Pēc ilgām debatēm deputāti izvēlas, kāds būs Smiltenes novada ģerbonis 17

Smiltenes novadu simbolizēs zils rudzupuķes zieds uz dzeltena un balta fona. Tikai ar vienas balss pārsvaru novada deputāti izraudzījās šo ģerboņa skici par uzvarētāju pašvaldības izsludinātajā konkursā

Darba autoru deputāti uzzināja tikai pēc balsošanas. Tā ir brantēniete Ginta Špate. Jauniete strādā Valmierā, Lauku atbalsta dienesta Ziemeļvidzemes reģionālajā lauksaimniecības pārvaldē par vecāko referenti, bet izglītību ieguvusi arī mākslas jomā.

Ģerboņa vērtēšanas komisija uzdeva deputātiem grūtu darbu izvēlēties starp divām skaistām skicēm: vienu ar rudzupuķes, otru - ar ceļu motīvu. Par "rudzupuķi" balsoja septiņi deputāti, par "ceļiem" - seši.

Pagastus simbolizē ziedlapasVērtēšanas komisijas pārstāvis, Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Mežulis atzīst, ka izvēle bija ļoti grūta.

"Abas skices ir interesantas, pat oriģinālas. Tādas idejas nebiju redzējis ne citiem novadiem, ne sabiedriskajām organizācijām ne vien Latvijā, bet pat ārzemēs," saka A. Mežulis.

Viņš balsoja par ģerboņa skici ar ceļu, kas kā josta vijas cauri astoņiem pagastiem un sasien tos košā ziedā. Arī šās skices autori Māru Kārkliņu no Gaujienas atklāja tikai pēc balsojuma.

"Smiltene atrodas ceļu krustpunktā, un ar pagastiem ir laba satiksme," savu izvēli motivē domes priekšsēdētājs.

Savukārt novada deputāts Kaspars Markss balsoja par rudzupuķes skici. "Smiltenes pilsētas ģerboni raksturīgo krāsu dēļ šī skice šķiet vairāk smilteniska. Rudzupuķes ziedu nesaskatīju, drīzāk - ornamentu no viduslaiku ģerboņa. Man patika," vērtē K. Markss.

Uz ģerboņa fona ir attēlots rudzupuķes zieds. To veido astoņas zilas ziedlapas, kas simbolizē novadā apvienotos pagastus. Zieda vidū astoņas zaļākas ziedlapiņas sakļaujoties zieda vidū veido baltu saulīti - Smiltenes pilsētu, jo tā ar savu infrastruktūru apvieno visus astoņus pagastus vienotā novadā. Vijīgās sānu līnijas simbolizē ceļus, kas no pagastiem ved uz novada centru.

G. Špate izraudzījās rudzupuķes ziedu, ņemot vērā lauksaimniecības īpatsvaru Smiltenes novadā. "Ģerboņa skice man bija pamatīgs izaicinājums," atzīst jauniete. Ginta savulaik mācījusies Smiltenes mākslas skolā, tad Valmieras mākslas vidusskolā, bet vēlāk absolvējusi Latvijas Universitāti, iegūstot mākslas vēstures un vizuālās mākslas pedagoģes specialitāti.

 

Saņems naudas balvuPavisam konkursā par Smiltenes novada ģerboņa un logo skiču izveidi 14 autori iesniedza 32 darbu komplektus. Pirmajos ģerboņa un logo konkursos darbu bija ievērojami mazāk, un vērtēšanas komisija tos visus noraidīja.

G. Špate saņems konkursa galveno balvu - naudas prēmiju 150 latu apmērā, un arī veicināšanas balvu iegūto skatītāju simpātiju dēļ. Viņas darbs ieguva visvairāk balsu konkursā iesniegto skiču publiskās apspriešanas laikā.

Veicināšanas balvu saņems arī M. Kārkliņa un individuālā komersanta "Arteum" pārstāve Liene Strazdiņa, jo pašvaldība par novada moto izraudzījusies viņas ideju: "Smiltenes novads - vieta, kur augt".

Smiltenes novada dome nosūtīs G. Špates skices izvērtēšanai Heraldikas komisijai, kura teiks galavārdu. Novada ģerboni varēs izmantot veidlapās, zīmogos, uz suvenīriem. Dome cer, ka jauno novada ģerboni apstiprinās līdz šovasar gaidāmajaiem Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, jo tad to varētu izmantot kā novada identitātes simbolu.

Komentāri 17

labi

Ļoti skaisti izskatās, labi nostrādāts. Bet gribam taču redzēt arī citas labākās novada skices.
Par to jau IT bija jautājums, priekš tam jau ir datori- informācijai, vai tad nē?

pirms 11 gadiem, 2010.03.29 09:29

lenii

Piekrītu "labi" - ļoti gribētos redzēt visas skices, lai ir, ar, ko salīdzināt! Tad arī sabiedriskajai apspriešanai būtu daudz lielāks svars. Tagad bija iespēja aiziet un klātienē apskatīt un nobalsot tikai Smiltenes pensionāriem, jo domei darba laiks tāds pats kā citām darbavietām.
Vai tās vismaz kaut kur bibliotēkā var apskatīt?

Ģērbonis skaists, patīk krāsas - labi saskan un ir dzīvespriecīgas. Ideja par 8 pagastiem un pilsētu laba. Bet kaut kā neesmu redzējusi Smiltenes novadā laukus, kur augtu rudzupuķes... Droši vien kāds ir...
Par moto - arī labs, interesants. Vienīgi - ko tas izsaka tūrismam?! Moto kā saukli jau vairāk izmanto, lai piesaistītu tūristus, kā to, piemēram, dara Ventspils, Rīga.

pirms 11 gadiem, 2010.03.29 09:45

Erna

Nu nezinu man nu gan nepatik sis gerbonis , galigi greizi

pirms 11 gadiem, 2010.03.29 10:53

pavasaris

Labs ģērbonis priekš šitiem lauku pāķiem !
Bet man labāk tā meiča tīk !!!

pirms 11 gadiem, 2010.03.29 13:22

Liepa

Nav ko te ņaudēt, vajadzēja iet uz Domes zāli un skatīties. Durvis visiem bija atvērtas.

pirms 11 gadiem, 2010.03.29 13:34

nu gan

Atbilde liepai, ko gan iedomājies, vai tad vērts no pagastiem braukt un skatīt , varbūt šitā gudrīte samaksātu biļešu naudu arī, grūti bija ielikt foto IT, slinkums pirkstus kustināt un smadzenes arī...

pirms 11 gadiem, 2010.03.29 14:53

par foto

Bilde gan nav tās labākās kvalitātes.

pirms 11 gadiem, 2010.03.29 15:10

arī par foto

meitene smuka un galva ar gudra. Apsveicu kā uzvarētāju! (Blondīnēm skauž reāli:))

pirms 11 gadiem, 2010.03.29 16:29

to arī par foto

kas tas par trulu izteicienu - (Blondīnēm skauž reāli:)) ?????? labi, ka meitene gudra, bet "arī par foto" gan vajadzētu par savu gudrības/stulbuma pakāpi padomāt (ja ir ar ko domāts vispār)

ģerbonis labi izstrādāts, man patīk.

pirms 11 gadiem, 2010.03.29 17:24

to

"to arī par foto",
kaut ko saproti no foto? Tad ej un iztirzā pēc visiem kanoniem visas žurnālistu bildes, citādi tāda iekošanās vien izskatās.

pirms 11 gadiem, 2010.03.29 18:25

to to

kads sakars te ar foto? runa ir par ģerboni un tā idejas izstrādes galarezultātu, nevis par foto kvalitāti... vēl viens, kuram vajadzētu par savu gudrības/stulbuma pakāpi padomāt (ja ir ar ko domāts vispār)

pirms 11 gadiem, 2010.03.29 18:50

G

Jā, otru neizvēlēto ģērboni arī varēja nofotografēt. Būtu prieks paskatīties un tad salīdzināt. Kur tad palika iedzīvotāju balsojums? Kāda nozīme bija iet uz to zāli skatīties?

pirms 11 gadiem, 2010.03.29 21:10

dp

Meitene, protams, ka smuka un gudra.
Darbiņš ļoti labs ko arī varēja sagaidīt.

pirms 11 gadiem, 2010.04.07 17:33

fixxxer

Viens vārds: "Pretruna!" Visu cieņu māksliniecei par veikumu, darbs tiešām lieliski nostrādāts un kvalitatīvs! Ideja, protams, lieliska! Bet... šis ģerbonis neatbilst konkursa nolikumā aprakstītajiem punktiem par to, ka tam jāatspoguļo novada kopīgais kultūrvēsturiskais mantojums, tradīcija, cilvēki utt. Diemžēl jāatzīst, ka tas nerada pareizo priekšstatu par Smiltenes novadu.

pirms 11 gadiem, 2010.04.13 13:16

Smiltene