Smiltenē kapu svētkos savāc simtiem latu 6

Nākamajos kapu svētkos Smiltenē pie pilsētas kapličas vajadzētu būt iekoptiem apstādījumiem ar ziedošu puķu dobēm. Tas ir viens no mērķiem, kam kapsētas apsaimniekotāji plāno izdot cilvēku ziedoto naudu.

Šovasar kapu svētkos Smiltenē ziedojumos savākti 853 lati un 60 santīmi. Šo summu uz pusēm sadalījis kapu apsaimniekotājs pašvaldības uzņēmums "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" (NKUP) un Smiltenes evaņģēliski luteriskā draudze.

"Ziemeļlatvijai" vairāki cilvēki lūguši noskaidrot, kā tiks izlietoti sabiedrības ziedojumi. NKUP jau ir iecere, kā izlietot savu daļu - 426 latus un 80 santīmus.

NKUP ainavu tehniķe Baiba Rubene informē, ka no daudzajām vajadzībām kapsētas teritorijas labiekārtošanā ir izvēlētas divas un nauda šiem mērķiem tiek krāta pakāpeniski.

"Kapličas priekšpusē savulaik veidotie apstādījumi ir vizuāli nepievilcīgi un nodzīvojuši savu mūžu. Tiem nepieciešama rekonstrukcija. Otrs mērķis ir iegādāties atkritumu konteineru un izbūvēt vēl vienu laukumu Kapu ielā," skaidro ainavu tehniķe.

Šobrīd Smiltenes kapsētā ir trīs konteineru laukumi. Kapu ielā tāda nav. Tur atrodas tikai kapsētas atkritumiem paredzēta tvertne, kurā pilsētnieki regulāri izmet savus sadzīves mēslus.

B. Rubene pieļauj, ka pašvaldībai lētāk izmaksātu tur novietot vēl vienu lielo konteineru, nevis noslogot iekrāvēju zemē nomesto atkritumu ielādēšanai mašīnā.

"Ziemeļlatvija" jau pērn februārī rakstīja, ka Smiltenes pilsētas dome pat apsver iespēju slēgt transportlīdzekļu satiksmei šauro ieliņu, kas ved gar pilsētas kapsētu. Pagaidām pie tik krasa lēmuma pašvaldība nav ķērusies. Smiltenes novada domes ainavu arhitekte Laima Šmite - Ūdre secina, ka situācija ir uzlabojusies, iespējams, arī tāpēc, ka ir pieķerti vairāki nelegālie atkritumu izgāzēji.

Pašvaldība viņus pagaidām palaidusi vaļā ar mutisku brīdinājumu, vai arī ir likts samaksāt par papildus kubikmetra sadzīves atkritumu izvešanu.

Toties pirmo reizi NKUP ziemā grib no kapsētas aizvest visus atkritumu konteinerus, jo kapu drazai tie tad nav vajadzīgi.

NKUP plāno pie darbiem ķerties nākamajā gadā. Uzņēmuma izvēle sasaucas ar iedzīvotāju domām, ko vajadzētu darīt kapsētas labiekārtošanā.

"Kāda ir kapličas ārpuse? Tur nav ne puķu, ne mūžzaļo augu vai citu apstādījumu, tikai kaut kādas vecas dobes ar ķieģeļu apmali, kā Mozus laikā," šausminās smilteniete Ligita. Savu uzvārdu sieviete nevēlējās avīzē nosaukt.

Viņa arī rosina apsaimniekotājus uz citiem darbiem, piemēram, tālāk no centrālās ieejas novietot atkritumu tvertnes, izzāģēt kapsētā vecos, nokaltušos koku zarus, sakopt izskaloto galveno kapu celiņu. Toties atzinīgi smilteniete vērtē pie kapličas piestiprināto glīto plāksni. Tajā norādīts kapu apsaimniekotājs, kapu strādnieku darba laiki un tālruņi, kā viņus var sazvanīt.

Perspektīvā Smiltenes novada domei gan būs jādomā ne tikai par esošās kapsētas labiekārtošanu, bet arī par jaunas izveidošanu, jo ir problemātiski atrast vietu apbedījumiem.

Launkalnes pagasta teritorijas plānojumā jaunas kapsētas izveidei ir rezervēta teritorija netālu no Vidzemes šosejas un Smiltenes- Gulbenes autoceļa krustojuma. Teritorija atrodas Vidzemes šosejas kreisajā pusē Rīgas virzienā, vietā, kur beidzas nobrauktuve uz degvielas uzpildes staciju un Gulbenes šoseju.

Par to, kā izlietot kapu svētkos savākto savu ziedojumu daļu, vēl nav izlēmusi Smiltenes luterāņu draudze.

"Pēc divām vai trijām nedēļām sanāks draudzes padome. Tad arī kopā domāsim un lemsim, kādas draudzē ir prioritātes. Piedalīsies arī jaunais mācītājs," saka draudzes priekšnieks Jānis Lauris.

"Ziemeļlatvija" jau informēja, ka Smiltenes luterāņu draudzē Normunda Celmiņa vietā tagad kalpo Jānis Cepurītis.

Komentāri 6

leedija

neviens nav pamanijis pie kaplichas uzstaadiito stendu,paldies tiem cilveekiem kas to paveikussi,savaadi Smiltenee ap kapiem uz kokiem saspraustas lapeles vien redzeejaam,to jau sen vajadzeeja izdariit,ljoti skaisti un eerti,katrs var ievietot savu zinjojumu.Veelreiz paldies pas sso sniegumu mums Smilteniessiem.

pirms 11 gadiem, 2009.08.17 07:55

Jānis

Vajadazētu gan sakārtot Meža kapu kapliču, skats gan, kā pēc kara.

pirms 11 gadiem, 2009.08.17 08:43

ANITA

PAR TIEM 426.LATIEM NEKO NEVAR IZDARĪT PIE MŪSU LAIKIEM -KĀPĒC NAUDIŅA TIKA IZDALĪTA JA TĀ BIJ DOMĀTA KAPIEM.MĀCĪTĀJAM LAI LIEK CITU ZIEDOJUMA KASTĪTI.

pirms 11 gadiem, 2009.08.17 15:49

Sapņotāja

Labi , ja ir kas izdarīts. Par gaumīgo stendu pie kapličas: prieks!
Jau 40 gadus eju uz Smiltenes kapiem tos sakopt un ir man viens nepiepildīts sapnis: ūdens un tualete pie kapličas.
.... pēc senas latviešu tradīcijas pēc kapiem mazgā rokas, bet tas nav iespējams iznākot no kapiem pie kapličas un tas pats par tualeti, kaut vai pārvietojamā būtu uzlikta.

pirms 11 gadiem, 2009.08.17 16:16

Zanda

Ir laiks domāt par auto transporta novietošanu- iesaku nolīdzināt pauguru zālāju līdz mūrim un iezīmēt auto novietošanu, izejot no kapličas kreisajā pusē.

pirms 11 gadiem, 2009.08.18 18:24

Smiltene