Smiltenē aizaug Vecais parks 9

"Nesmuks skats. Tur augšā, nogāzē, vajag zāli izpļaut un krūmus retināt, lai tikai koki paliek. Strūklakas vajadzētu salabot," atbildīgās amatpersonas rosina divi 18 un 19 gadus veci jaunieši, sēžot uz jaunajiem dzelzsbetona soliņiem Vecajā parkā iepretim Vidusezeram.

 

Uz soliņa un zemē noliktas vairākas gan pilnas, gan pustukšas alkoholisko dzērienu pudeles. Ir ceturtdiena, dienas vidus. Taču tas netraucē jauniešiem Vecajā parkā tuvu Pils un Abulas ielas krustojumam iedzert, jo parkā ir maz garāmgājēju. Ne viens vien smiltenietis no pastaigām tur atturas.

 

Iemesli galvenokārt ir divi. Vecajā parkā bieži uzturas dzērāji un jaunieši, arī iemīlējušies pārīši. Parks ir nekopts, aizaudzis ar zāli.

 

"Ziemeļlatvijas" lasītāji aicina pilsētas vadību sakopt un labiekārtot Veco parku. "Drīz jau čūskas no parka līdīs mājas pagalmā. Parka nogāzē ir gara, nokaltusi zāle, nozāģētu zaru kaudzes. Žēl skatīties, kā šī vieta ir nolaista," par parka teritoriju pie Vidusezera saka tuvējās mājas saimniece.

 

Smiltenes pilsētas zaļās struktūras attīstības plānā Vecais parks nosaukts par Smiltenes vizītkarti. Pilsētas domes ainavu arhitekte Laima Šmite - Ūdre to vēlas redzēt labiekārtotu ar dažādu veidu atpūtas elementiem, lapenītēm, skatu platformām, āra kafejnīcām, rotondām, paviljoniem, tālām skatu līnijām un atraktīviem elementiem, piemēram, iekārtiem tiltiņiem un mākslas objektiem.

 

 

Taču realitātē pašvaldības budžetā pietrūkst finansējuma pat tam, lai parka teritoriju gada laikā izpļautu vairākas reizes, nerunājot par parka labiekārtošanas kompleksa projekta izstrādi un īstenošanu.

 

Smiltenē pilsētas apstādījumu kopšanu pēc domes pasūtījuma un piešķirtā finansējuma veic pašvaldības uzņēmums "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" (NKUP).

 

Visiem pilsētas parkiem, arī Vecajam parkam, kopšanas plānā vienreiz gadā paredzēta pļaušana. Zāles garums parkā zem kokaudzēm nedrīkst pārsniegt 20 centimetrus. "Ziemeļlatvija" izmērīja, ka zāle Vecajā parkā izaugusi jau vairāk nekā vienu metru gara.

 

"NKUP" valdes priekšsēdētājs, pilsētas domes deputāts Raitis Melderis domā, ka palielināt pašvaldības budžeta finansējumu Smiltenes parku sakopšanai šogad nav reāli. "Uzskatu, ka pārāk lielu finansējuma daļu budžetā tērējam izglītībai. Turklāt šogad izdevām daudz naudas, lai visi pilsētas kolektīvi aizbrauktu uz Dziesmu svētkiem.

 

 

Tāpēc arī mazāk finansējuma sanāca apstādījumu kopšanai," saka R. Melderis (šogad no vairāk nekā četru miljonu latu lielā Smiltenes domes budžeta izglītībai plānots izdot 61 procentu - redakcijas piezīme).

 

 

"Ja iedzīvotāji grib skaistu parku, tad jāatsakās no kaut kā cita, taču no kā? Pat nezinu, kā būs ar pašvaldības līdzfinansējumu, lai īstenotu otru kārtu projektā par ūdenssaimniecības tīklu paplašināšanu pilsētā," atzīst "NKUP" valdes priekšsēdētājs.

 

Viņš uzskata, ka tādā situācijā varbūt nav jāpļauj viss parks reizi gadā, bet divas vai trīs reizes gadā tikai gar celiņiem. "Nogāzi izpļausim tad, ja dome dos tādu rīkojumu un piešķirs finansējumu," saka R. Melderis. Rīkojumu Vecajā parkā zāģēt kokus un izpļaut kokaudzes pilsētas dome SIA "NKUP" uzdeva jau 8. augustā.

 

Zaru kaudzes strādnieki gan aizvākšot. Tās radušās, pagājušajā nedēļā apzāģējot nokaltušās gobas. "Ziemeļlatvija" jau pērn rakstīja, ka Smiltenē augošās gobas skārusi sērga, ar kuru saslimušie koki nokalst. Nokaltušo gobu zāģēšanas izdevumi "apēd" lielu daļu no pilsētas apstādījumu kopšanai piešķirtās naudas.

 

"Jebkuras investīcijas apstādījumu labiekārtošanā atmaksājas ar uzviju, jo veicina tūristu skaita palielināšanos pilsētā. Ja tūrists teiks, ka Smiltenē ir skaists parks, tas tālāk aizies no mutes mutē," domā L. Šmite - Ūdre.

 

Izvērtējot šā gada sadarbību ar SIA "NKUP" apstādījumu kopšanā, Smiltenes pilsētas dome apsver iespēju nākamajā gadā šajā jomā rīkot konkursu.

Komentāri 9

zālīts

Nu ne tikai Vecais parks-arī pie Tepera nesakārtots-betona bluķi visi izgāzušies.
Ar ko tad mēs gribam pievilināt ceļotājus,jo nav jau,ko parādīt tajā Smiltenē.

pirms 12 gadiem, 2008.08.15 11:18

kex

parasti normali zinoši cilvēki iezīmē kokus un cērt ziemā, nevis tagad, kad viss ir dzīvs un zaļo. Un, ja kas, tad cien. Laimai par koku sērgu tika ziņots savlaicīgi, tikai nebija nekādas reakcijas, tagad jau tā ir izvērtusies tiešām epidēmijā

pirms 12 gadiem, 2008.08.15 12:30

br

ha ha mes driz pashi ar aizaugsim sheit Smiltene

pirms 12 gadiem, 2008.08.15 12:36

zute

Jā, tiešām parks izskatās nožēlojami un ne tikai garās zāles dēļ. Ūdens līmenis ir zems, viss tur ir aizaudzis un sāk jau smirdēt, vienkārši žel.

pirms 12 gadiem, 2008.08.15 13:43

Gi

Nu tā jau nu nav, ka nav Smiltenē ko parādīt. Pie Tepera ļoti bieži tusē dažādas kompānijas un ko aiz sevis atstāj- bardaku, kaut ko salauž,pudeles sasit, labākajā gadījumā atstāj nesaplēstas, un tas pats ir ar parku. Manuprāt, lai nedaudz iegūtu līdzekļus,vajadzētu kontrolēt šīs publiskās atpūtas vietas un sodīt ar naudas sodiem demolētājus un piesārņotājus arī tos, kas savus suņus pa vakariem,pa krēslu ved di..ināt, tur, kur citi vēlētos atpūsties.

pirms 12 gadiem, 2008.08.15 14:56

vietējais

Tā nevar teikt,ka parks vispār netiek kopts.Bet tas gan ,ka to dara nepietiekoši un diezgan pavirši.Sētniekam ir jāatbild par tur esošo visu dienu.Tagad savāc no rīta,varbūt vēl reizi,bet ar to ir par maz.Ir jāziņo arī par dzērājiem policijai,jo tur publiskā vietā alkoholu lietot nevar.Ļoti būtu labi,ja arī suņus tur parkā nevarētu vest.Ja maksā kādam algu par kopšanu,tad tur arī ir jāstrādā noteiktās stundas un būs kārtība labāka.

pirms 12 gadiem, 2008.08.15 15:15

ES pats

suņu saimniekiem pašiem ir jāsavāc suņu ***-ne jau tāpēc apkopējam jābūt.

pirms 12 gadiem, 2008.08.15 16:31

Optimiste

Pārāk daudz pesimisma pilsētas vadības teiktajā.Tā jau var gausties bez gala-naudas nav,cilvēku nav ,sakopšanas plāna nav...Protams,par pilnīgu velti retais šodien ko darīs,bet vai spilgts piemērs nav Jaunā parka sakopšanas talkas.Gan jau atrastos uzņēmēji,kas aizlienētu zāles pļavēju,bet kārtīgam smiltenietim grābeklis un lāpsta mājās atradīsies.Ne jau tikai cienasta dēļ cilvēki dodas kopt Jauno parku,bet patīkami,ka pasaka paldies ne tikai vārdos.Mazie smiltenieši sakopa Silvas avotiņu.Mēs taču varam,ja gribam...Vajag tikai sākt.

pirms 12 gadiem, 2008.08.15 21:44

valkas pusē

Nu tad sataisiet talku! Novāciet sūdus, lai ieliek pasvaldibas policiju vai noalgo parka apsardzi, un viss būs kārtībā!

pirms 12 gadiem, 2008.08.16 00:34

Smiltene