Smiltenē dedzina, kamēr nesoda 11

Ugunskuru varētu būt mazāk, ja pašvaldība finansiāli atbalstītu rudens lapu savākšanu, līdzīgi kā to dara Valmieras dome.

Kaut arī Smiltenē dedzināt lapas vietējā pašvaldība nav atļāvusi, tik un tā rudens lapkritī virs pilsētas daudzviet paceļas ugunskuru dūmi.

 

Daļai iedzīvotāju tas ir ērtākais veids, kā tikt vaļā no lapām, kaut arī tās var likt komposta kaudzē, ja ir dārzs, vai savākt maisos un par samaksu nodot izvešanai atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem. Neviens vainīgais par lapu dedzināšanu Smiltenē šogad nav sodīts.

 

Interneta portāls ziemellatvija.lv piektdien saņēma kāda smiltenieša vēstuli (vīrietis savu vārdu lūdz avīzē neminēt), kurā viņš pievērš uzmanību šai problēmai. Turklāt pilsētā ugunskuros dedzina ne tikai lapas.

 

 

"Vēl tiek dedzināti atkritumi, piemēram, maisiņi, pudeles, plastmasa, gumija un drēbes. Smiltene ir vienos kaitīgos, smakojošos dūmos. Kur privātmājas, tur kūp. Kur te ir soda lielie licēji? Varētu tak savākt brangu naudiņu," rosina vīrietis. Viņš arī norāda konkrētu vietu - Daugavas ielas malu gar kapsētu.

 

Smiltenes pilsētas domes ainavu arhitekte Laima Šmite - Ūdre informē, - tādos gadījumos var piemērot sodu fiziskām personām līdz 250 latiem, juridiskām personām - līdz 1000 latiem Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa noteiktajā kārtībā, jo ir pārkāpti pašvaldības saistošie noteikumi par atkritumu apsaimniekošanu.

 

"Tas, ka Smiltenē nav atļauta lapu dedzināšana, nav pašvaldības iegriba, bet gan rūpes par pilsētu, tās vidi un iedzīvotāju veselību. Dedzinot vecās lapas, vidē izdalās dioksīns, kas ir veselībai ļoti kaitīgs un kancerogēns piesārņojums," skaidro L. Šmite - Ūdre.

 

Ģimenes ārsts Juris Ezeriņš piebilst, ka dūmu iespaidā var saasināties astmas lēkmes. It īpaši jāizvairās no kodīgajiem dūmiem, kas rodas, dedzinot plastmasu. "Dioksīns uzkrājas organismā un var izraisīt dažādas hroniskas slimības," saka ārsts.

 

Reāli neviens cilvēks par lapu vai citu atkritumu dedzināšanu Smiltenē šogad nav sodīts. Smiltenes pilsētas Administratīvā komisija nav saņēmusi nevienu administratīvo protokolu, ko šajā gadījumā tiesīgi sastādīt policisti vai domes pilsētas institūcijas vai amatpersonas. Ir saņemts tikai viens privātpersonas iesniegums par atkritumu dedzināšanu.

 

 

 "Komisija nosūtīja iesniegumu policijai izskatīšanai. Saņemta atbilde, ka šajā gadījumā atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpumi netika konstatēti," skaidro komisijas priekšsēdētāja Aurika Zīvere.

 

Lai palīdzētu iedzīvotājiem tikt vaļā no nobirušajām lapām, Smiltenes pilsētas dome šoruden organizēs lapu savākšanas akciju. Pagaidām pašvaldībā spriež par tās norisi un laiku, par ko drīz informēsim "Ziemeļlatvijā".

 

Līdz tam iedzīvotāji lapas var likt kompostā, vai arī par samaksu nodot izvešanai SIA "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" vai Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācijai (ZAAO). ZAAO informē, ka speciāla lapu maisa izvešana (1,1 kubikmetrs) iedzīvotājam izmaksā sešus latus un 93 santīmus. Valmieras pilsētas dome rīko rudens lapu savākšanas akciju, apmaksājot pusi no pilsētas privātmāju un daudzdzīvokļu namu iedzīvotāju savākto zaļo atkritumu izvešanas izmaksām.

Komentāri 11

aaa

tas vīrietis kas to pastāstija droši kad ir baigais bieziitis kas var pa lapām maksāt :) muļķis kautkāds:)

pirms 12 gadiem, 2008.10.15 05:48

uu

veselibu pa naudu nenopirksi bet pa lapam naudu kan var samaksat

pirms 12 gadiem, 2008.10.15 11:34

Tofiks

Tiešām vai mums tik nabaga pašavaldība,ka ar grib piķi raust?
protams,ka jādedzna,jo kur lai liek tās lapas-ja pilsēta nenāk pretī?

pirms 12 gadiem, 2008.10.15 11:36

raivis

personiigi es, speciaali nopirku 50m shljuuteni un nodzeesu kaiminju ugunskuru, kuru shie bij sakuurushi sava pagalma stuuri, ~ 2m no manas seetas, jo duumi bij taadi, ka ne logus atveert, ne velju izzjaut :( un ja man buutu taadas pilnvaras, es noteikti visiem kurinaataajiem buutu maximaalos sodus salicis, cik var paciest to, ka visa pilseeta smird peec kachigarkas ! Un pa iekasseeto naudinju naakamgad vareetu noiireet paaris lielos konteinerus prieksh lapaam!

pirms 12 gadiem, 2008.10.15 13:44

aaa

nu PILSOŅI - ATCERIETIES KAD K;ĀDREIZ VISS RUDENĪ SMARŽOJA PĒC RUDENS UN LAPU DŪMIEM jaukas atmiņas par rudens talkām mūsu tēvi un vectēvi vēl tagad dzīvi sveiki un veseli nevienam nau īpaši skādējis tas dūms - pievērsiet uzmanību labāk kam nopietnākam ko ēd un ko dzer! tā ir skaudība kad kaimiņš kautko dara- un viss!

pirms 12 gadiem, 2008.10.15 14:41

smilteniete

Kāpēc vispār jādedzina?!
Ja ir privātmāja, kādēļ nevar lapas likt kompostā? Vēlāk kā mēslojums noderēs. Savā dārzā lapas nekad neeesam dedzinājuši. Nav jau tādi kalni...

pirms 12 gadiem, 2008.10.15 16:53

seb

es arii agraak dedzinaaju kameer kaiminni nostučiija ,pat policija ieradaas, par divaam smagaas massiinas kravaam,kas buutu jaaizved leetak bija samaksaat 25ls štraafu,bet atbildot uz smiltenietes komentaaru es neaudzeeju nekaadus daarzeņus un man tas komposts nahren nav vajadzigs, ja viņai darzaa ir džungļi tad jau protams,ka vienu čupu var nosleept.

pirms 12 gadiem, 2008.10.16 09:10

Pilsētniece

PIEKRĪTU aaa

PILSOŅI - ATCERIETIES KAD KĀDREIZ VISS RUDENĪ SMARŽOJA PĒC RUDENS UN LAPU DŪMIEM jaukas atmiņas par rudens talkām mūsu tēvi un vectēvi vēl tagad dzīvi. Pilsēta un parki bija sakopti.
Talkas bija ļoti labs pasākums, tur iemācija jaunatni (tādus kā raivis)vismaz elementāri sakopt savu pilsētu bez pārgudrības. Ar talkām mainījās attieksme pret pilsētas piemēslošanu. Tagad gan viss mainījies uz slikto pusi. Vairāk ir piegružotāju, nekā tīrītāju.
Nenosodu nevienu veco cilveku, kurš pēdējiem spēkiem sakopj savu teritoriju un sadedzina visus ielas netīrumus.
Pret "cepties" var tikai tādi, kuriem vienaldzīga šī lieta, vai dzīvo daudzdzīvokļu mājās, nepiedalās apkārtnes sakopšanā, gaida, ka tikai sētnieks vai kāds entuziasts sakops.
Paldies Domei, ka notiks lapu izvešana!

pirms 12 gadiem, 2008.10.16 15:18

smilteniets

Dedzinu un dedzināšu , un bez prokurora ordera neviens mērglis uz manas zemes kāju nespers..

pirms 12 gadiem, 2008.10.17 21:50

smiltenietim

tur jau orderi nevajadzes tur jau pa gabalu tevi nosaus

pirms 12 gadiem, 2008.10.17 23:53

Smiltene