Sieru ēd vairāk

Siera patēriņš kopš 2002. gada Latvijā uz vienu iedzīvotāju ir gandrīz trīskāršojies, esam iemācījušies lietot uzturā sierus un arī biezpienu.

Tā “Ziemeļlatvijai” gandarīta atzīst biedrības “Siera klubs” valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova un uzsver, ka sieru mūsu valstī ne tikai ēd vairāk, bet arī ražo vairāk.

Izvēlas vietējos produktus

Attiecīgi Latvijas piena pārstrādes uzņēmumiem 2020. gads noslēdzies labāk, nekā varēja domāt, dzīvojot un strādājot pandēmijas apstākļos. 

Biedrība “Siera  klubs” informē, ka pērn Latvijā par septiņiem procentiem ir pieaudzis saražotā siera un biezpiena daudzums. Tas kopā sasniedzis 54 tūkstošus tonnu un ir jauns rekords (2019. gadā tie bija 50,5 tūkstoši tonnu). 

“2020. gadā, pēc provizoriskiem datiem, katrs esam apēduši 21,5 kilogramus siera un biezpiena, kas ir par diviem procentiem vairāk nekā 2019. gadā. Par trijiem procentiem ir samazinājies importēto produktu daudzums. Tas nozīmē, ka uzturā esam vairāk lietojuši savu uzņēmumu sieru un biezpienu, un tas ir apsveicams fakts. Cilvēki atgriežas pie Latvijā ražotajām kvalitatīvām un veselīgām vērtībām,” uzsver Vanda Davidanova.

Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi lielu daļu savas saražotās produkcijas eksportē. 2019. gadā  uz ārzemēm “aizgāja” 29,3 tūkstoši tonnu siera un biezpiena, bet 2020. gadā – 29,2 tūkstoši tonnu. Tas ir par 0,5 procentiem mazāk globālās pandēmijas ietekmē. 

Jauno gadu pacilātā noskaņojumā uzsākusi arī akciju sabiedrība “Smiltenes piens” – ir sperti vairāki nozīmīgi soļi uzņēmuma attīstībā un mērķu sasniegšanā. 2020. gadā uzņēmums ir pārliecinoši strādājis, radījis jaunus produktus, elastīgi pielāgojies situācijai un investējis attīstībā. “Smilteniešiem saražotā siera apjoms ir slavējams. Pieaugums salīdzinājumā ar 2019. gadu ir 12,8 procenti,” informē Vanda Davidanova.

Smiltenieši pārstrādā arī bioloģisko pienu

2020. gadā AS “Smiltenes piens” savu sortimentu paplašinājusi ar jauniem sieriem – “Smiltene”, “BIO Krievijas” un “BIO Holandes”.

Sviestaini krēmīgie un viegli kūstošie BIO sieri tiek ražoti no bioloģiskajās saimniecībās iegūta bioloģiskā piena un pārsvarā tiek eksportēti. “Pasaulē ir pieprasījums pēc bioloģiskās produkcijas.  Eksportējam arī bioloģisko biezpienu un bioloģisko skābo krējumu,” “Ziemeļlatviju” informē akciju sabiedrības “Smiltenes piens” valdes priekšsēdētāja Ilze Bogdanova.

Viņa arī piebilst, ka Latvijā bioloģisko piena produktu noieta tirgus šobrīd nav tik plašs, kā, piemēram, Vācijā vai citās ārvalstīs. No bioloģiskā piena ražotie produkti maksā dārgāk, nekā no komerciālā piena saražotie, bet Latvijā ne visi vietējie patērētāji ir gatavi maksāt vairāk.

Biedrība “Siera klubs” uzteic arī ievērības cienīgos, pievilcīgos un mūsdienīgos AS “Smiltenes piens” produkcijas iepakojumus. 

Piemēram, nacionālajā konkursā “Labākais iepakojums Latvijā” Latvijas Iepakojuma asociācija pērn izteikusi atzinību AS “Smiltenes piens” par biezpiena tortes 110 gramu iepakojumu, novērtējot to kā mūsdienīgu un patērētāju prasībām atbilstošu.

Smiltene