Smiltenē atkal uzvirmo ideja ziedot kapličas atjaunošanai 4

Ko Smiltenes sabiedrībai vajadzētu darīt, lai bijušajā godībā atjaunotu un nākamajām paaudzēm saglabātu valsts nozīmes kultūras pieminekli - bijušā Bānūža muižas īpašnieka Gotlība Bērensa dzimtas kapliču Smiltenes pilsētas kapos?

Ar šādu vaicājumu "Ziemeļlatvijā" vērsās smilteniete Māra Stīpniece. Viņa par to taujās arī Smiltenes novada domei rakstiskā iesniegumā.

Būtu, kur pulcēties kapu svētkosM. Stīpniece varbūtēju risinājumu saredz ziedojumu vākšanā. "Varbūt ziemas mēnešos varētu izsludināt ziedojumu vākšanu, lai pavasarī beidzot sāktu šā valsts nozīmes kultūras pieminekļa restaurāciju un pēc iespējas ātrāk sakoptu cilvēku pulcēšanās vietu kapu svētkos. Neviens cits mūsu vietā to nedarīs," uzskata pensionāre.

Bērensa kapliču uzcēla 1896. gadā Smiltenes kapsētas augstākajā vietā. Ēkas iekšpusē atrodas no marmora veidots Kristus tēls, tā autors ir igauņu tēlnieks Veicenbergs, savā vēstures grāmatā "Smiltene. Laiki un likteņi" raksta Juris Zušmanis.

M. Stīpniece ir nobažījusies, ka Bērensa kapliča iet postā, tāpēc tā jāglābj un jāatjauno sienu gleznojums. "Ziemeļlatvija" novēroja, ka ēkas iekšpusē siena dažviet ir apsūnojusi, iespējams, mitruma dēļ, ko laiž cauri jumta segums.

Vajadzīga restaurācijaTā ir laba ideja, M. Stīpnieces priekšlikumu ziedot Bērensa kapličas atjaunošanai vērtē Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Mežulis un tehniskais direktors Uldis Rudzītis.

Tomēr, lai iegūtu līdzekļus šādam darbam, par reālāku risinājumu domes vadība uzskata Eiropas finansējuma piesaisti, ja tiktu atvērta attiecīga programma.

"Tur ir vajadzīga nopietna restaurācija, ko veiktu profesionāli restauratori, jo tas ir kultūrvēsturisks piemineklis. Ja kāds aktīvists uzņemtos ziedojumu vākšanu, tad varētu drīzāk apspriest ēkas konservāciju," spriež U. Rudzītis. Viņš atgādina, ka jau agrāk bijuši mēģinājumi savākt ziedojumus Bērensa kapličas atjaunošanai, taču tie neizdevās, - neesot bijusi atsaucība.

Vismaz vārdos aptaujātie smiltenieši M. Stīpnieces ideju atbalsta. "Jau sen tā vajadzēja darīt," par ziedojumu vākšanu saka pensionāre Aija Meldere.

"Dažus gadus atpakaļ kaut ko ar Bērensa kapliču jau iesāka darīt, bet viss tika pamests. Tas ir kultūrvēsturisks piemineklis. Es arī noteikti ziedotu. Tagad katru gadu ziedoju akcijai "Eņģeļi pār Latviju"," saka A. Meldere.

Komentāri 4

Emma

Smiltenes novada domes vadībai īss redzējums, kaut amatos strādā pietiekami ilgi. Nu nav Smiltenei kārtīga saimnieka tikai nekonkrētas atrunāšanās, Ziedojumus vāc, vairāk nesanāk kā smilts atvešanai uz kapusvētkiem. Gribētu zināt konkrētu pamatotu aprēķinu par izmaksām, kuras nepieciešamas, iekonservēšanas darbiem un attiecīgi atjaunošanas darbiem?Vai tiešām jumta remonta izmaksas ir tik lielas, ka gadu desmitiem dome ir nespējīga šo jautājumu atrisināt?

pirms 9 gadiem, 2010.12.20 11:31

Q

Tikko Smiltenes novada dome pieņēma darbā būvniecības speciālistu, lūk arī pirmais uzdevums steidzamības kārtā risināms.

pirms 9 gadiem, 2010.12.20 11:47

Koks

Bet, ja tas ir kultūrvēstures piemineklis, tad droši vien kuru katru jumtu tur likt nemaz tā nedrīkst. Bet, tā platība jau nav tik liela, lai nevarētu uzlikt jumtu.

pirms 9 gadiem, 2010.12.20 11:50

Tā gan

Piekrītu visam iepriekš izteiktajam. Mūsu vietā neviens cits to nedarīs. Vajadzīga tikai GRIBA.
Atbalstu arī par ziedojumu, šos līdzekļus varētu piesaistīt projekta līdzekļiem. Doma laba. Protams vajadzīgi konkrēti aprēķini - tāme. Speciālisti domē ir, lai pastrādā! Tālākais jau atkarīgs no mums pašiem, cik griboši, cik varoši, cik ziedot spējīgi būsim.
Veiksmi!

pirms 9 gadiem, 2010.12.21 10:17

Smiltene