Smiltenē apgāna mirušo atdusas vietas. Policija noskaidro iespējamās vainīgās personas

Pirmdien Smiltenes pilsētas kapsētā izdemolētas kapu kopiņas netālu no kapličas un centrālās ieejas. Salauzti trīs krusti un viens soliņš. Apgāzta viena kapu plāksne.

 

 

Valkas rajona policijas pārvalde uzsākusi kriminālprocesu par kapu apgānīšanu pēc Krimināllikuma 228. panta un noskaidro iespējamās vainīgās personas.Uz grantētās takas pie demolētajām kapu kopiņām pirmdien vakarpusē Ziemeļlatvija" ievēroja velosipēdu riepu nospiedumus. Uz celiņa mētājās tukša čipsu paciņa.Kapu strādniece Liesma Zālīte šo pirmdien un otrdien kapsētā ievēroja ar velosipēdiem braukājam trīs bērnus: divus aptuveni 10 līdz 11 gadus vecus un vienu - mazāku. "Otrdien tas notika ap pulksten 12.00. Teicu viņiem: "Kāpēc jūs braucat pa kapiem?" "Un kas tad ir?" viņi atbildēja un aizbrauca," stāsta kapu strādniece. Puiku pazīmes viņa nosauca policistiem. L. Zālīte nevar apgalvot, ka tieši šie zēni ir tie paši vandāļi, kuri pirmdien salauza krustus un apgāza kapu plāksni. Taču viņi ar velosipēdiem izbraukājuši kapsētas celiņus. "Neteikšu, ka briesmīgi izskatās, bet sliedes var redzēt. Lekuši ar riteņiem arī pāri nožogojuma ķēdēm," stāsta kapu strādniece.

 

 

Skolām uzdots pārrunāt notikušo"Ziemeļlatvijas" apvaicātie smiltenieši ir sašutuši par apgānītajiem kapiem un raksturo tādu rīcību, kā stulbumu, visatļautību vai vandālismu. "Es domāju, viņiem tas secen nepaies. Ja svētā vietā tā darās, tad dzīvē neies sevišķi labi," domā L. Zālīte. Smiltenes pilsētas domes izpilddirektors Uldis Rudzītis jau aicinājis pilsētas skolas vēl pirms pavasara brīvlaika audzināšanas stundās skolēniem skaidrot, cik nepieļaujama ir tāda uzvedība. "Ļoti nepatīkami, ka Smiltenē notiek šādi atgadījumi. Visticamāk, tie ir pilsētas skolnieki, jo nez vai kāds ieradās no citurienes," pieļauj U. Rudzītis. Lai turpmāk izvairītos no mirušo atdusas vietu apgānīšanas un kapu izbraukāšanas ar velosipēdiem, Smiltenes pilsētas dome uzdos kapu apsaimniekotājai SIA "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" papildināt savu kapu strādnieku pienākumus. Ir priekšlikums ieviest jaunu, "slīdošo" darba grafiku, lai strādnieces pārraudzītu kapsētas teritoriju arī pēc pulksten 17.00, - tik ilgi, kamēr kapos ir cilvēki. "Pagaidām projekta līmenī arī izskatām varbūtību ieviest noteiktu laiku kapu apmeklēšanai. Līdzīgi jau izdarījušas daudzas citas pilsētas. Varbūt nakts stundās kapsētas teritorija tiks slēgta," informē domes izpilddirektors.

 

 

Grib zināt vainīgos"Njā, nu nav ko teikt! Tad, kad uzzinās vainīgos, publiski paziņot, lai visi zina, kas ir tie par cilvēkiem, un nekādas tur cilvēktiesības," Smiltenes kapos notikušo komentē kāds anonīms interneta portāla www.ziemellatvija.lv apmeklētājs.Krimināllikuma 228. pants paredz, ka par kapa apgānīšanu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 100 minimālajām mēnešalgām. Ja kapa apgānīšana izdarīta atkārtoti, vai, ja šīs darbības izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem vai ar naudas sodu līdz 150 minimālajām mēnešalgām. Kriminālatbildība iestājas no 14 gadu vecuma. Tie, kuri nav sasnieguši šo vecumu, tomēr nevar būt droši, ka izbēgs no soda. Policija var nosūtīt materiālus tiesai audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanai.

Smiltene