Smiltenē, kopjot Lazdukalnu, ielas malā nozāģēti skaisti lazdu krūmi 5

Kopjot Lazdukalnu Smiltenē, šopavasar nozāģētas vairākas lazdas Audēju ielas malā. Daži pilsētas iedzīvotāji šādu rīcību sašutuši dēvē par vandālismu.

 

"Lazdas ceļa malā izskatījās tik skaisti un nevienam netraucēja. Nevajadzēja tās zāģēt," "Ziemeļlatvijai" sūrojas smilteniete Maija Melne un atgādina, ka šo vietu ne jau velti sauc par Lazdukalnu.Teritorijā strādāja Smiltenes pilsētas pašvaldības uzņēmuma "Namu un komunālo uzņēmumu pārvalde" (NKUP) strādnieki. NKUP ainavu tehniķe Baiba Rubene skaidro, ka no lazdām tika attīrīts grāvis un ielas mala, lai šī vieta elementāri atbilstu ceļu satiksmes drošībai. Tagad arī no ielas puses ir atsegts skats uz zaļo zonu.

 

"Vēl Lazdukalnā vecajām, pāraugušajām lazdām tika izņemti vecie zari. Lazdukalns nav iznīcināts, jo lazdas ataug no atvasēm, un krūmi veidosies no jauna. Arī koks ir dzīva radība: jauns, pusmūžā un vecs. Vecu apglabājam, un nāk jauns vietā," savu nostāju skaidro B. Rubene. Par diplomētu ainavu tehniķi viņa strādā no 1972. gada.

 

Apvaicātie smiltenieši tomēr grib redzēt savu pilsētu zaļu un aicina atbildīgās amatpersonas zāģēt nokaltušos un bīstamos kokus, nevis iznīcināt veselos, kā noticis šajā gadījumā.

 

"Ir jāzāģē bojātās un kaltušās lazdas, taču ne jau kuplās, smukās," savu viedokli pauž smiltenietis tehniķis - daiļdārznieks un dendrologs Andris Priedītis. Nozāģētas jaunas lazdas viņš ievērojis arī parkā pie Tepera ezera.

 

Lazdu celmus Audēju ielas malā pēc "Ziemeļlatvijas" aicinājuma šonedēļ apskatīja Smiltenes ceļu rajona direktors Guntis Beļickis.

 

"No ceļu uzturētāju viedokļa pie grāvjiem un ceļu malās kokiem un krūmiem nevajag atrasties. Taču šajā gadījumā lazdas netraucēja. Domājot par satiksmes drošību, šajā ielas posmā vajag sakārtot ceļa nomali un likvidēt tur uzaudzēto valni, sakārtojot teritoriju līdz galam. Tikai tad iesāktajam darbam būs jēga," uzsver G. Beļickis.

 

 

Smiltenē pilsētas apstādījumu kopšanu pēc pašvaldības pasūtījuma un piešķirtā finansējuma veic NKUP.

 

M. Melne, kā pilsētas iedzīvotāja nav apmierināta ar uzņēmuma speciālistu darbu. "Esmu pat sašutusi, jo pilsētu izzāģē. Tā ir mūsu, nodokļu maksātāju, nauda, ko viņi izlieto," atgādina sieviete un brīnās, kāpēc pašvaldība neizraugās pilsētas zaļās zonas kopējus konkursā.

 

"Ziemeļlatvija" pērn augustā rakstīja, - izvērtējot 2008. gada sadarbību ar SIA "NKUP" apstādījumu kopšanā, Smiltenes pilsētas dome apsver iespēju 2009. gadā šajā jomā rīkot konkursu. Pagaidām par to pašvaldībā nekas konkrētāk nav izlemts.

 

"Domājot par pilsētas zaļās struktūras attīstību un tās kvalitāti, tiek apsvērta iespēja pieaicināt citus profesionālus apzaļumošanas uzņēmumus, jo namu pārvaldei tā ir tikai viena no nozarēm," skaidro Smiltenes pilsētas domes ainavu arhitekte Laima Šmite - Ūdre.

 

Tomēr pašvaldības speciāliste atsaucas uz 2004. gada pieredzi, kad Smiltenes dome jau sarīkoja tādu konkursu un citu uzņēmumu piedāvātās izmaksas bija daudz dārgākas, nekā NKUP piedāvājums.

 

"Šobrīd diemžēl daudz ko izšķir nauda. Es redzu risinājumu sūtīt NKUP speciālistus papildināt zināšanas arboristu (kokkopju) mācību programmā," saka L. Šmite - Ūdre.

 

Lazdukalnā darbi šopavasar tiks turpināti. Ainavu arhitekte skaidro, ka pašlaik ir izzāģēti koki, bet vēl tiks veidota sakopta ainava.

 

Tuvējās mājas iedzīvotājs Māris Bērziņš teic, ka tas jādara pat obligāti, jo vasarā Lazdukalnā pastaigājas daudz cilvēku. Tur atrodas arī tūrisma objekts - skatu tornis."Katru gadu Lazdukalns ir piemēslots, un neviens to netīra. Bez lazdas gan jāzāģē un jāretina, jo citādi kalns aizaug," savu viedokli pauž M. Bērziņš.

Komentāri 5

pareizi

Tas ir pareizi,ka izzāģē krūmus ceļmalās un citās pārlieku aizaugušās vietās.Ainava ir jāveido un diez vai tā veidojas pati no sevis.Man liekas,ka vēl rezultāts ir arī tas,ka attīrītās vietās nevar neapzinīgie apkārtējie iedzīvotāji izgāzt atkritumus un pats galvenais,ka tur nepulcējas dzērāji un citi deģenerējušies tipi,kas arī aiz sevis atstāj mēslus.Pilsētā ir pārlieku daudz pāraugušu koku kuru vainagi nav kopti gadu desmitiem.Neglītas ir liepas ielu malās,tikai Daugavas ielas posmā normāli apzāģētas,citur gan bēdīgi.Darba ir daudz un, ne jau tikai daži vien, gribētu redzēt drīzākus rezultātus.

pirms 12 gadiem, 2009.04.26 09:37

ta nav vieniga vieta kur bez atlaujas izagze te uz daugavas ielas nozagzeja veselu lielu liepu kura augisi ilgus gadus ja mes zagzejam kokus ta driz elpot ari nebus

pirms 12 gadiem, 2009.04.26 10:39

vējelis

Vai tik "lielā daugavs ielas liepa" nav tas ķēmīgais koks pie mazā dīķīša,kuram regulāri ,kad vējelis virs vidējā, lūza notrupējušie zari un gāzās uz ielas?!

pirms 12 gadiem, 2009.04.26 16:31

Vilis

apskatieties vecajā parkā,kur stādīja jaunos kociņus -tur viņu nav tīrot un pļaujot atvases tika visi nopļauti-kur Rubene skatījās

pirms 12 gadiem, 2009.04.26 18:46

dzenis

Jāpeikrīt nikam "Pareizi". Tas ir vājprāts ko var neko nesajēdzoši ļautiņu celt šumu un vaimanāt, kā tikai kautkas tiek vispār darīts.

pirms 12 gadiem, 2009.04.27 16:36

Smiltene