Piesārņojuma sekas nav postošas 5

"Ziemeļlatvija" vairākkārt rakstījusi par dolomītu atradnēm "Dzeņi", kurās SIA "Rumbulas autodaļas" iegūst derīgos izrakteņus. Grundzāles pagasta pārvalde un iedzīvotāji satraucās, ka atradnēs notiekošais atstāj negatīvu ietekmi uz līdzās esošo upi Palsa. Šomēnes saņemts ekspertīzes atzinums.

Dolomītu atradnes Grundzāles pagastā atrodas starp Dzeņiem un Vizlu, netālu no upes. Karjerā jau vairākus gadus derīgos izrakteņus iegūst, izmantojot spridzināšanas metodi. Jūnijā "Ziemeļlatvija" uzzināja, ka dolomīta atradnēs ūdeņi no nosēddīķiem tiek novadīti upē. Šajā laikā upes tuvumā dzīvojošie ievērojuši, ka vēži lien krastā.

"Ziemeļlatvijas" 19. jūnija publikācijā "Rumbulas autodaļas" valdes priekšsēdētājs Vladislavs Šlēgelmilhs atzina, ka ir pārrakti divi nosēddīķi un vairs netiks pieļautas iepriekšējās kļūdas. Uzzinājām, ka V. Šlēgelmilhs par personīgajiem līdzekļiem pasūtījis veikt ekspertīzi Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajam institūtam "Bior", lai noskaidrotu, kāda īsti ir dolomītu atradņu ūdeņu no nosēddīķiem novadīšanas ietekme uz upi. Ūdeņi Palsā tika novadīti pērn augustā un šogad no 20. maijā līdz 18. jūnijam. Šajā laika periodā Palsā bija novērojams duļķains dzelteni pelēks ūdens.

5. augustā SIA "Rumbulas autodaļas" saņēma zivsaimnieciskās ekspertīzes atzinumu par dolomīta atradnes "Dzeņi" ūdeņu no nosēddīķiem novadīšanas ietekmi uz Grundzāles pagastam cauri tekošo upi. Slēdzienā minēts, ka ūdeņu novadīšana upē nav atstājusi būtisku ilgstošu ietekmi uz Palsas zivju, platspīļu vēžu un strauta nēģu faunu.

"Lai arī kontrolzveja tika veikta vairākas nedēļas pēc notekūdeņu novadīšanas pārtraukuma, kontrolzvejas rezultāti ļauj secināt, ka arī iespējamā īslaicīgā ietekme uz Palsas zivju faunu kopumā vērtējama kā nenozīmīga," minēts "Bior" slēdzienā.

Kontrolzvejā konstatētas tās pašas zivju sugas (izņemot deviņadatu stagaru), kas iepriekš veiktajās zivju uzskaitēs Palsas baseinā. Apsekotajā upes daļā plaši sastopamas ekoloģiski jūtīgas sugas (nēģi, lašveidīgās zivis un platspīļu vēži), kas būtiskas ietekmes rezultātā būtu izzuduši vai kļuvuši salīdzinoši retāk sastopami. Savukārt V. Šlēgelmilhs ievērojis, ka strauta foreles tieši izmanto iespēju peldēt aukstajā ūdenī atradņu teritorijā.

V. Šlēgelmilhs komentē: "Zināju, ka darbība atradnēs neatstāj būtisku ietekmi uz upi, taču man par to vajadzēja pārliecināties un iegūt oficiāli atzinumu, lai arī sabiedrībai rastos izpratne. Atvainojos par sagādātajām neērtībām tiem cilvēkiem, kuriem saduļķoto upes ūdeni bija jāizmanto pirtīs."

Komentāri 5

Ja jau ar upi tagad viss ir kārtībā tad dolomīta atradnes īpašnieki un to apsaimniekotāji varētu beidzot pievērst arī uzmanību ceļu pa kuriem no viņu dolomīta atradnes tiek vestas šķembas stāvoklim.vismaz ceļa posms tieši sākot no šķembu bāzes uz Grundzāli ir drausmīgajās bedrēs kas rodas no šķembvedēju mašīnām.Ne viens vien vietējais kam ikdienā ir jābraukā pa šo ceļa posmu man piekritīs.Iesaku avīzes redakcijai arī par to pašiem pārliecināties.

pirms 10 gadiem, 2010.08.22 20:35

axus

Es gan neteiktu kad ar upi ir viss kārtībā vai kāds ir pastaigājis par to no dzeņiem līdz atradnēm tur visi akmeņi pārklājušies ar biezu dūņu kārtu grunts palikusi mālaina.

pirms 10 gadiem, 2010.08.23 14:45

Šoferis

Jā tas ceļš tiešām ir ļoti kritiskā stāvoklī.bedre pie bedres.Un mums par tādiem vēl jāmaksā ceļu nodoklis!!!vai pašvaldībai nav nekādas teikšanas?Interesanti vai 1.septembrī bērni pa šo ceļu vecākiem pie rokas ies ar kājām?!ja neviens neko lietas labā nedarīs tad līdz tam brīdim ceļš būs vispār neizbraucams.jau tagad daudz vairs nevajag.

pirms 10 gadiem, 2010.08.25 11:45

Es arī gaidu,kad beidzot kāds atbildīgais sāks domāt par ceļa remontu, it īpaši šajā posmā no rakstuvju izbrauktuves līdz Grundzāles centram. Tas ceļš nav normāli izbraucams!!! Un tiešām-it īpaši tagad,kad sāksies skola,un vecākiem savi bērni būs jānogādā mācību iestādē-kā to izdarīt?
šī situācija Grundzālē NAV normāla! un to zin vairums pagasta iedzīvotāji, tikai nezin laikam tie,kuriem visvairāk tas būtu jāzin!

pirms 10 gadiem, 2010.08.25 12:31

Bedrīte

Ļoti gaidam,kad kāds mūs sadzirdēs!Lai šī problēma tiktu atrisināta!

pirms 10 gadiem, 2010.08.25 12:35

Smiltene