Regulators iesaka Smiltenē ietaupīt naudu par apkuri, siltinot dzīvojamās mājas

"Visiem uzņēmumiem ir inflācija, tikai pensionāriem nekad tās nav," smiltenietis Benedikts Rutkis nav apmierināts, jo jaunajā apkures sezonā par siltumu dzīvoklī būs jāmaksā vairāk. No 1. jūlija Smiltenē dārgāka kļūs centrālapkure un siltais ūdens.

 

Vidzemes sabiedrisko pakalpojumu regulators atzinis par pamatotu siltumenerģijas ražotājas akciju sabiedrības "8CBR" aprēķināto jauno apkures tarifu. Tie ir 28 lati un 53 santīmi par megavatstundu līdzšinējo 22 latu un 93 santīmu vietā, neskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN). Iedzīvotājiem tie ir pieci procenti.

 

Cenas kāpumu uzņēmums motivē ar to, ka dārgāka palikusi elektroenerģija, malka un šķelda.

 

Vidzemes sabiedrisko pakalpojumu regulatora priekšsēdētājs Guntis Bērziņš atzīst, ka arī pēc jaunā tarifa stāšanās spēkā smiltenieši par siltumenerģiju maksās vienu no zemākajām cenām Vidzemē tajās vietās, kur siltumenerģiju mēra ar siltumskaitītāju.

 

"Saprotu, ka šeit klātesošajiem arī šie 28 lati ir liels cipars. Reizēm padomāju, kā jūs vispār spējat savilkt kopā savas saimniecības bilanci," G. Bērziņš uzrunāja daudzos pensionārus, kuri otrdien Smiltenes domē ieradās uz jaunā siltumenerģijas tarifa sabiedriskās apspriešanas sanāksmi.

 

Taču regulatora pārstāvis skaidro, - ja uzņēmumam neatļaus pielikt cenu, tas būs spiests pārtraukt siltuma padevi un smiltenieši paliks bez apkures.

 

"Mēs visiem spēkiem aizstāvēsim savu tarifa projektu," jau sanāksmes sākumā uzsvēra a/s "8CBR" elektroinženieris Jānis Sīklēns. Viņš skaidro, ka, piemēram, par kubikmetru šķeldas tagad jāmaksā jau septiņi lati, nevis pieci lati un 50 santīmu, kā aizvadītajā sezonā. Dārgāka palikusi arī malka un elektrība.

 

Apvaicātajiem pensionāriem tas nav mierinājums. Benedikts Rutkis pieļauj, ka visi vecie ļaudis, it īpaši vientuļie, jauno apkures cenu nespēs samaksāt. Par dzīvokli ziemas sezonā mēnesī viņš līdz šim maksājis vidēji 60 latu. B. Rutka pensija ir nedaudz lielāka par 100 latiem, tikpat - arī sievai. Papildu komunālajiem pakalpojumiem katrs mēnesī izdod 30 latu par medikamentiem. "Ēst taču arī vajag," atgādina pensionārs.

 

Pensionāri pieļauj, ka jaunajā sezonā Smiltenē palielināsies apkures parādnieku skaits. Uz 13. maiju a/s "8CBR" nebija saņēmusi par piegādāto siltumenerģiju 65 tūkstošus latu no SIA "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" (tā iekasē samaksu no iedzīvotājiem) un juridiskām personām.

 

"Paldies a/s "8CBR" par to, ka viņi nāk pretī pilsētai un līdz šim nav pielietojuši soda procentus par maksājumu kavēšanu. Citādi tie būtu jāsedz iedzīvotājiem, kuri nemaksā par siltumu, tai skaitā pensionāriem, kuri ziemas mēnešos visu apkuri nevar samaksāt," skaidro SIA "NKUP" valdes priekšsēdētājs Raitis Melderis.

 

Jaunos tarifus smiltenieši izjutīs pēc 1. jūlija, kad sāks maksāt par silto ūdeni. Vasaras sezonā viena kubikmetra ūdens uzsildīšana maksās trīs latus un 65 santīmus, ieskaitot PVN (kopējā siltā ūdens cena - 4,64 Ls), ziemas sezonā - divi lati un 78 santīmi, ieskaitot PVN (kopējā cena - 3,77 Ls).

 

No 1. jūlija Smiltenē aptuveni uz divām nedēļām tiks pārtraukta siltā ūdens padeve, jo firma "Rubate" pieslēgs centralizētajai siltumapgādes sistēmai šoziem izbūvētos posmus.

Smiltene