagasts