Piedāvā biznesa idejas cilvēku labā

Kā palīdzēt ieturēt maltīti cilvēkiem, kuriem trīc rokas Parkinsona slimības dēļ? Kā  neredzīgiem bērniem iemācīt alfabētu un lasītprasmi?

Savas idejas šo problēmu risinājumam piedāvā mūsu novadnieki jaunieši – Valmieras tehnikuma audzēkņi. Kopā ar skolasbiedriem viņi ir izveidojuši savus skolēnu mācību uzņēmumus un iekļuvuši 10 Latvijā labāko komandu vidū ikgadējā “Swedbank”, “Junior Achievement Latvia” un Projektu bankas organizētajā biznesa plānošanas konkursā “Biznesa skices”.

Vēlas palīdzēt uzlabot dzīves kvalitāti

Šogad konkursā “Biznesa skices” vidusskolēnu komandas no visas Latvijas pieteica pavisam 83 produktu un pakalpojumu idejas klimata pārmaiņu mazināšanai un cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanai. Izvērtējot pusfinālistu video un projekta pilnveidošanas pieteikumus, ekspertu komanda noskaidrojusi finālistus. Starp 10 labākajiem finālistiem ir divi Valmieras tehnikuma mācību uzņēmumi “Blind ABC” un “Spoonable”, kuru idejas īsteno arī jaunieši no Smiltenes un Valkas.

Konkurss “Biznesa skices” ir biznesa plānošanas sacensība to vidējās izglītības iestāžu vecāko klašu un kursu audzēkņiem, kuru skolās izmanto “Junior Achievement Latvia” mācību metodi “skolēnu mācību uzņēmums”. Trīs labākās komandas saņems naudas balvas sava biznesa uzsākšanai. Pirmā vieta pretendē uz 3000 eiro lielu balvu, otrā – uz 2000, bet trešā – uz 1000 eiro. 

Līdz 4. martam vietnē biznesaskices.projektubanka.lv ikviens aicināts atbalstīt jauniešu ilgtspējīga biznesa projektus – konkursa “Biznesa skices” 10 finālistus. Sabiedrības vērtējums, ko veidos balsu skaits, un ieguldītais finansējums palīdzēs noskaidrot konkursa uzvarētājus un vairāk nekā 6000 eiro lielā naudas balvu fonda ieguvējus.

Valmieras tehnikuma skolēnu mācību uzņēmums “Spoonable” konkursā startē  ar ideju par daudzfunkcionālu ēšanas piederumu komplektu ar stabilizatoru, kas palīdzētu cilvēkiem ar Parkinsona slimību ēst pašiem. 

Valmieras tehnikuma otra komanda “Blind ABC” piedāvā Braila raksta tāfelīti ar skaņas elementiem neredzīgiem bērniem alfabēta apgūšanai.

Jau interesējas pansionāti

Ideja par palīdzību cilvēkiem ar Parkinsona slimību sākās ar to, ka valcēniete Jete Jozefīne Jansone, ieejot kafejnīcā, ieraudzīja cilvēku gados, kuram roku trīcēšanas dēļ bija grūti paēst, un sāka interesēties, kāpēc cilvēkiem ir šāda kaite. Tā arī viņa uzzināja, ka šādiem slimniekiem bieži ir nepieciešami ne tikai palīglīdzekļi pašaprūpei, bet arī sociālo darbinieku palīdzība, un kopā ar skolas biedriem nolēma palīdzēt.

Valmieras tehnikuma  skolēnu mācību uzņēmums “Spoonable” (Jete Jozefīne Jansone, Izabella Īva Jansone, Niks Matīss Elksniņš, Mareks Baumanis) piedāvā savu biznesa ideju, kā palīdzēt ar Parkinsona slimību sirgstošajiem, lai viņiem būtu vieglāk paēst, neskatoties uz roku trīcēšanu, un kā atvieglot darbu sociālajiem darbiniekiem, kuri iegūs laiku palīdzēt citiem aprūpējamajiem.

Jauniešu izgudrojums ir daudzfunkcionāls palīginstruments ar stabilizatoru (dubults motors nostabilizē jebkādas kustības gan vertikālā, gan horizontālā stāvoklī). Klāt pievienotajā korpusā ir dakšiņa un divas karotes, nomaināmas pēc vajadzības. Papildu drošībai būs pieejama regulējama aproce. Produkta prototips tiks izstrādāts Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Cēsu filiāles dizaina laboratorijā, konsultējoties ar vadošajiem RTU programmēšanas speciālistiem.

“Uzzinot par mūsu biznesa ideju, mums jau ir rakstījuši no pansionātiem un sociālās aprūpes centriem un izrādījuši interesi. Tagad mums galvenais ir satikt savu īsto mērķauditoriju, izmēģināt, kā mūsu produkts darbojas, un vajadzības gadījumā uzlabot, lai tas tiešām ir kvalitatīvs un lietotāji ir apmierināti,” stāsta komandas “Spoonable” jaunieši.

Valmieras tehnikuma skolēnu mācību uzņēmums “Blind ABC” konkursā “Biznesa skices” pieteicis Braila raksta tāfelīti ar skaņas elementiem neredzīgiem vai vājredzīgiem bērniem alfabēta apgūšanai.

“Uzspiežot uz Braila raksta punktu izvietojumu, kas atbilst A, atskaņosies šā burta skaņa. Katram burtam būs sava skaņa. Tādā veidā cilvēki mācīsies lasīt Braila rakstu paši, un viņiem nebūs vajadzīgs konsultants. Mēs visu esam tehnoloģiski pārdomājuši, bet cilvēkiem šāds risinājums būs ļoti vienkārši apgūstams,” stāsta komandas dalībnieks Aleksis Makevits, kurš šobrīd dzīvo Smiltenē.

Komanda “BlindABC” (Aleksis Makevits, Juris Fagucists, Adele Meldere, Elīza Sekste un Evelīna Zaviļeiska) sadarbojas ar Latvijas Neredzīgo biedrību ar mērķi palīdzēt cilvēkiem ar redzes problēmām iekļauties sabiedrībā. 

Jaunieši jau izstrādājuši sava produkta prototipu un Valmieras tehnikuma laboratorijā sākuši izgatavot pirmos eksemplārus. “Programmēt, likt kopā no detaļām un dizainēt,” par darāmo darbu skaidro Aleksis.

Par ražošanas uzsākšanu jādomā inkubatoros

Valmieras tehnikuma skolēnu mācību uzņēmumu programmas vadītāja Ilze Kobiaka lepojas ar  uzņēmīgajiem jauniešiem, kuri ar savām biznesa idejām iekļuvuši konkursa 10 labāko finālistu vidū, un uzsver, ka jau tagad viņi ir ieguvēji, – jau skolas solā var izdzīvot, kā tas ir – būt biznesmenim, sākot no idejas modelēšanas un biznesa plāna izstrādāšanas līdz reālai produkta izveidei, investoru piesaistei un sava produkta prezentācijai.f

“Ja jaunieši turpmāk savus produktus gribētu ieviest ražošanā, tad tālākie soļi būs jāsper biznesa inkubatora virzienā. Mēs skolā ieliekam pamatus, bet masveida ražošana, atbalstītāji, investīcijas, iekārtas jau ir cits lauciņš. Ir veiksmīgi piemēri, kad mūsu tehnikuma audzēkņi savas biznesa idejas  attīsta ar inkubatora palīdzību,” stāsta Ilze Kobiaka.

Smiltene