Pie Vidzemes šosejas nozāģē veco, nokaltušo priedi 6

Garāmbraucējiem nāksies pierast, ka no ainavas pazudis Vidzemes šosejas un ceļa Smiltene - Gulbene apļveida krustojuma gadu desmitiem ilgais simbols: vecā, nokaltusī priede Launkalnes pagastā.

Piektdien rīta pusē koku nozāģēja akciju sabiedrības "Latvijas Autoceļu uzturētājs" Smiltenes ceļu rajona strādnieki.

Ideju ierosina iedzīvotājiŠo darbu viņiem pasūtīja valsts akciju sabiedrības "Latvijas valsts ceļi" (LVC) Smiltenes nodaļa, uzklausot iedzīvotāju ierosinājumu.

Šopavasar "Ziemeļlatvijā" vērsās kāds pieredzējis autovadītājs smiltenietis, norādot, ka nokaltusī priede pie Vidzemes šosejas apdraud satiksmes drošību, izskatās vizuāli nepievilcīgi, tāpēc koku vajag nozāģēt. Vīrieša ideju interneta portāla www.ziemellatvija forumā atbalstīja citi iedzīvotāji. Par to informējām Juri Jansonu, LVC Smiltenes nodaļas vadītāju, kurš, piekrītot minētajam viedoklim, solīja darbu padarīt.

Gan Smiltenes ceļu rajona direktors Guntis Beļickis, gan arī citi apvaicātie ceļinieki pirms priedes zāģēšanas atzina, ka koka nedaudz ir žēl, taču vēl ilgāk to atstāt tiešām ir bīstami, jo koks ir nokaltis un spēcīgā vējā var gāzties.

"Satiksmes drošības dēļ no koka jāšķiras. Savu laiku tas kalpojis cilvēkiem, devis prieku, bet bijušas arī bēdas. Pāris cilvēki aizgājuši bojā, ieskrienot ar mašīnu kokā," atceras Juris Šteinbergs, Smiltenes ceļu rajona darbu vadītāja vietas izpildītājs.

Piektdien no rīta ceļinieki zāģēšanas laikā uz brīdi slēdza autoceļa abas braukšanas joslas. Priedi ātri vien nozāģēja Smiltenes ceļu rajona strādnieks Dzintars Būda, kuram, pēc kolēģu teiktā, šādā darbā ir liela pieredze.

Pieminekli priedei neveidosJau pirms koka nogāšanas sagatavošanās procesu ar interesi vēroja nejauša garāmgājēja launkalniete Inta Stepane. "Žēl jau ir, jo pie priedes bija pierasts. Tagad pietrūks. Taču zāģēt vajadzēja. Kas jādara, jādara, jo koks bija nokaltis un skats nebija smuks," atzīst sieviete.

Nogāztās priedes stumbru un zarus ceļinieki aizveda uz Smiltenes ceļu rajona katlumāju, lai izmantotu par kurināmo. Launkalniete Līga Klepere nožēlo, ka piemiņai nav atstāts neliels vecā koka stumbra fragments, kam varētu uzlikt jumtiņu, līdzīgi kā Zauskas priedei.

Akciju sabiedrības "Latvijas valsts meži" Austrumvidzemes mežsaimniecības Silvas iecirkņa vadītājs Normunds Vīksna jau saskaitījis celmā redzamās koka gadskārtas un sarēķinājis, ka kokam varētu būt bijis aptuveni 160 līdz 170 gadu. "Precīzi pateikt nevar, jo vidus ir izpuvis," piebilst mežsaimnieks.Tomēr nākotnē "saliņu" brauktuves vidū ir paredzēts likvidēt pavisam un pieminekli priedei neveidot. Pagaidām koka celmu nofrēzēs un atstās klaju zālienu.

Vairāk fotogrāfiju no priedes zāģēšanas skatiet portālā ziemellatvija.lv sadaļā "Foto un video reportāžas".

Komentāri 6

ES

Un tā mēs izpostam vēsturi!!Koku sadedzināsim kačenē un saliņu iznīcināsim!!!Kaut arī tik daudzi cilvēki izteica viedokli atstāt kaut ko no priedes par piemiņu!!!!

pirms 10 gadiem, 2010.09.20 11:38

dzenis

Kādu tur vēl pieminekli kokam-tad jau jāsāk pieminekļus akmeņiem un kam tikvēl necelt :)
Bet saliņu likvidēt gan nav tas efektīvākais-to var nedaudz samazināt, bet pa vidu atstāt vietu stendam tūristiem un vienkārši cilvēkiem priekam-nu tjipa welcom Smiltenē vai piemēram no tēmas, lai atbalstītu vietējos uzņēmējus(tādā veidā palielinot pašvaldības ieņēmumus ko godīgie uzņēmēji makša)-var uzlikt piemēram no pašvaldības līdzekļiem slavinājumu piem gada lielākajam nodokļu maskātājam Smiltenes novadā vai pilsētā. Nu vienvārdsakot-ir dažādas opcijas-vajag tikai smadzenes pakustināt, nevis izsviest līdzekļus saliņas nojaukšanai un atstāt ne ar ko neievērjamu ceļa paplatinājumu.
Haloo gaišie prāti-atsaucieties!!!

pirms 10 gadiem, 2010.09.20 12:19

Trans

Kā tad nebija sapuvis!? 160-170 bišu stropi iekšā saveidoti!! Nekas, saimei atradīsim jaunas, klusākas "mājas"..

pirms 10 gadiem, 2010.09.20 14:50

XXX

Stunbrs, mēģini vēlreiz.... Tikai lēnām un uzmanīgi, lai var saprast, ko vēlies teikt. :))

Par priedi... Labāk vēlu , nekā nekad. Sen tas briesmonis ceļa vidū bija jānocērt - kokiem nav jāaug šosejas vidū. Nokaltušai priedei nepavisam tur nebija jāatrodas. Priedes apraudātāji var iet uz mežu vai parku un tur divvientulībā pabūt kopā ar kādu vecu koka stumbru.

pirms 10 gadiem, 2010.09.20 21:00

a

varbūt tai sadalošajā saliņā iestādīt jaunu priedi?

pirms 10 gadiem, 2010.09.21 20:00

Smiltene